dieta-weganska-pomoze-zredukowac-neuropatie-u-cukrzykow

Dieta wegańska bazuje na roślinach. Czy taka dieta może okazać się pomocna w zredukowaniu neuropatii u cukrzyków?

Neuropatia

Neuropatia to cukrzycowe uszkodzenie nerwów obwodowych. Cierpi na nie nawet połowa osób borykających się z cukrzycą. Objawy dotyczą zwykle kończyn dolnych. Zmiana nawyków żywieniowych pozwala na zmniejszenie pojawiającego się u cukrzyków bólu.

Dieta wegańska – moc warzyw

Warzywa zawierają różne substancje odżywcze i witaminy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Błonnik czy złożone węglowodany korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Witamina B2, która znajduje się w wielu warzywach ma zbawienne działanie na poziom glukozy we krwi. Obniża ten stan a tym samym wszelkie objawy neuropatii.

Wspomaganie odchudzania

Dieta wegańska pomaga zrzucić zbędne kilogramy, z którymi bardzo często walczą diabetycy. Mniejsza ilość kilogramów sprzyja mniejszym stanom zapalnym występujących w organizmie. Taka dieta powinna być jednak odpowiednio skomponowana, aby dostarczała wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników.

Duża skuteczność działania

Badania dowodzą, że niskotłuszczowa, wysoko błonnikowa dieta wegańska stosowana przez miesiąc pomaga nawet całkowicie pozbyć się bólu neuropatycznego. Wiąże się to także ze zmniejszeniem ilości stosowanych leków, co dla osób chorych jest bardzo istotne. Ta skuteczna dieta obniża poziom cholesterolu, co zmniejsza ryzyko powstawania innych chorób.

Wegańska dieta pomaga w redukcji objawów neuropatii. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy rezygnować z produktów mięsny, gdyż one również dostarczają nam właściwych substancji. Dieta oparta na spożywaniu warzyw i innych roślin musi być skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Osoby zmagające się z cukrzycą i związaną z nią neuropatią powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie. Zmiana nawyków żywieniowych na pewno pozytywnie na nie wpłynie.

Katarzyna Antos