Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki dla dziecka
grafika dostarczona przez partnera

Z pewnością każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak szeroka i zróżnicowana jest na rynku oferta zabawek dla dzieci. Wybór atrakcyjnych i bezpiecznych produktów może stanowić więc nie lada wyzwanie. Co wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że wybiera się najlepsze zabawki dla swoich dzieci?

Zabawki mogą stanowić doskonałe wsparcie w procesie poznawania i odkrywania świata przez malucha. Pomagają w nauce oraz pozwalają przegonić nudę, która jak wiadomo, jest najgorszym wrogiem każdego dziecka.

Jak dopasować zabawki do zainteresowań i wieku dziecka?

Aby mieć pewność, że wybrane zabawki przypadną maluchowi do gustu, warto wcześniej zastanowić się, co tak naprawdę go interesuje. Zabawka z ulubionym, dziecięcym bohaterem, takim jak choćby Strażak Sam, z pewnością podbije serce pociechy i już od pierwszego wejrzenia. Zadanie może być nieco utrudnione w przypadku wyboru zabawki dla dziecka, którego nie zna się zbyt dobrze. W takiej sytuacje warto postawić na uniwersalne produkty, które uwielbia większość dzieci.

Bardzo ważną kwestią jest również dopasowanie zabawki do wieku malucha. Chodzi tutaj nie tylko o względy bezpieczeństwa, ale o trudność obsługi konkretnego produktu. Maluch, który otrzyma zabawkę zbyt prostą w obsłudze bądź też taką, z którą sobie zwyczajnie nie poradzi, szybko poczuje się zniechęcony i odłoży ją w kąt. A przecież zupełnie nie o to chodzi!

Bezpieczeństwo to absolutna podstawa

Przy wyborze zabawek dla dziecka, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo malucha. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które mają skłonność do wsadzania zabawek do buzi.

Aby mieć pewność, że wybiera się bezpieczne produkty, które nie zaszkodzą maluchowi, warto stawiać na zabawki, które spełniają wymagania, normy i posiadają specjalne certyfikaty. Trzeba pamiętać o tym, że producenci zabawek nie bez powodu umieszczają na ich opakowaniach ograniczenia wiekowe – do tych rodziców powinni bezwzględnie się stosować. Jeśli zabawka nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia, prawdopodobnie zawiera niewielkich rozmiarów elementy, które stanowią zagrożenie dla malucha.

Jak zaplanować bezpieczną przestrzeń do zabawy?

Aby mieć pewność, że maluch doskonale będzie bawił się swoimi nowymi zabawkami, trzeba zadbać także o odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego.

Mata piankowa w kształcie puzzli, którą można ułożyć w miękką i przyjazną powierzchnię, to doskonały wybór. Nie tylko amortyzuje harce malucha, ale także zapewnia mu niezbędne ciepło.

Warto zatroszczyć się także o organizację miejsca, w którym maluch będzie mógł przechowywać wszystkie swoje zabawki. Mowa tutaj o różnego rodzaju skrzyniach, półkach, regałach i pojemnikach, które ułatwią segregację przedmiotów i ułatwią dziecku dostęp do zabawek w dowolnej chwili.

Sam wybór odpowiednich zabawek dla dziecka to nie wszystko – warto również zadbać o aranżację przyjaznej i wyjątkowej przestrzeni, w której maluch będzie mógł bezpiecznie się nimi bawić.