Dbaj o zdrowie Zdrowie

5 zasad, których powinna przestrzegać osoba po zawale

5-zasad-ktorych-powinna-przestrzegac-osoba-po-zawale

Zawał mięśnia sercowego to sygnał do zmiany swojego życia. Pomogą w tym zasady, których powinna przestrzegać każda osoba po przebytym zawale.

Przestrzeganie zasad i zaleceń zmniejszy ryzyko kolejnego zawału serca. Ułatwi nasze życie i pozwoli cieszyć się zdrowiem.

Osoba po zawale a aktywność fizyczna

Sport jest znakomitym lekarstwem na różne dolegliwości. Pozwala utrzymać nie tylko formę ale przede wszystkim zdrowie. Po przebytym zawale serca najlepiej powrócić do aktywności fizycznej. Intensywność ćwiczeń należy zwiększać stopniowo. Pacjenci powinni uprawiać ją codziennie. W razie duszności czy jakiegokolwiek bólu podczas wykonywania ćwiczeń należy zgłosić się do lekarza.

Kontrola ciśnienia tętniczego

Osoby po zawale powinny regularnie mierzyć swoje ciśnienie tętnicze krwi oraz leczyć nadciśnienie tętnicze. Stres i nawodnienie organizmu mają na to wielki wpływ. Lekarz dobierze nam odpowiednią dawkę leku, która pomoże ustabilizować nasze ciśnienie.

Zmniejszenie poziomu cholesterolu

Wysokie stężenie cholesterolu również wpływa na ryzyko zawału serca. To jeden z najpoważniejszych czynników powodujących choroby serca. Należy go leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi, zaleconymi przez lekarza.

Rzucenie palenia

Palenie papierosów powoduje choroby serca. Osoby, które przeszły zawał powinny natychmiast rzucić palenie. Dla zdrowia warto unikać miejsc, gdzie unosi się dym tytoniowy. Ten szkodliwy nałóg możemy zastąpić aktywnością fizyczną. Przy rzuceniu nałogu warto skorzystać z pomocy ekspertów i wsparcia bliskich osób.

Odpowiednia dieta

Właściwe odżywianie wpłynie korzystnie na nasz organizm. Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do osoby i jej choroby. Po zawale należy unikać kofeiny, czarnej herbaty, napojów gazowanych i energetycznych. Zaleca się spożywanie niewielkich posiłków, 5-6 razy dziennie.

Powyższe zasady na pewno przyczynią się do polepszenia naszego stanu zdrowia. Zmniejszą ryzyko kolejnego zawału serca i groźnych jego skutków.

Katarzyna Antos

Komentarze (14)

pati25

8 lat temu

To bardzo pożyteczne zasady,które powinnny wziąć sobie do serca wszyscy.A osoby po zawale w szczególności.

elle@elle

8 lat temu

Najgorzej jest chyba rzucenie palenia ,moj sasiad ktory juz nie zyje palil i po zawale palil rowniez .Slyszalam takze ze tabletka aspiryny dziala profilaktycznie przeciwzawalowo ale potem okazalo sie ze rozrzedza krew i naraz nas na wylew szybciej niz normalnie .Starosc jest niestety taka ,ze jestesmy narazeni na wiecej chorob moja babcia i jej siostra sa w podeszlym wieku i musza barac leki nasercowe,maja migotanie przedsionkow ,musza sie takze oszczedzac fizycznie

Emilly27k

8 lat temu

Z tego co zdążyłam zaobserwować osobom po zawale wzrasta smak do jedzenia słodyczy. Oczywiście,że dieta jest ważna, ale czy nadmiar lekkich słodyczy nie zaszkodzi w normalnym funkcjonowaniu na co dzień.

