Dzieje się Nagrody

Nagroda: Pierwsze życie Angeli M.

nagroda-pierwsze-zycie-angeli-m

Nieznane fakty z życia kanclerz Niemiec wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród naszych czytelników. Komu będzie dane zapoznać się z biografią Angeli M.? Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu.

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, wciąż budzi ogromne kontrowersje wśród osób interesujących się polityką. Jedni zarzucają jej konformizm i uległość wobec Moskwy, inni uważają ją za świetną dyplomatkę. Jak wygladało życie Angeli Merkel, zanim objęła fotel kanclerza?

Pierwsze życie Angeli M. stanowi intrygującą biografię obecnej kanclerz Niemiec, która dystansuje się do pierwszych 35 lat swojego życia. Jakich ciekawych odkryć dokonali autorzy książki: Ralf Georg Reuth oraz Gunther Lachmann?

Nieznane do tej pory dokumenty oraz rozmowy ze świadkami epoki prowadzą do zaskakujących wniosków. Wszystko wskazuje na to, iż portret Angeli Merkel, który powielają media, mija się z rzeczywistością. Ralf Georg Reuth oraz Gunther Lachmann ukazują pierwsze 35 lat życia niemieckiej kanclerz w nowym świetle. Czy tamto „pierwsze życie” determinuje jej dzisiejsze decyzje polityczne?

Niewiele wiemy nt. życia Angeli Merkel w dawnym NRD, jej otoczenie stara się zachować w tajemnicy wydarzenia z tego okresu. Autorzy książki dotarli do zaskakujących informacji. Wynika z nich, iż przyszła kanclerz Niemiec nie była outsiderką, zgodnie z wykreowanym przez nią samą mitem. Pełniła ona rolę ważnego trybiku w mechanizmie gorbaczowskiej pierestrojki. Merkel nie można odmówić ambicji, prawdopodobnie to właśnie one skłoniły ją do konformizmu. Przyszła kanclerz Niemiec należała do elity naukowej NRD, na wskroś przesiąkniętej sowiecką ideologią.

W pamiętnym roku 1989 Merkel poparła „demokratyczny socjalizm” i tym samym opowiedziała się po stronie przeciwników zjednoczenia Niemiec. Poglądy nie przeszkodziły jej jednak w objęciu stanowiska minister federalnej ds. kobiet i młodzieży w pierwszym ogólnoniemieckim gabinecie, utworzonym w 1990 roku.

Chcesz poznać nieznane fakty z życia niemieckiej kanclerz? Weź udział w naszym konkursie! Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i S-ka mamy do rozdania dwa egzemplarze książki pt. Pierwsze życie Angeli M.. Aby zdobyć jeden z nich wystarczy udzielić prawidłowej odpowiedzi na poniższe pytanie.

W 1990 Angela Merkel objęła stanowisko minister federalnej ds. kobiet i młodzieży. Kto był pierwszym kanclerzem zjednoczonych Niemiec?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Pierwszym kanclerzem zjednoczonych Niemiec był Helmut Kohl.

Z biografią Angeli Merkel zapoznają się:

  • Goplana
  • bugi

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Redakcja

Komentarze (7)

Zostaw komentarz