Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka
anna shvets z pexels

Zawód opiekuna osób starszych w Niemczech wśród Polaków cieszy się dużą popularnością. Możesz więc pomyśleć, że skoro to tak częsty wybór, to jest to dobry kierunek na rozwijanie swoich doświadczeń zawodowych. Jeśli w Twojej głowie zakiełkował pomysł, wraz z nim mogły pojawić się wątpliwości. Ten artykuł pomoże Ci je rozwiać!

Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?

Zawód opiekuna osób starszych w Niemczech wśród Polaków cieszy się dużą popularnością. Możesz więc pomyśleć, że skoro to tak częsty wybór, to jest to dobry kierunek na rozwijanie swoich doświadczeń zawodowych. Jeśli w Twojej głowie zakiełkował pomysł, wraz z nim mogły pojawić się wątpliwości. Ten artykuł pomoże Ci je rozwiać! 

Nowe doświadczenie zawodowe

Taki wyjazd to zawsze nowe, niesamowite doświadczenie dla kogoś, kto po raz pierwszy w nim uczestniczy. Praca w Niemczech jako opiekunka na pewno daje nam wiele możliwości. Poznajesz zagraniczną kulturę, nawiązujesz nowe znajomości, ulepszasz swoje umiejętności językowe i zdobywasz rozeznanie w tamtejszych standardach pracy. 

Kwestie finansowe

W wielu przypadkach na wybór takiej pracy rzutują zarobki. Czasami opieka nad seniorem nie jest bardzo wymagająca, jeśli jest to osoba w głównej mierze funkcjonująca samodzielnie. Nawet w takiej sytuacji możesz liczyć na zarobki wyższe niż w Polsce.

Oczywiście opiekunowie posiadający dużo większe doświadczenie i posługujący się płynnie językiem niemieckim mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Tacy ludzie zajmują się zwykle osobami wymagającymi stałej opieki ze względu na poważne schorzenia. Wtedy przydaje się wiedza z zakresu podstawowych czynności opiekuńczych.

Ile trwają wyjazdy?

Praca za granicą, a szczególnie w roli opiekuna seniorów, kojarzy się z długimi miesiącami spędzonymi z dala od bliskich. Czy faktycznie tak jest? Nie do końca!

To prawda, że agencje chętnie zatrudniają wysoko dyspozycyjne osoby, mogące się poświęcić seniorowi. Jednak nie brakuje też ofert pracy dla opiekunek, które chcą jedynie dorobić i wyjechać na krótko, na przykład na 2 miesiące.

Krótszy wyjazd pozwoli Ci sprawdzić, czy praca w opiece to coś dla Ciebie. Po tym okresie możesz śmiało starać się o przedłużenie współpracy, jeśli obu stronom będzie to odpowiadać. Pamiętaj, że oprócz rodziny, również senior jest osobą decyzyjną. 

Czy z wyjazdem wiąże się ryzyko?

Jeśli korzystasz z usług dobrej, sprawdzonej agencji pracy, to nie powinno być żadnych problemów i nie musimy się niczym stresować. W umowie, z którą należy dokładnie się dokładnie zapoznać, są zawarte wszelkie informacje dotyczące obowiązków w pracy. Godną polecenia firmą jest Professional Care 24 (https://professionalcare24.pl)

Nic nie powinno Cię zaskoczyć, ponieważ w opisie zlecenia znajdują się informacje o tym, gdzie jedziesz, kiedy i komu będziesz pomagać oraz w jakiej kondycji i wieku jest senior. To wszystko będziesz wiedzieć jeszcze przed wyjazdem, więc możesz być spokojna.

Jak znaleźć oferty pracy w opiece w Niemczech?

Ofert pracy na stanowisko opiekuna do osób starszych jest w tej chwili bardzo dużo. Nie jest więc szczególnym problemem znalezienie czegoś dla siebie, jeśli tylko masz odpowiednie kwalifikacje lub chcesz się uczyć. 

Należy jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej agencji. Powinna ona przeprowadzić nas przez wszystkie etapy rekrutacji oraz zapewnić pomoc na miejscu, w postaci koordynatora. Niektóre z nich, na przykład Professional Care 24 zapewniają odpowiednie kursy, aby zdobyć umiejętności opiekuna oraz szkolenia językowe. 

We wspomnianej agencji znajdziesz kilka stron ofert pracy oraz formularz zgłoszeniowy. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się w każdej chwili z konsultantem, który jest do dyspozycji. 

Podsumowując, jak w każdej pracy, są plusy i minusy, ale zawsze warto próbować nowych rzeczy i rozwijać się zawodowo. Wyjazd jako opiekun to doświadczenie, które z pewnością wzbogaci Twoje CV i pozwoli spojrzeć na życie z innej perspektywy. 

W takich okolicznościach zdarza się strach przed nieznanym, ale to zupełnie normalne. Początkowy stres przemija po zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Wiele osób z Polski wyjeżdża i zdecydowanie zadowalają ich zarobki, ludzie, których mają przyjemność poznać i nowe perspektywy.