5-zasad-ktorych-powinna-przestrzegac-osoba-po-zawale

Zawał mięśnia sercowego to sygnał do zmiany swojego życia. Pomogą w tym zasady, których powinna przestrzegać każda osoba po przebytym zawale.

Przestrzeganie zasad i zaleceń zmniejszy ryzyko kolejnego zawału serca. Ułatwi nasze życie i pozwoli cieszyć się zdrowiem.

Osoba po zawale a aktywność fizyczna

Sport jest znakomitym lekarstwem na różne dolegliwości. Pozwala utrzymać nie tylko formę ale przede wszystkim zdrowie. Po przebytym zawale serca najlepiej powrócić do aktywności fizycznej. Intensywność ćwiczeń należy zwiększać stopniowo. Pacjenci powinni uprawiać ją codziennie. W razie duszności czy jakiegokolwiek bólu podczas wykonywania ćwiczeń należy zgłosić się do lekarza.

Kontrola ciśnienia tętniczego

Osoby po zawale powinny regularnie mierzyć swoje ciśnienie tętnicze krwi oraz leczyć nadciśnienie tętnicze. Stres i nawodnienie organizmu mają na to wielki wpływ. Lekarz dobierze nam odpowiednią dawkę leku, która pomoże ustabilizować nasze ciśnienie.

Zmniejszenie poziomu cholesterolu

Wysokie stężenie cholesterolu również wpływa na ryzyko zawału serca. To jeden z najpoważniejszych czynników powodujących choroby serca. Należy go leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi, zaleconymi przez lekarza.

Rzucenie palenia

Palenie papierosów powoduje choroby serca. Osoby, które przeszły zawał powinny natychmiast rzucić palenie. Dla zdrowia warto unikać miejsc, gdzie unosi się dym tytoniowy. Ten szkodliwy nałóg możemy zastąpić aktywnością fizyczną. Przy rzuceniu nałogu warto skorzystać z pomocy ekspertów i wsparcia bliskich osób.

Odpowiednia dieta

Właściwe odżywianie wpłynie korzystnie na nasz organizm. Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do osoby i jej choroby. Po zawale należy unikać kofeiny, czarnej herbaty, napojów gazowanych i energetycznych. Zaleca się spożywanie niewielkich posiłków, 5-6 razy dziennie.

Powyższe zasady na pewno przyczynią się do polepszenia naszego stanu zdrowia. Zmniejszą ryzyko kolejnego zawału serca i groźnych jego skutków.

Katarzyna Antos