O badaniach Profilaktyka

Pamiętaj o regularnym wykonywaniu kolonoskopii!

pamietaj-o-regularnym-wykonywaniu-kolonoskopii

Niektóre badania powinno się wykonywać regularnie, do czego nie przykładamy często uwagi. Jednym z nich jest kolonoskopia.

Kolonoskopia – co to takiego?

Kolonoskopia to metoda badania przewodu pokarmowego, a dokładniej jelita grubego. Polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika z kamerą przez odbyt, do danego odcinka układu pokarmowego. Dzięki przesłanemu obrazowi, można zdiagnozować problemy dotyczące tego układu. Kolonoskopia umożliwia także zbadanie jelita oraz drobne zabiegi. W Polsce można wykonać takie badanie pod znieczuleniem ogólnym. Obecnie stosuje się coraz bardziej nowoczesną technologię, która daje nawet możliwość kolonoskopii wirtualnej.

Pamiętaj o regularnym wykonywaniu kolonoskopii!

Istnieją objawy i sygnały, które są wskazaniami do wykonania badania koloskopowego. Należy do nich podejrzenie raka jelita grubego, zapalenia jelit, biegunki czy też możliwość wystąpienia polipów. Kolonoskopia terapeutyczna umożliwia usunięcie wszelkich ciał obcych, znajdujących się w jelitach. Hamuje również krwawienie, które może wystąpić w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Wszelkie niepokojące oznaki takie jak problemy z wydalaniem czy powtarzające się bóle brzucha powinny być alarmem, oznaczającym natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy regularnie się badać.

Regularna kolonoskopia

Wraz z wiekiem, nasz organizm może pracować mniej sprawnie i efektywnie. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań, w tym kolonoskopii. Osoby po 50 roku życia, powinny szczególnie zwrócić uwagę na stan jelita grubego, ponieważ w tym okresie mogą rozwinąć się nowotwory, dotyczące układu pokarmowego. Są one niezwykle groźne i często powodują przedwczesną śmierć pacjentów. Badanie, choć nie należy do przyjemnych, jest najskuteczniejszą formą profilaktyki . Wczesna diagnoza niebezpiecznych zmian, może uchronić nas przed długotrwałym leczeniem. Należy pamiętać o ochronie zdrowia, regularnie odwiedzając gabinety lekarskie. Wykonywanie badań, pozwoli żyć nam o wiele spokojniej, bez zmartwień na temat wielu chorób.

Zdrowie powinno być naszym priorytetem. Aby uniknąć problemów z przewodem pokarmowym, warto pamiętać o regularnych badaniach kolonoskopowych.

Katarzyna Antos

Komentarze (12)

filodendron

8 lat temu

Nie miałam jeszcze tego badania, mąż przed badaniem przygotowywał się w specjalny sposób, jadł specjalne tabletki przeczyszczajace przez 3 dni ,żeby jelita były czyste i kamera wszystko dobrze widziała.

pati25

8 lat temu

Badanie to do przyjemnych nie należy.Ale trzeba się przełamać i je wykonać…Dzięki niemu możemy zapobiec groźnej chorobie.Wcześniej wykryć jakąś chorobę

dulcynea

8 lat temu

U mnie w przychodni nie ma problemu z otrzymaniem skierowania na kolonoskopię, dłużej czeka się na badamie(whistling)

Emilly27k

8 lat temu

Słyszałam o tym badaniu, ale nie słyszałam o tym aby ktoś w rodzinie miał wykonywane te badania.

elle@elle

8 lat temu

nigdy tego badania nie robilam ,ale tekst uswiadomil mi jakie ono jest wazne i kiedys musze przelamac opory i je zrobic :)))

dulcynea

8 lat temu

Po pięćdziesiątym roku życia , nażałoby zrobić pierwszą profilaktyczną kolonoskopię. Z pewnością nie jest to badanie przyjemne, ale szczególnie gdy mamy problemy jelitowe , byłoby to bardzo wskazane. Czekam na to badanie , jestem zarejestrowana . W moim szpitalu robią to badanie w płytkim znieczuleniu.

Tess

8 lat temu

Miałam robioną kolanoskopię i właśnie krwawiłam po tym badaniu. Lekarz nie zalecał mi tak częstego badania. Musi być szczególne zagrożenie żeby robić badania co roku. Tak długie są kolejki, że wszystkich nie daliby rady badać tak często.

sirena46

8 lat temu

Moja mama też miała niedawno robioną kolonoskopię. Na badanie z NFZ trzeba długo czekać i jest bez znieczulenia. Dlatego mama poszła prywatnie chociaż kosztuje dużo pieniędzy mama powiedziała, że nigdy już nie pójdzie na kolonoskopię bez znieczulenia, podobno okropny ból szczególnie przy np. uchyłkach jelit. U mnie wczesną wiosną przysyłali osobom po 50 roku życia bezpłatne zaproszenia na kolonoskopię. Drobinko masz rację to badanie nie jest przyjemne i przygotowanie do niego też. Ale jeśli ma zadecydować nawet o naszym życiu trzeba iść, nie ma rady.

drobina

8 lat temu

Kolonoskopia do przyjemnych badań nie należy i chyba dlatego wiele osób omija je szerokim łukiem – ja niestety też:-X
Wprawdzie nigdy nie miałam żadnych problemów z przewodem pokarmowym, ale może warto pomyśleć o tym badaniu?

Mindi

8 lat temu

Badanie kolanoskopi to nie taka prosta sprawa. Moja mama miała robione te badanie i okazało się, że ma bardzo cienkie jelita i badanie spowodowalo intensywne krwawienie. Mało jest też lekarzy ogólnych, którzy kierowaliby na te badania.

filodendron

8 lat temu

Moj mąż bardzo sie bał kolonoskopii, ale przyslali po niego wezwanie i poszedł . Wykryto mu polipy,na szczęście nieszkodliwe, wycięto mu je i ma zgłosic się do kontroli za 5 lat. Bał się o jelita ma jego mama zmarła na raka jelita grubego. Długo chował glowę w piasek i nie chciał sie badać,ale jednak sie przemógł i dobrze.

Zostaw komentarz