Dieta i ruch Męska Strefa

Myśl w duchu o płaskim brzuchu!

mysl-w-duchu-o-plaskim-brzuchu

Mała aktywność fizyczna, przeciążenie obowiązkami, nuda i stres – to podstawowe czynniki, które powodują tycie. Około 40% mężczyzn w Polsce posiada tzw. „brzuch piwny”, z którym walczyć jest niełatwo, jednak przy odpowiednim stylu życia i pilnowaniu tego co się je, można skutecznie się go pozbyć. Przecież od kobiet też oczekujemy, żeby pilnowały tuszy…

Jak my, faceci, lubimy dziewczyny o nienagannej sylwetce, bez nadwagi, tak one również preferują widzieć nas zadbanych, a wypukłość powyżej pasa jednak temu przeczy. Wystający brzuch nie jest apetyczny ani seksowny. Pokazuje, że mężczyzna niezbyt dba o siebie, no chyba że jest tak zapracowany, że nie ma na to czasu.

Jednak nawet ci najbardziej zajęci mogą znaleźć porę na zniwelowanie swoich fizycznych niedoskonałości. Nie trzeba chodzić na siłownię, bo nawet w domowych warunkach można zastosować mnóstwo ćwiczeń, aby po pierwsze lepiej wyglądać, a po drugie lepiej się czuć. Picie piwa przed telewizorem to nie jest najlepszy pomysł!

Piwo bowiem zawiera mnóstwo kalorii i ma bardzo wysoki współczynnik glikemiczny, odpowiadający za szybkość zmian poziomu glukozy we krwi pod wpływem spożytych i wchłoniętych węglowodanów. Jeśli do tego dodasz tłuste i mączne potrawy, to przybierał będziesz właśnie w okolicach brzucha i klatki piersiowej. Dlaczego?

Otóż związane jest to z hormonami. Żeńskie sprzyjają otyłości typu „gruszka”, gdzie tłuszcz na udach, biodrach i pośladkach jest na czas ciąży magazynem energetycznym i warstwą ochronną dla płodu. U mężczyzn częściej występuje „jabłko” obejmujące pas brzucha i klatki piersiowej. Tu tkanka tłuszczowa zawiera więcej naczyń krwionośnych. Gdy mamy za dużo pożywienia, tłuszcz łatwiej się w niej gromadzi, a w sytuacjach stresowych jest łatwiej uwalniany. To wszystko sprawia, że przyrasta bardzo szybko w wyniku prostych błędów dietetycznych.

Otyłość oczywiście wiąże się z pogorszeniem naszego stanu zdrowia. Utrudnia oddychanie, podwyższa stężenie kwasu moczowego, zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu jelita grubego i trzustki, prowadzi do kamicy żółciowej czy powoduje stłuszczenie wątroby. Oprócz tego blisko jest do powikłań procesu miażdżycowego takich jak niewydolność układu krążenia, zawał serca i udar mózgu.

Dla pocieszenia. Otyłości brzusznej w przeciwieństwie do pośladkowo-udowej łatwo się pozbyć. Mięsień piwny szybko reaguje na ograniczenie kalorii, zwłaszcza przy ćwiczeniach fizycznych. Jeśli chcesz być zdrowszy, lepiej wyglądać, a przy tym podobać się płci przeciwnej, nie zwlekaj! Wykonaj ruch i zadbaj o swój brzuch…

Paweł Chudy

Komentarze (7)

pati25

10 lat temu

1. Deska z unoszeniem rąk
Chwyć ciężarki w dłonie. Uklęknij i oprzyj ciężarki na podłodze, opuszczając biodra tak, aby tułów i uda utworzyły linię prostą. Skrzyżuj nogi w kostkach i unieś nieco stopy. Napnij mięśnie brzucha. Ugnij lewą rękę i unieś ciężarek na wysokość brzucha. Wytrzymaj chwilę i opuść. Powtórz drugą ręką. Unoś raz jeden, raz drugi ciężarek, starając się, aby tułów był nieruchomy.

2. Krzesełko
Chwyć ciężarki, opuść ręce wzdłuż ciała i odwróć dłonie grzbietami do tyłu. Stań tyłem do ściany i oprzyj o nią plecy. Uginając kolana, opuść pośladki i odstaw stopy, aby przybrać pozycję, jakbyś siedziała na krześle. Napnij mięśnie brzucha i uginając łokcie, unieś ciężarki na wysokość barków. Powoli opuść. Powtórz 8–10 razy.

3. Wyciskanie na piłce
Połóż się na dużej piłce, opierając na niej głowę, barki i łopatki. Stopy oprzyj płasko na podłodze. Tułów i uda powinny tworzyć linię prostą. Możesz też ćwiczyć leżąc na podłodze, z nogami ugiętymi w kolanach. Chwyć ciężarki w dłonie i umieść je na wysokości klatki piersiowej, rozstawiając łokcie na boki. Wyprostuj ręce w górę. Wytrzymaj chwilę i opuść ciężarki. Powtórz 8–10 razy, starając się, aby tułów był nieruchomy.

4. Wypad w tył
Stań prosto, złącz stopy, chwyć ciężarki w dłonie i opuść ręce wzdłuż ciała. Lewą nogą zrób duży wykrok w tył, jednocześnie uginając oba kolana tak, aby prawe udo było równoległe do podłogi. Odepchnij się lewą stopą od podłogi i wróć do pozycji wyjściowej. Zrób 8–10 wypadów, raz jedną, raz drugą nogą.

5. Przysiady przy stopniu
Stań tyłem do schodów, w odległości ok. 60 cm od nich. Chwyć ciężarki w dłonie i opuść ręce wzdłuż ciała. Wysuń prawą nogę w tył i oprzyj stopę na schodku. Ugnij kolana tak, aby lewe udo było równoległe do podłogi. Wytrzymaj chwilę i wyprostuj kolana. Powtórz 8–10 razy. Wróć do pozycji wyjściowej (obie stopy na podłodze). Następnie oprzyj lewą nogę na stopniu i zrób kolejne 8–10 przysiadów.

Zrób po 8–10 powtórzeń każdego ćwiczenia siłowego. Cały trening powtórz 3 razy (pierwszy z mniejszymi hantlami, pozostałe z większymi), nie robiąc przerw między ćwiczeniami.

maniek

12 lat temu

Kaloryferka nie mam summer ale tak płaski mam, moja żona też ma taki płaski a gotuje świetnie tylko zdrowo. No i popędza mnie do ruchu, z tego co widzę po kolegach to powinienem być jej wdzięczny za to popędzanie

summer

12 lat temu

Ten brzuszek na pierwszym zdjęciu – imponujący!;) Jak masz maniek taki, albo przynajmniej tak płaski (bez tych mięśni!) to szczerze gratuluję, bo nie jest to łatwe, zwłaszcza przy dobrze gotującej partnerce;)

Zostaw komentarz