Dieta i ruch Męska Strefa
Nadwaga i otyłość u mężczyzn

W naszym społeczeństwie powszechny jest pogląd, iż to kobiety mają częściej nadwagę lub są otyłe. Nic bardziej mylnego!
Według raportu GUS „Stan zdrowia ludności w 2009 r.”, zbyt dużo waży już 52% dorosłych osób w naszym kraju.
Kto jest częściej otyły – kobiety czy mężczyźni?
Niestety dane są nieubłagalne dla naszych panów – ponad 61% z nich waży za dużo, z czego 17% jest już otyła. W porównaniu “jedynie” 45% kobiet ma zbyt wysoką masę ciała. Nadal jest to wynik alarmujący, co nie zmienia faktu, że to panowie podwyższają statystyki. Kobiety częściej dbają o linię i mimo np. przebytych ciąż, starają się wrócić do prawidłowej wagi.
Dlaczego mężczyźni tyją
Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety cierpią na tzw. otyłość brzuszną (u kobiet tłuszcz odkłada się głównie w części pośladkowo-udowej). W niektórych przypadkach wywołana jest niedoborem testosteronu i nadprodukcją kortyzolu, jednakże zdecydowanie najczęściej jest efektem niehigienicznego trybu życia, nadmiernego spożycia kalorii, brakiem ruchu oraz nieracjonalnym sposobem odżywiania.
Otyłość u mężczyzn a odżywianie
W Polsce przyjęło się, że kobieta je jak ptaszek a prawdziwy mężczyzna musi jeść za dwóch. O ile miało to sens, gdy większość mężczyzn wykonywała ciężkie prace fizyczne, tak w dzisiejszych czasach i przy coraz większej powszechności pracy umysłowej jest zbędne. Różnice w zapotrzebowaniu kalorycznym pomiędzy mężczyznami a kobietami nie są aż tak duże i wynoszą około 300 kcal na dzień. 300 kalorii ma jeden pączek, 600 ml piwa czy jeden baton z czekoladą. A panowie nie poprzestają często na jednym piwku czy pączku ale i jedzą podwójne obiady czy kolacje.
Małgorzata Ptak
W naszym społeczeństwie powszechny jest pogląd, iż to kobiety mają częściej nadwagę lub są otyłe. Nic bardziej mylnego!
Mężczyźni lubią jeść tłusto i solidnie. Bardzo często stronią od warzyw a sałatkę widzą jako wyjątkowo niemęskie danie. Piwko czy dwa w towarzystwie chipsów do wieczornego meczu to dla wielu panów codzienność. Panowie dodatkowo jedzą bardzo nieregularnie. Złe nawyki żywieniowe to prosta droga do otyłości.
Otyłość u mężczyzn a aktywność fizyczna
Niestety całe społeczeństwo żyje mniej aktywnie. Niegdyś mężczyźni bardzo często pracowali fizycznie, teraz ogrom ludzi pracuje w biurach i przed komputerami. Niewielu panów wybiera chodzenie do pracy na piechotę, raczej korzystają z samochodów. Zamiast pograć w piłkę czy siatkówkę, wolą wybrać oglądanie tych sportów w telewizji. Niska aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na przybieranie na wadze.
Otyłość u mężczyzn a czynniki społeczne
Czynnikiem sprzyjającym nadwadze i otyłości u mężczyzn jest powszechna akceptacja dla męskich nadmiarowych kilogramów. Panowie niejednokrotnie wręcz wymagają, aby ich partnerki były szczupłe. One same również oceniają się o wiele surowiej niż panowie i zdecydowanie częściej (i szybciej!) rozpoczynają diety odchudzające.
Małgorzata Ptak
W naszym społeczeństwie powszechny jest pogląd, iż to kobiety mają częściej nadwagę lub są otyłe. Nic bardziej mylnego!
Panowie sami siebie widzą w lustrze lepiej, niż to ma miejsce w rzeczywistości – gdy mają już nadwagę oceniają się nadal jako szczupłych. Panie również są bardziej tolerancyjne dla męskich “brzuszków” i gdy ich niegdyś szczupły partner tyje, otwarcie deklarują, że uwielbiają go w wersji “misiowatej”. Triumfy wtedy święcą powiedzenia typu “Każdy ptaszek, musi mieć swój daszek”.
Niestety mężczyzna na diecie postrzegany jest w wielu kręgach jako niemęski i zrzucanie zbędnych kilogramów jest mu wręcz utrudniane. Gdy mężczyzna nieopatrznie się przyzna w męskim towarzystwie o tym, że dba o linię, często od razu jest zasypywany zaproszeniami na piwo czy pizzę. Jedynie choroba jest dla wielu osób wskazaniem do rozpoczęcia diety i jej akceptowania u innych panów.
Nadwaga i otyłość wpływają niekorzystnie na zdrowie, więc istotne jest aby panowie również dbali o to, aby ich waga była prawidłowa. Dbanie o siebie nie ujmuje męskości, a szczupły mężczyzna to mężczyzna zdrowszy oraz bardziej pociągający.
Małgorzata Ptak
« Dobroczynne właściwości kwasu hialuronowego
pati25
9 lat temu
To prawda,że coraz więcej jest mężczyzn otyłych.Nie dbają o siebie.Nie uprawiają sportu.Nie zdają sobie sprawy,że otyłość brzuszna prowadzi do zaburzeń przemiany materii, gospodarki lipidowej, cukrzycy, miażdżycy,nadciśnienia tętniczego, które tworzą zespół metaboliczny. Tłuszcz na brzuchu w połączeniu z nadciśnieniem albo z cukrzycą znacznie zwiększa ryzyko powikłań chorób sercowo-naczyniowych, prowadzi do zawału serca oraz udaru mózgu.Otłuszczenie narządów wewnętrznych pogarsza ich pracę. Zwiększa ryzyko nowotworu jelita grubego, trzustki, prostaty.
Panowie,zmieńcie styl życia !
filodendron
9 lat temu
Kobiety są bardziej aktywne ,mężczyźni lubią położyć się na kanapie przed telewizorem i tak sobie leżą do nocy – skąd ja to znam , a brzuszek rośnie, niestety. 🙁
drobina
9 lat temu
Interesujący artykuł. Trochę zaskoczyła mnie informacja, że w naszym społeczeństwie mamy więcej otyłych mężczyzn:-X Z drugiej strony, aż tak bardzo się nie zdziwiłam. Czemu? Zauważyłam, że ostatnio kobiety chyba przejawiają większą ochotę do aktywności fizycznej. Coraz więcej nas na siłowniach, pływalni, czy spacerującymi z kijkami do nordic walking. A panowie? Chyba coraz częściej nie chce im się chcieć;-)
Emilly27k
9 lat temu
Osobiście uważam ,że nie przeszkadza mi waga mężczyzny, ważne aby był zdrowy i silny:) :)))