biala-herbata-recepta-na-mlodosc

Biała odmiana herbaty jest jakościowo najlepszą ze wszystkich herbat dostępnych na rynku. Jest to jedna z najlepszych, najrzadszych i cóż… najdroższych gatunków. Nazywa się ją herbatą młodości.

Wyjątkowość białej herbaty

Herbata ta jest produkowana wyłącznie w Chinach i na Sri Lance. Co ją wyróżnia to to, że wytwarzana jest wyłącznie z młodych listków najlepszych gatunków, które zbierane są wczesnym rankiem. W procesie wytwarzania nie ingeruje się w kształt listków, zaś jeszcze przed wysuszeniem – odbywa się ono naturalną metodą tj. przez wystawienie na słońce – poddaje się je oddziaływaniu pary wodnej, która oczyszcza i „napulchnia” listki. Ponieważ napój ten jest najdelikatniejszym ze wszystkich herbat, powinno się go zaparzać w temperaturze około 85°C przez 5-7 min. Otrzymany napar ma kolor szarobiały i odznacza się wyjątkowym smakiem o subtelnym aromacie.

Krótki proces produkcji, szczególna troskliwość przy zbiorze i suszeniu, jaką otacza się listki herbaty, pozwala zachować wszystko, co w nich najcenniejsze. Zostało udowodnione naukowo, że herbata ta ma działanie antymutogenne, czyli przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach. To dlatego szczególnie poleca się codziennie picie białej herbaty osobom z grupy zagrożenia.

Tak naprawdę jednak biała herbata polecana jest każdemu. Nazywana eliksirem młodości stanowi najbogatsze pośród herbat źródło witamin oraz związków mineralnych, wpływających szczególnie korzystnie na cerę i kondycję skóry.

Skąd się bierze moc młodości białej herbaty?

  • zawiera dużo witaminy C, która wzmacnia odporność i pomaga oczyszczać organizm z toksyn
  • mimo iż w smaku wydaje się nieco mdła, zawiera sporo teiny (odpowiednika kofeiny), która intensywnie pobudza, orzeźwia, a także wzmaga koncentrację
  • antyoksydanty w jej składzie rewitalizują skórę oraz opóźniają jej wizualne starzenie się oraz zapewnia świeży wygląd
  • zawiera polifenole, chroniące organizm przed atakiem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się całego organizmu

Trzeba przy tym wiedzieć, że wymienionych substancji jest naprawdę sporo w białej herbacie. Przykładowo: 1 filiżanka zawiera tyle samo polifenoili ile jakieś 12 szklanek soku pomarańczowego! Jeśli więc chcemy uraczyć się odrobiną luksusu, to nie tylko wcierajmy w skórę drogie kremy, ale zadbajmy o odżywianie jej od środka. Filiżanka białej herbaty każdego dnia to doskonały sposób na wewnętrzną kurację odmładzającą.

A. Złotkowska