Tess

8 lat temu

Ze wszystkich wskazań przy większości chorób najważniejsza jest dieta. A w sklepach na półkach przyciągają wzrok niezdrowe ale smakowite dania czy produkty. Ważny jest też ruch a tak wiele osób woli spędzać czas przy komputerze. Kiedyś tak nie było, chociaż też ludzie chorowali i umierali ale nie tak mlodo 😐

filodendron

8 lat temu

Trzeba takze zwrócic uwagę na to,że objawy zawału u kobiet sa zupełnie inne niz u mężczyzn,często w ogóle nie ma bólu w klatce piersiowej tylko slabość i lekkie mdłości. W Holandii ostatnio sie duzo o tym mówi jak zróznicowane są objawy zawału u kobiet i meżczyzn,żeby uświadomić kobietom ,że symbol zawału – to nie tylko ból w klatce piersiowej.

Emilly27k

8 lat temu

Z tą zdrową dietą jest rożnie. Człowiek już się gubi co ma jeść , a co nie jeść by być zdrowym.

Danusiate

8 lat temu

W mojej rodzinie problemy z sercem raczej nie występują, ale w dzisiejszych czasach ryzyko chorób serca dotyczy każdego, więc nawet osoby, które teoretycznie nie są w grupie ryzyka powinny stosować się do tych zasad, bo ruch, rzucenie palenia i zdrowa dieta eliminują ryzyko wielu chorób, nie tylko zawału.

sirena46

8 lat temu

Żeby tak wszyscy po zawałach chcieli sobie te rady wziąć do serca to by było dobrze 🙂
Kobiety są chronione przed zawałem, ale do menopauzy, potem tak samo są narażone jak mężczyźni.
Ja niestety jestem w grupie ryzyka, mój tata zmarł na zawał, a mama choruje już ładnych parę lat na serce.
Staram się żyć zdrowo, ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu np. na stresy, które nam towarzyszą na co dzień, a które są zabójcze dla serca 🙁

drobina

8 lat temu

Krótki, ale bardzo interesujacy artykuł.
W mojej rodzinie raczej nie ma sercowców, ale nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Kiedyś myślałam, że zawał dopada przeważnie mężczyzn. Okazuje się jednak, że kobiety coraz częściej mają problemy z sercem. Staram się prawidłowo odżywiać, nie palę, prowadzę sportowy tryb życia,ale czy to wystarczy, żeby się ustrzec chorób serca?

Emilly27k

8 lat temu

Artykuł jest bardzo adekwatny, ale 6 zasada powinna być zażywanie leków. To jest bardzo istotne podczas tej choroby.

dulcynea

8 lat temu

Dużo interesujących informacji.
Kiedyś myślałam, że mnie zawał nie grozi , bo kobiety są chronione przez hormony.
A dziś są inne teorie.
Dlatego musimy zapobiegać chorobom układu krążenia i serca:-X

filodendron

8 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł . Mnóstwo ludzi dostaje zawały ,a często zdarza sie to kobietom w czasie menopauzy. No ,ale zawał moze zlapac każdego znienacka – dobrze jest wiedzieć jak sie po nim zachowywać ,zeby już nigdy sie nie powtorzył. Moja mama jest po zawale – nie miała żadnych objawow typowych dla zawału, po prostu upadła i była slaba, lekarze dopiero po 5 godzinach na izbie przyjęć stwierdzili zawał na podstawie markerów, bo EKG nic nie wykazało, szybko zrobiono jej koronografię w Wojskowym Szpitalu w Bydgoszczy,zalozono stent. Opiekowano sie nia znakomicie. jestem personelowi za to bardzo wdzięczna. Był to zawał na zewnetrznej części serca ,dlatego nie było typowych objawow i takie dziwne zawały tez się zdarzają, dopiero markery pokazuja prawde.

Mindi

8 lat temu

Bardzo ważne zasady, które powinien przestrzegać każdy człowiek, który chce być zdrowy. Niestety często osoby, które mają zawał nie potrafią zmienić trybu życia i ich stan zdrowia się pogarsza. Mąż pochodzi z rodziny, gdzie choroby serca i cukrzyca są potwierdzone, niestety bardzo trudno namówić go na zdrową dietę i więcej ruchu.

Zostaw komentarz