nadzerka-i-nawracajace-stany-zapalne-miejsc-intymnych

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych mogą być bardzo dokuczliwe. Co z nimi zrobić?

Badania dowodzą, że kobietę przynajmniej raz w roku dopada infekcja intymna. Problem staje się poważny, kiedy wszelkie stany zapalne nawracają.

Nadżerka

Nadżerka to ubytek tkanki nabłonka w szyjce macicy. Zmiana charakteryzuje się czerwoną plamą. Schorzeniu zwykle towarzyszą takie symptomy jak upławy z pochwy, o żółto-zielonej barwie, ból brzucha, pieczenie oraz świąd. Wyróżnia się różne typy nadżerki. Zdiagnozować może ją jedynie lekarz.

Stany zapalne miejsc intymnych

Kobiece narządy intymne są bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki. Bielizna, stosowane kosmetyki czy środowisko wodne – to wszystko ma wpływ na ich stan. Wszelkie zmiany na wargach sromowych, zaczerwienienia i krosty mogą świadczyć o zaburzonej florze bakteryjnej i zakażeniu. Zachwiana równowaga to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego tak łatwo o złapanie infekcji intymnej. Stany zapalne objawiają się pieczeniem, świądem czy problemami z oddawaniem moczu. Niektóre z nich bywają bardzo bolesne.

Nawracające infekcje i nadżerka

Niektóre infekcje mogą nawracać. Przyczyny bywają różne. Być może wpływ na stany zapalne ma nieodpowiednia bądź nadmierna higiena intymna lub zbyt obcisła bielizna. Nieleczone stany zapalne mogą przerodzić się w poważniejsze problemy ginekologiczne nawet bezpłodność. Dlatego w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej jak najszybciej udać się do ginekologa, który wykona odpowiednie badania i dobierze terapię. Tak samo bywa w przypadku nadżerki. Samo schorzenie nie jest groźne, pod warunkiem że zostanie szybko wykryte i wyleczone. Zaniedbanie może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Niepozorne stany zapalne mogą przekształcić się w ropienie czy nieprzyjemną grzybicę.

Profilaktyka i higiena

Właściwa higiena miejsc intymnych zapewni nam nie tylko komfort i czystość ale przede wszystkim ich ochronę. Codzienne mycie i stosowanie środków w postaci żeli myjących czy emulsji, pozwoli zachować odpowiednie pH skóry. Przewiewna bielizna, wykonana z naturalnej bawełny będzie o wiele bardziej odpowiednia niż ta ze sztucznych tkanin. Dbając o higienę narządów intymnych dbamy o nasze zdrowie. Pamiętając o tym, nie będziemy wracać do problemów z nawracającymi stanami zapalnymi czy nadżerki.

Katarzyna Antos