Infekcje miejsc intymnych Intymnie

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych

nadzerka-i-nawracajace-stany-zapalne-miejsc-intymnych

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych mogą być bardzo dokuczliwe. Co z nimi zrobić?

Badania dowodzą, że kobietę przynajmniej raz w roku dopada infekcja intymna. Problem staje się poważny, kiedy wszelkie stany zapalne nawracają.

Nadżerka

Nadżerka to ubytek tkanki nabłonka w szyjce macicy. Zmiana charakteryzuje się czerwoną plamą. Schorzeniu zwykle towarzyszą takie symptomy jak upławy z pochwy, o żółto-zielonej barwie, ból brzucha, pieczenie oraz świąd. Wyróżnia się różne typy nadżerki. Zdiagnozować może ją jedynie lekarz.

Stany zapalne miejsc intymnych

Kobiece narządy intymne są bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki. Bielizna, stosowane kosmetyki czy środowisko wodne – to wszystko ma wpływ na ich stan. Wszelkie zmiany na wargach sromowych, zaczerwienienia i krosty mogą świadczyć o zaburzonej florze bakteryjnej i zakażeniu. Zachwiana równowaga to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego tak łatwo o złapanie infekcji intymnej. Stany zapalne objawiają się pieczeniem, świądem czy problemami z oddawaniem moczu. Niektóre z nich bywają bardzo bolesne.

Nawracające infekcje i nadżerka

Niektóre infekcje mogą nawracać. Przyczyny bywają różne. Być może wpływ na stany zapalne ma nieodpowiednia bądź nadmierna higiena intymna lub zbyt obcisła bielizna. Nieleczone stany zapalne mogą przerodzić się w poważniejsze problemy ginekologiczne nawet bezpłodność. Dlatego w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej jak najszybciej udać się do ginekologa, który wykona odpowiednie badania i dobierze terapię. Tak samo bywa w przypadku nadżerki. Samo schorzenie nie jest groźne, pod warunkiem że zostanie szybko wykryte i wyleczone. Zaniedbanie może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Niepozorne stany zapalne mogą przekształcić się w ropienie czy nieprzyjemną grzybicę.

Profilaktyka i higiena

Właściwa higiena miejsc intymnych zapewni nam nie tylko komfort i czystość ale przede wszystkim ich ochronę. Codzienne mycie i stosowanie środków w postaci żeli myjących czy emulsji, pozwoli zachować odpowiednie pH skóry. Przewiewna bielizna, wykonana z naturalnej bawełny będzie o wiele bardziej odpowiednia niż ta ze sztucznych tkanin. Dbając o higienę narządów intymnych dbamy o nasze zdrowie. Pamiętając o tym, nie będziemy wracać do problemów z nawracającymi stanami zapalnymi czy nadżerki.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

pati25

8 lat temu

Nadżerkę miałam ja także.Niespodziewanie dostałam krwotoku,poszłam do ginekologa,który stwierdził nadżerkę.Miałam wypalaną.Od tego czasu nie mam problemów

sirena46

8 lat temu

Ja nie miałam nadżerki.
Ale bliska mi osoba miała nadżerkę, którą zaatakował wirus HPV w wyniku czego powstał rak szyjki macicy. Niestety nie udało jej się wygrać ze złośliwym nowotworem chociaż bardzo chciała i walczyła ze wszystkich sił. Niedawno minął rok od Jej śmierci.
Moim zdaniem powinno się więcej pisać na ten temat, jak również o wirusie HPV, który odpowiada za powstanie raka szyjki macicy, a na który szczególnie młode kobiety mogą się zaszczepić.

elle@elle

8 lat temu

ja tez po drugim porodzie mailam nadzerke,i laserem mi lekarz usunal,potem nie bylo juz tego problemu:)))

drobina

8 lat temu

Nadżerki pozbyłam się wiele lat temu – po drugim porodzie. Od tamtej pory mam spokój. Stany zapalne też rzadko mi się trafiają. Staram się dbać o higienę najbardziej jak potrafię, ale odwiedzam też regularnie ginekologa.

Tess

8 lat temu

Miałam wypalaną nadżerkę i potem już nie miałam z tym problemu. Ale wiele kobiet zwleka z tym i stan przewlekły jest już dużym problemem, czasem chirurgicznym. Niektóre mają nawroty nadżerki, trzeba regularnie się badać.

filodendron

8 lat temu

Miałam nadżerke po porodzie. Lekarz, który mnie „wypalał” zmarł w międzyczasie ,ale przedtem powiedział ,że jeszcze raz trzeba mnie leczyć. Potem już w ogóle nie poszłam do żadnego lekarza, dopiero po latach , było to bardzo głupie z mojej strony,na szczęście nie powtórzyła się nadżerka.

Mindi

8 lat temu

Miałam nadżerkę jako młoda kobieta. Nie pamiętam czy miałam wtedy wiele nawracających stanów zapalnych. Ogólnie to wszelkie stany zapalne miałam tylko po antybiotykach. teraz jak są globulki i leki z probiotykami to już nie miewam z tym kłopotu.

Zostaw komentarz