mysl-w-duchu-o-plaskim-brzuchu

Mała aktywność fizyczna, przeciążenie obowiązkami, nuda i stres – to podstawowe czynniki, które powodują tycie. Około 40% mężczyzn w Polsce posiada tzw. „brzuch piwny”, z którym walczyć jest niełatwo, jednak przy odpowiednim stylu życia i pilnowaniu tego co się je, można skutecznie się go pozbyć. Przecież od kobiet też oczekujemy, żeby pilnowały tuszy…

Jak my, faceci, lubimy dziewczyny o nienagannej sylwetce, bez nadwagi, tak one również preferują widzieć nas zadbanych, a wypukłość powyżej pasa jednak temu przeczy. Wystający brzuch nie jest apetyczny ani seksowny. Pokazuje, że mężczyzna niezbyt dba o siebie, no chyba że jest tak zapracowany, że nie ma na to czasu.

Jednak nawet ci najbardziej zajęci mogą znaleźć porę na zniwelowanie swoich fizycznych niedoskonałości. Nie trzeba chodzić na siłownię, bo nawet w domowych warunkach można zastosować mnóstwo ćwiczeń, aby po pierwsze lepiej wyglądać, a po drugie lepiej się czuć. Picie piwa przed telewizorem to nie jest najlepszy pomysł!

Piwo bowiem zawiera mnóstwo kalorii i ma bardzo wysoki współczynnik glikemiczny, odpowiadający za szybkość zmian poziomu glukozy we krwi pod wpływem spożytych i wchłoniętych węglowodanów. Jeśli do tego dodasz tłuste i mączne potrawy, to przybierał będziesz właśnie w okolicach brzucha i klatki piersiowej. Dlaczego?

Otóż związane jest to z hormonami. Żeńskie sprzyjają otyłości typu „gruszka”, gdzie tłuszcz na udach, biodrach i pośladkach jest na czas ciąży magazynem energetycznym i warstwą ochronną dla płodu. U mężczyzn częściej występuje „jabłko” obejmujące pas brzucha i klatki piersiowej. Tu tkanka tłuszczowa zawiera więcej naczyń krwionośnych. Gdy mamy za dużo pożywienia, tłuszcz łatwiej się w niej gromadzi, a w sytuacjach stresowych jest łatwiej uwalniany. To wszystko sprawia, że przyrasta bardzo szybko w wyniku prostych błędów dietetycznych.

Otyłość oczywiście wiąże się z pogorszeniem naszego stanu zdrowia. Utrudnia oddychanie, podwyższa stężenie kwasu moczowego, zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu jelita grubego i trzustki, prowadzi do kamicy żółciowej czy powoduje stłuszczenie wątroby. Oprócz tego blisko jest do powikłań procesu miażdżycowego takich jak niewydolność układu krążenia, zawał serca i udar mózgu.

Dla pocieszenia. Otyłości brzusznej w przeciwieństwie do pośladkowo-udowej łatwo się pozbyć. Mięsień piwny szybko reaguje na ograniczenie kalorii, zwłaszcza przy ćwiczeniach fizycznych. Jeśli chcesz być zdrowszy, lepiej wyglądać, a przy tym podobać się płci przeciwnej, nie zwlekaj! Wykonaj ruch i zadbaj o swój brzuch…

Paweł Chudy