niech-porwie-cie-zumba

Ten tajemniczy taniec kształtuje naszą sylwetkę, dba o kondycję, a przede wszystkim wprawia nas w dobre samopoczucie. Proste kroki taneczne, naturalne kombinacje ruchów i motywująca muzyka stwarzają idealną atmosferę dla zabawy i przyjemnej rekreacji. O zumbie więcej opowie nam jej pasjonatka.

Kilka słów o Natalii Krzemieńskej

Dietetyk, tancerka, choreograf, instruktorka tańca, prowadząca zajęcia zumba oraz taniec antystresowy w ramach programu Bądź i tańcz! 45+ w Studio Tańca NTF w Warszawie. Autorka artykułu “Taniec a medycyna”, który ukazał się w ostatnim numerze czasopisma “Arteterapia”.

Taniec według Natalii Krzemieńskiej

Od 4 lat prowadzę zajęcia “Kwiat wieku” dla osób w przedziale wiekowym 40-50 lat i starszych. Ich bazą jest taniec jazzowy, ale włączam również elementy aerobiku i gimnastyki tanecznej. Bardzo dobrze się czuję, pracując z ludźmi w wieku swoich rodziców. Wiem, że warto tańczyć w każdym wieku; taniec jest po prostu “dobry na wszystko”.

Czym jest zumba?

To innowacyjna forma łącząca taniec i fitness, przynosząca ciału fantastyczne efekty. Sytuuje się pomiędzy tańcem a aerobikiem. Pojawiła się u nas niedawno i ma swoje korzenie w USA. Ciekawą historię zumby, możecie przeczytać na portalu www.kajalis.pl.

Przede wszystkim zumba jest świetną zabawą i bardzo dobrze sprawdza się w grupie. Bazą jest dość męczący trening interwałowy, oparty na naprzemiennych szybkich i spokojniejszych rytmach.

Rytmów podstawowych jest 8, m.in. salsa, samba, flamenco, taniec brzucha, merengue. Choreografie są proste i bardzo ciekawe. Prowadząc zajęcia w warszawskim Studio Tańca NTF, zwykle zaczynam od mundialowego utworu Shakiry „Waka waka”, który wszystkich wprawia w dobry nastrój. Sala szybko wypełnia się śmiechem, zabawą i przede wszystkim- tańcem. A tańczymy głównie do muzyki z klubowych parkietów. Czasami zdarzają się również takie ponadczasowe hity, jak np. “Zorba”.

Inwencja własna podczas zumby jest bardzo mile widziana; można podczas niej robić dużo śmiesznych rzeczy. Całkowicie akceptowalne jest też, że każdy zatańczy trochę inaczej, bo w zumbie nie ma “złych” ruchów.

Korzyści z zajęć zumby

Zajęcia taneczne wyrabiają również systematyczność, samodyscyplinę i wytrwałość. Ruch natomiast z cała pewnością jest zbawienny w każdym wieku i wpływa nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Ma wpływ na poziom hormonów, poprawię samopoczucia oraz kondycję układu krwionośnego i oddechowego. Jest także korzystny dla pań cierpiących na osteoporozę. Estetycznym efektem ubocznym jest utrata zbędnych kilogramów. Kobiety wychodzą z zajęć tanecznych zrelaksowane, zdrowo zmęczone, dowartościowane i naładowane pozytywną energią. Czują, że warto w ten sposób się rozwijać i przede wszystkim robią to dla siebie!

Pani Natalia Krzemieńska występuje wraz z grupą Kajalis. Tańczy głównie taniec jazzowy z elementami dance show, czyli widowiska oraz z elementami akrobatyki. Ćwiczy także z szarfą i na kole. Sama ciągle się kształci i doskonali swój warsztat. Od niedawna uczęszcza na kurs flamenco. Choreografię formacji Kajalis oraz informacje o Natalii Krzemieńskiej możecie znaleźć na stronie www.kajalis.pl.

Dziękujemy Pani Natalii Krzemieńskiej za materiały i pomoc w stworzeniu artykułu.

A tutaj możecie zobaczyć jak wyglądają zajęcia zumby. Nie tylko nasza choreografka wykorzystuje przebój Shakiry. Zapraszamy!

Anna J