emulgatory-w-kosmetykach-zlo-konieczne

Kosmetyki naturalne są coraz częstszym wyborem świadomych kobiet. Znane aktorki i prezenterki używają kosmetyków bio oraz firmują je swoimi nazwiskami, bo wiedzą, że kosmetyki z naturalnymi składnikami są przyszłością. Dlaczego? Ze względu na ich bezpieczny dla naszej skóry i zdrowia skład.

Emulsja i emulgator

Większość kremów i balsamów stosowanych w pielęgnacji kosmetycznej to emulsje, czyli mieszaniny wody i olejów, które nie rozdzielają się na części składowe. Wiemy, że olej i woda wlane razem do butelki i wstrząśnięte tworzą mleczny płyn, który prawie natychmiast po zaprzestaniu wstrząsania rozdziela się na dwie osobne fazy. Sos do sałatki zrobiony z oleju i octu (ocet to tutaj faza wodna) należy zamieszać przed użyciem, bo fazy są rozdzielone. Sos kupowany w sklepie jest najczęściej jednolity – zawiera emulgator.

Jeżeli nie chcemy, by fazy rozdzieliły się, dodajemy emulgatora, substancji z powinowactwem i do wody i do oleju, niejako pośrednika, który zmniejsza różnicę między składnikami, na tyle, by mogły się mieszać. Rola emulgatora polega na zmniejszeniu różnicy napięcia powierzchniowego pomiędzy wodą i olejem– jest środkiem powierzchniowo czynnym (surfaktantem, tenzydem). W kosmetyce, gdzie, w uproszczeniu, mieszamy wodę i oleje, stosuje się wiele rodzajów emulgatorów, które tworzą struktury woda w oleju lub olej w wodzie.

Co emulgator robi skórze?

Problem skórny związany z emulgatorami pojawia się już teraz. Polega on na tym, że pod wpływem emulgatora ciągła, blaszkowa, ciekłokrystaliczna struktura naskórka ulega micelizacji, swoistemu zwijaniu w kropelki. Emulgator nie zmienia swojej natury znalazłszy się na skórze, cały czas zmniejsza napięcie powierzchniowe między wodą a tłuszczami. Teraz robi to w skórze. W rezultacie staje się ona sucha i bezbronna. Wszystkie znamy uczucie ściągania po umyciu twarzy, które powoduje, że natychmiast sięgamy po krem. To uczucie nieznane jest tym mężczyznom, którzy kremów nie używają!

Czy są lepsze i gorsze emulgatory?

Wśród emulgatorów jest kilka grup. Mamy podział ze względu na ładunek (anionowe, kationowe, amfoteryczne i niejonowe) i podział ze względu na chemię (PEG, estry kwasów tłuszczowych, polimery, silikony). Około połowa stosowanych obecnie w kosmetyce emulgatorów to etoksylaty (PEG). Są tanie i świetnie emulgują. Są również donorami wolnych rodników do skóry.

Anna J.