Syndrom Alicji w Krainie Czarów
Kristina Paukshtite z pexels

Syndrom Alicji w Krainie Czarów to określenie, z którym dość często można spotkać się w mowie potocznej. Wiele osób nie wie, co kryje się pod tym terminem. Kogo dotyka ta przypadłość? Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia? Jakie leczenie stosuje się w jej przypadku? W niniejszym artykule zostanie szerzej omówiony syndrom Alicji w Krainie Czarów.

Alicja w Krainie Czarów – bajka autorstwa Lewisa Carrolla

Alicja w Krainie Czarów to bajka, którą napisał Lewis Carroll. Choć liczy ona sporo lat, to wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Czyta się ją dzieciom, korzystając z pięknie ilustrowanych książeczek. Bajka doczekała się również ekranizacji filmowej. Jej główna bohaterka, Alicja, przeżywa zaskakujące przygody. Przemierzając Krainę Czarów, zmienia swój wzrost. Raz rośnie, a raz maleje. Właśnie ten aspekt został uwzględniony przez osoby, które ukuły termin syndrom Alicji w Krainie Czarów.

Co wyróżnia syndrom Alicji w Krainie Czarów?

Niektóre osoby zmagają się z zaburzeniami percepcji. Czasem otaczający ich świat wydaje się znacznie większy lub mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Wskazane zjawisko czasem obejmuje pojedyncze przedmioty, które znajdują się w zasięgu ich wzroku. Osoby, które cierpią na syndrom Alicji w Krainie Czarów, odnoszą czasem wrażenie, że świat porusza się. Niektóre przedmioty przybliżają się do nich lub oddalają.

Co wspólnego ma migrena z syndromem Alicji w Krainie Czarów?

Syndrom Alicji w Krainie Czarów może sugerować poważną chorobę psychiczną. Naukowcy wykazali jednak, że zazwyczaj jest niegroźny. Pojawia się u osób, które doświadczają migreny. Silny ból głowy sprawia, że przedmioty zdają się poruszać i zmieniać swoją wielkość. Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów znikają wraz z ustąpieniem migreny. Obecnie przypuszcza się, że sam Lewis Carroll zmagał się z tą przypadłością. Potraktował ją jako inspirację i na jej podstawie napisał słynną bajkę.

Czy z syndromu Alicji w Krainie Czarów wyrasta się?

Z naukowego punktu widzenia syndrom Alicji w Krainie Czarów nie jest chorobą. Uznaje się ją za swego rodzaju przypadłość, zazwyczaj niegroźną. Zauważono, że częściej dotyka dzieci niż dorosłych. Większość osób wyrasta z tego syndromu. Niestety, u części migrenowców (15%) utrzymuje się również w dorosłym życiu.

Jakie są inne przyczyny syndromu Alicji w Krainie Czarów?

Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów obejmują także omamy wzrokowe i słuchowe. Wspomniana przypadłość zazwyczaj ma charakter incydentalny. Większość ludzi doświadcza jej raz w życiu, później już omawiany syndrom nie powraca. Niekiedy jednak zyskuje charakter przewlekły. Towarzyszy nie tylko migrenie, ale również:

  • padaczce skroniowej;
  • infekcji wywołanej przez wirus cytomegalii;
  • mykoplazmie;
  • boleriozie z Lyme;
  • zapaleniu mózgu;
  • zakażeniu Coxsackie B1;
  • ospie wietrznej;
  • zespołowi Cotarda;
  • glejakowi zarodkowemu;
  • schizofrenii.

Choć syndrom Alicji w Krainie Czarów zazwyczaj przemija, to warto zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych. Zaburzenia związane z postrzeganiem przedmiotów i realnego świata mogą bowiem świadczyć o poważnej chorobie, która wymaga intwerwencji medycznej.