pamietaj-o-regularnym-wykonywaniu-kolonoskopii

Niektóre badania powinno się wykonywać regularnie, do czego nie przykładamy często uwagi. Jednym z nich jest kolonoskopia.

Kolonoskopia – co to takiego?

Kolonoskopia to metoda badania przewodu pokarmowego, a dokładniej jelita grubego. Polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika z kamerą przez odbyt, do danego odcinka układu pokarmowego. Dzięki przesłanemu obrazowi, można zdiagnozować problemy dotyczące tego układu. Kolonoskopia umożliwia także zbadanie jelita oraz drobne zabiegi. W Polsce można wykonać takie badanie pod znieczuleniem ogólnym. Obecnie stosuje się coraz bardziej nowoczesną technologię, która daje nawet możliwość kolonoskopii wirtualnej.

Pamiętaj o regularnym wykonywaniu kolonoskopii!

Istnieją objawy i sygnały, które są wskazaniami do wykonania badania koloskopowego. Należy do nich podejrzenie raka jelita grubego, zapalenia jelit, biegunki czy też możliwość wystąpienia polipów. Kolonoskopia terapeutyczna umożliwia usunięcie wszelkich ciał obcych, znajdujących się w jelitach. Hamuje również krwawienie, które może wystąpić w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Wszelkie niepokojące oznaki takie jak problemy z wydalaniem czy powtarzające się bóle brzucha powinny być alarmem, oznaczającym natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy regularnie się badać.

Regularna kolonoskopia

Wraz z wiekiem, nasz organizm może pracować mniej sprawnie i efektywnie. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań, w tym kolonoskopii. Osoby po 50 roku życia, powinny szczególnie zwrócić uwagę na stan jelita grubego, ponieważ w tym okresie mogą rozwinąć się nowotwory, dotyczące układu pokarmowego. Są one niezwykle groźne i często powodują przedwczesną śmierć pacjentów. Badanie, choć nie należy do przyjemnych, jest najskuteczniejszą formą profilaktyki . Wczesna diagnoza niebezpiecznych zmian, może uchronić nas przed długotrwałym leczeniem. Należy pamiętać o ochronie zdrowia, regularnie odwiedzając gabinety lekarskie. Wykonywanie badań, pozwoli żyć nam o wiele spokojniej, bez zmartwień na temat wielu chorób.

Zdrowie powinno być naszym priorytetem. Aby uniknąć problemów z przewodem pokarmowym, warto pamiętać o regularnych badaniach kolonoskopowych.

Katarzyna Antos