Myszka Miki

W tym roku Mickey Mouse obchodzi wyjątkowy jubileusz. Uwierzycie, że Myszka Miki ma już 90. lat? Z tej okazji postanowiliśmy powrócić na chwilę do czasów bajkowego dzieciństwa i świata Mickey Mouse! 

Oscarowa Mickey Mouse

Gdyby nie Walt Disney, najprawdopodobniej Mickey Mouse nigdy by nie powstała. To właśnie Disney stworzył postać myszki, którą pokochał cały świat. Myszka Miki pierwszy raz na ekranie pojawiła się w 1928 roku, a więc 90 lat temu. Wystąpiła w filmie Plane Crazy, zaś jej głosu użyczył sam twórca – Walt Disney. Polską wersję Mikiego dubbingowało do tej pory kilkoro aktorów – Piotr Grabowski, Jacek Bończyk czy Kacper Kuszewski. Mickey szybko stałą się symbolem Disneya i całej bajkowej krainy. Pokochali go widzowie na całym świecie, nie tylko dzieci. Disney w latach 30. XX wieku otrzymał statuetkę Oscara, czyli najbardziej prestiżowej nagrody, właśnie za stworzenie Mickey Mouse.

Klub Myszki Miki

Disney, idąc za ciosem popularności uroczej myszki, stworzył Klub Myszki Miki. Program był skierowany dla dzieci i emitowany w latach 1955-1959 oraz 1989-1994. W tym muzycznym show brały udział osoby, które dziś znamy jako światowe gwiazdy showbiznesu. Do Mickey Mouse Club, czyli Klubu Myszki Miki należeli m.in. Christina Aguilera, Britney Spears czy Justin Timberlake. W Ameryce był to popularny program muzyczny dla dzieci. Być może właśnie udział w tym programie był przepustką do sławy członków Klubu.

Komercyjnie, światowo i urodzinowo

Obecnie Myszka Miki gości nie tylko w Disneylandzie. Jej wizerunek na dobre wpisał się w popkulturę. Czarno-biała myszka opanowała komercyjny rynek. Dziś postać jaką jest Mickey Mouse widnieje na ubraniach, dodatkach czy nawet sprzętach AGD. Z okazji 90. urodzin Myszki Miki, niektóre ze światowych marek postanowiły wypuścić specjalne kolekcje, inspirowane wizerunkiem Mikiego. Lakiery do paznokci, szminki a także pędzle do makijażu czy palety cieni do powiek to tylko niektóre z propozycji. Trzeba przyznać, że Mikiego kochają nie tylko dzieci. Dorośli mają wielki sentyment do czasów swojego dzieciństwa, gdzie Disney był przepustką do pięknego, bajkowego świata.

Mickey MouseMickey Mouse już na zawsze będzie wizytówką Disneya. Kultowa myszka jest przykładem na to, że jedna mała postać, która kiedyś była tylko rysunkiem na kartce papieru, jest w stanie zrobić karierę większą, niż niejedna gwiazda. Mikiemu życzymy więc kolejnych lat świetności, a wszystkim innym radości, którą takie postacie jak ta, rozsiewają wokół.

Katarzyna Antos