Na czym polegają uzależnienia
Isabella Mendes z pexels

Osoba uzależniona sama nie pokona nałogu, nawet jeśli deklaruje chęć zerwania z alkoholem, hazardem czy pornografią. Nie pomoże jej w tym również kochający partner, choć ten często zakłada, że jego miłość może uzdrowić bliską osobę. Boryka się bowiem ze współuzależnieniem. Obie strony potrzebują profesjonalnej psychoterapii. Na czym polegają uzależnienia?

Spis treści:

  1. Po czym rozpoznać nałóg?
  2. Dlaczego osoby z dysfunkcyjnych rodzin częściej borykają się z uzależnieniami?
  3. Dlaczego tak późno rozpoznawane jest uzależnienie partnera?
  4. Na czym polega współuzależnienie?
  5. Jak osoba uzależniona traktuje partnera?

Po czym rozpoznać nałóg?

Nałóg to coś, o czym myśli się obsesyjnie, to wokół niego kręci się całe życie. Np. osoba uzależniona od zakupów nie potrafi skupić się na pracy, rezygnuje ze spotkania z przyjaciółką czy urodzin babci, bo musi skoczyć do galerii na świetną promocję. Kiedy dzieje się coś nieprzewidzianego, co odcina ją od nałogu, np. trwa awaria banku, wpada w szał i zachowuje się jak narkoman na głodzie.

Dlaczego osoby z dysfunkcyjnych rodzin częściej borykają się z uzależnieniami?

Uzależnienia częściej diagnozuje się u osób, które pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin i posiadają liczne deficyty z dzieciństwa. Przed laty nie doświadczyły miłości, troski, uwagi i poczucia bezpieczeństwa. Dziś nie radzą sobie z tymi brakami, te wywołują w nich trudny do zniesienia ból, aby jakoś go zagłuszyć, sięgają po nałóg. Ten generuje silne emocje, które są dobrze znane. Osoby z dysfunkcyjnych rodzin doskonale znają euforię i wściekłość, gdyż takie stany fundowali im rodzice. W rezultacie zdążyły się z nimi oswoić. Dużo trudniej odnaleźć im się w bezpiecznym i spokojnym związku niż w emocjonalnym rollercoasterze.

Dlaczego tak późno rozpoznawane jest uzależnienie partnera?

Uzależnienia partnera często wychodzą na jaw dopiero wówczas, gdy para zamieszka razem. Nagle widać jak na dłoni, że jemu ciągle brakuje pieniędzy na rachunki, choć świetnie zarabia. On woli spędzić noc z laptopem na kolanach, wykonując pilne zlecenie, niż uprawiać seks. Mężczyzna uzależniony często wiele obiecuje, ale jego deklaracje przypominają rzucanie słów na wiatr. Np. prosi partnerkę o to, aby nie złościła się, że dziś nie będzie jej towarzyszył podczas spotkania z przyjaciółmi, ale nadrobią to za tydzień, gdy zorganizuje dla wszystkich małe przyjęcie w domowym zaciszu. Mija tydzień, miesiąc, a on nie wywiązuje się ze złożonej obietnicy.

Na czym polega współuzależnienie?

Niestety, kobiety często bagatelizują objawy uzależnienia, które powinny skłonić je do szczerej rozmowy z partnerem i polecenia mu usług psychoterapeuty. Wiele z nich usprawiedliwia mężczyzn, twierdzi, że ci ciężko pracują, aby zapewnić byt rodzinie i robią to z wielkiej miłości. Niestety, kobiety lubią występować w roli wybawicielek, które uzdrowią nałogowca swoją miłością. Często o to, że on za często zagląda do kieliszka, obwiniają jego matkę, która w dzieciństwie nie poświęciła mu dostatecznie dużo uwagi. W pewnym momencie uzależniony partner staje się centrum ich wszechświata. To wokół niego wszystko się kręci. Emocje nałogowca stają się ważniejsze od ich własnych. Zaczynają go usprawiedliwiać przed innymi i wyręczać. Zachowują się jak matki małych dzieci, które coś nabroiły w szkolnej stołówce. Na tym właśnie polega współuzależnienie. Ono również odbiera radość życia i wymaga psychoterapii, choć o tym mówi się znacznie mniej niż o konieczności leczenia samego alkoholika czy hazardzisty.

Jak osoba uzależniona traktuje partnera?

Na czym polegają uzależnienia? Z nałogiem wiąże się przedmiotowe traktowanie partnera. Ktoś, kto znajduje się w szponach nałogu, nie potrafi kochać innych. Jest z kobietą, bo ta pełni rolę darmowej gosposi, ugotuje, upiecze, posprząta i zadzwoni do pracy, gdy pojawi się dokuczliwy kac. Warto to zrozumieć, aby nie tkwić w związku bez przyszłości, który nie przynosi nic dobrego, a rodzi jedynie cierpienie.

Zapraszamy do lektury:

Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?