Cukrzyca

Dieta wegańska pomoże zredukować neuropatię u cukrzyków?

dieta-weganska-pomoze-zredukowac-neuropatie-u-cukrzykow

Dieta wegańska bazuje na roślinach. Czy taka dieta może okazać się pomocna w zredukowaniu neuropatii u cukrzyków?

Neuropatia

Neuropatia to cukrzycowe uszkodzenie nerwów obwodowych. Cierpi na nie nawet połowa osób borykających się z cukrzycą. Objawy dotyczą zwykle kończyn dolnych. Zmiana nawyków żywieniowych pozwala na zmniejszenie pojawiającego się u cukrzyków bólu.

Dieta wegańska – moc warzyw

Warzywa zawierają różne substancje odżywcze i witaminy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Błonnik czy złożone węglowodany korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Witamina B2, która znajduje się w wielu warzywach ma zbawienne działanie na poziom glukozy we krwi. Obniża ten stan a tym samym wszelkie objawy neuropatii.

Wspomaganie odchudzania

Dieta wegańska pomaga zrzucić zbędne kilogramy, z którymi bardzo często walczą diabetycy. Mniejsza ilość kilogramów sprzyja mniejszym stanom zapalnym występujących w organizmie. Taka dieta powinna być jednak odpowiednio skomponowana, aby dostarczała wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników.

Duża skuteczność działania

Badania dowodzą, że niskotłuszczowa, wysoko błonnikowa dieta wegańska stosowana przez miesiąc pomaga nawet całkowicie pozbyć się bólu neuropatycznego. Wiąże się to także ze zmniejszeniem ilości stosowanych leków, co dla osób chorych jest bardzo istotne. Ta skuteczna dieta obniża poziom cholesterolu, co zmniejsza ryzyko powstawania innych chorób.

Wegańska dieta pomaga w redukcji objawów neuropatii. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy rezygnować z produktów mięsny, gdyż one również dostarczają nam właściwych substancji. Dieta oparta na spożywaniu warzyw i innych roślin musi być skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Osoby zmagające się z cukrzycą i związaną z nią neuropatią powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie. Zmiana nawyków żywieniowych na pewno pozytywnie na nie wpłynie.

Katarzyna Antos

Komentarze (12)

pati25

8 lat temu

Cenna informacja dla cukrzyków cierpiących na neuropatię.
Dobrze,że taka dieta im pomoże w walce z neuropatią

dulcynea

8 lat temu

To nie jest zły pomysł , jeden wegański dzień w tygodniu. Od czegoś trzeba zacząć.
Sądzę, że to doskonała metoda:-)

drobina

8 lat temu

Danusiate: chyba skorzystam z Twojej rady i zacznę od jednego dnia w tygdniu, bo znam siebie i wiem, że ciężko by mi było całkowicie się przestawić na tą dietę:-X

filodendron

8 lat temu

U mojego męża neuropatie zmniejszyło systematyczne łykanie tabletek z kwasem alfa- liponowym. Polecił mu go profesor u którego sie leczy i czucie wrócilo do stóp. A było juz bardzo źle. Dieta wegańska na pewno jest bardzo dobra, może ten kwas liponowy własnie znajduje sie w polecanym jedzeniu.

sirena46

8 lat temu

Zmiana nawyków żywieniowych może poprawić komfort życia cukrzyków i zmniejszyć ból bardzo dobre wiadomości 🙂
Ja też nie przejdę na dietę wegańską, ale od czasu do czasu można urozmaicić menu daniami dietetycznymi 🙂

Danusiate

8 lat temu

Dobrze powiedziane, Mindi 🙂 Ja też uważam, że w żadną stronę nie należy przesadzać. A dieta wegańska jest bardzo restrykcyjna – bo jak jeszcze mogłabym żyć bez mięsa, to nie wyobrażam sobie zrezygnowania z jajek i serów – za bardzo je lubię 🙂 Ale znam kilku wegan, więc mam okazję się przekonać, że ich dieta jest zróżnicowana i niektóre dania są przepyszne 🙂

Mindi

8 lat temu

Szukałam więcej informacji o tej diecie. Na ścisłą dietę nie przejdę ale chętnie zmienię kilka dać w tygodniu na te polecone w diecie wegańskiej. Kiedyś usłyszałam od lekarza, że wszystko jest zdrowe jeśli się je w rozsądnych ilościach 🙂

Danusiate

8 lat temu

Drobino, możesz zacząć od zapisania się na newsletter na stronie zostań wege na 30 dni (zostanwege.pl/zostan-wege-na-30-dni). Przez 30 dni będą Ci przysyłać na maila ciekawe przepisy na wegańskie dania. Ja się zapisałam na początku roku i trochę wzbogaciłam jadłospis o nowe smaki. Robię w domu jeden dzień wegański w tygodniu, bo nie wyobrażam sobie całkowitej rezygnacji z produktów odzwierzęcych…

drobina

8 lat temu

Coraz częściej czytam i słyszę o zaletach diety wegańskiej. Tylko jak się do niej skutecznie zabrać?:-X
Bardzo bym chciała spróbować tej diety, ale obawiam sie, że braknie mi wytrwałości:-X

Mindi

8 lat temu

Bardzo dobre wiadomości dla osób chorujących na cukrzycę. Ważne są wszelkie sposoby, które pomogą w tej trudnej chorobie.

dulcynea

8 lat temu

Jakie to ciekawe , dieta wegańska może zredukować neuropatie u cukrzyków.
Mój szwagier jest cukrzykiem z powikłaniami , ale nie sądzę by przerzucił się na dietę wegańską. A szkoda !

Zostaw komentarz