Psychologia W głąb siebie

Nie pozwól się lekceważyć!

nie-pozwol-sie-lekcewazyc

Kobiety częściej niż mężczyźni mają problem, aby ich wypowiedź została wysłuchana, a opinia wzięta pod uwagę. Co zrobić, aby inni przestali nas lekceważyć i zaczęli się liczyć z naszym zdaniem?

Podczas firmowej burzy mózgów zgłaszasz swój pomysł, jednak nikt nie zwraca na niego większej uwagi, ba, część zespołu w tym czasie zajmuje się rozmową lub przeglądaniem zawartości Facebooka? Pora to zmienić. Nie pozwól, aby inni traktowali cię lekceważąco. Choć początkowo możesz mieć problem, aby przełamać się, uwierz, naprawdę warto to zrobić! Osoby, których się nie szanuje, a ich zdanie postrzega jako mało ważne, mają problem z uzyskaniem awansu, podwyżki, a nawet z obsługą w restauracji.

Mowa ciała kluczem do sukcesu

Postaw na mowę ciała. Wbrew pozorom mówi ona więcej niż tysiąc słów. Sama z pewnością nie raz patrząc na kogoś po raz pierwszy, oceniałaś daną osobę jako nieznoszącą sprzeciwu lub zagubioną, szarą myszkę. Inni również to robią. Jeśli na co dzień chodzisz zgarbiona i rzadko utrzymujesz kontakt wzrokowy, wysyłasz światu komunikat, że jesteś osobą wycofaną, przerażoną, której łatwo można wejść na głowę. Ludzie chętnie wykorzystują mowę niewerbalną, zakładając, że komuś zabraknie odwagi, by walczyć o swoje, traktują go lekceważąco.

Przede wszystkim musisz przestać garbić się. To niezwykle zgubny nawyk, który wpływa negatywnie zarówno na twój kręgosłup, jak i sposób, w jaki odbierają ciebie inni. Spróbuj nawiązać kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą, wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Gdy patrzysz komuś prosto w oczy, możesz mieć pewność, że zostaniesz potraktowana poważnie, a twoje zdanie wysłuchane.

Nie pozwól się lekceważyć! Naucz się prosić o ciszę

Jeśli podczas zebrania po raz kolejny zostaniesz zagłuszona przez kolegów z pracy, poproś ich o ciszę, po czym stanowczym, ale spokojny tonem powiedz to, na co chciałaś zwrócić ich uwagę. Nie bój się zwracać uwagi innym ludziom. Przy niektórych osobach nie masz najmniejszych szans na dojście do głosu, ponieważ nie dość, że dysponują oni mocnym tembrem, to jeszcze w ogóle nie potrafią słuchać innych.

Bądź stanowcza, ale kulturalna

Ważne jest nie tylko treść samego komunikatu, ale też to, jak ją wypowiadasz. Naucz się stanowczości, jeśli rozmówca wyczuje w twoim głosie niepokój, łatwiej będzie mu cię zlekceważyć. Pamiętaj, że wyraźne stawianie granic i podkreślanie swojego stanowiska nie ma nic wspólnego z brakiem kultury. Nie krzycz na innych, głos podnoś tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja np. na ruchliwej ulicy, gdy widzisz, że samochód jedzie wprost na chodnik. Najwięcej zyskasz stanowczością i spokojem. Inni muszą czuć, że jesteś pewna tego, co mówisz.

Twój partner po raz kolejny zlekceważył twoje zdanie dotyczące żywienia psa i dał czworonogowi czekoladę, która jest dla niego trująca? Zwróć mu uwagę, nie unikaj konfrontacji. Wbrew pozorom merytoryczna kłótnia bardziej cementuje związek, niż go osłabia. Pamiętaj, zdrowie psa jest najważniejsza, równie istotne jest szanowanie twojego zdania. Wyjaśnij partnerowi, że sprawia ci przykrość, nie przywiązując wagi do twojej opinii.

Marlena

Komentarze (9)

Emilly27k

8 lat temu

Lubię kiedy rozmowy przeprowadzane są w sposób jasny i przejrzysty. Czasem są sytuacje kiedy dana osoba swą złość przenosi na potencjalnego klienta.
Zachowanie powiedziałabym,że jest ignoranckie, ale człowiek jest tylko człowiekiem:)

Mindi

8 lat temu

Ciekawe porady, sprawdzę czy są trafne i czy działają 🙂 Teraz może mniej ale kiedyś bardzo przydałaby mi się ta nauka. Prowadziłam szkolenia, słuchano mnie ale wiele mnie to kosztowało emocjonalnie. Z tymi radami czułabym się pewnie i swobodnie zarazem.

pati25

8 lat temu

Podobba mi się ten artykuł.Te rady.Na pewno dla osób,które mają probblem ze zwróceniem na siebie uwagi chętnie je wykorzystają

drobina

8 lat temu

W pracy kilka razy do roku prowadziłam zebrania i raczej nigdy nie odczułam, żeby ktoś traktował mnie lekceważąco.
Zawsze uważałam, że najważniejsze było dobre przygotowanie a potem spokój i stanowczość na samym zebraniu.

Filo: stanowczość wobec mamy to inna bajka:-X zwłaszcza podczas choroby. Przechodziłam przez to samo. Też nie potrafiłam, albo raczej nie mogłam być stanowcza:-X

dulcynea

8 lat temu

Ciekawy artykuł , szczególnie dla osób nieśmiałych może być pomocny.
W tej chwili nie mam już tego typu problemów, ale kiedyś na początku „kariery” zawodowej miałam z tym pewne kłopoty;)

Danusiate

8 lat temu

Ja też zawsze miałam w pracy problem ze zdobyciem uwagi otoczenia podczas zebrania. Szkoda, że wtedy nie trafiłam na taki artykuł…

sirena46

8 lat temu

Bardzo ciekawe rady. Myślę, że częściej osoby nieśmiałe i niepewne siebie mają większy problem z wyrażeniem swojego zdania i stanowczością.

Zostaw komentarz