mezczyzna-tez-potrzebuje-rozmowy

Jeśli miałaś już okazję przeczytać tekst o różnicach w budowie mózgów kobiet i mężczyzn, to wiesz już zapewne, że mężczyźni są dużo słabiej zwerbalizowani od kobiet. Oznacza to, że trudniej przychodzi im mówienie o swoich uczuciach. Funkcje te u mężczyzn są zlokalizowane w różnych półkulach. Dlatego niejako z natury mężczyźni są mniej rozmowni i mniej skłonni do inicjowania dialogu, niż kobiety, ale też potrzebują rozmowy.

Co więcej, badania amerykańskiego zespołu psychologów dowiodły, że w ciągu dnia kobiety wypowiadają niemalże dwukrotnie tyle słów co mężczyźni. Widać więc, że pewne niedogodności i bariery komunikacyjne pomiędzy płciami są zupełnie zrozumiałe , albowiem występują „z natury”.
Tym bardziej doceniać powinniśmy mężczyzn za to, że próbują przełamać trudności, stawiane im przez ich własną naturę i rozmawiać z nimi.

Mądry mężczyzna, który potrafi rozmawiać. Mądry w rozumieniu: świadomy wartości, jaką niesie ze sobą komunikacja. Rozmowa jako jej narzędzie jest bowiem jedynym bezpośrednim sposobem na wymianę myśli, zaprezentowanie stanowisk, uzgodnienie kompromisów, czy zwyczajnie – poszerzenia swoje wiedzy o drugiej osobie.

Mężczyzna, który potrafi rozmawiać, to nie tylko osoba, która „potrafi mówić”, ale także ta, która potrafi słuchać, bowiem efektywna osoba, która jest prawdziwym dialogiem zakłada właśnie właściwe proporcje pomiędzy tymi dwoma aspektami.

Jeżeli jednak nie żyjesz u boku mężczyzny, z którym możesz porozmawiać na każdy temat, a takich jest prawdopodobnie większość musisz udzielać mu wskazówek i uczyć go, jak z Tobą konwersować.
Po pierwsze ważnym jest, by uzmysłowić partnerowi jakie to dla Ciebie istotne i pokazanie, że osoba, która milczy to ta, której stanowiska w danej sprawie nie znamy i musimy się go domyślać. Tymczasem domyślanie się, tego co myśli druga osoba, zwykle skazane jest na porażkę. Dla takiej osoby trudno jest być nawet miłym, ponieważ nie wiemy, co mogło by sprawić jej przyjemność.
Po drugie nie zniechęcaj się. Początki bywają trudne i nie warto spodziewać się potoku słów od milczka. Nie wyrzucaj tego, nie obrażaj, nie krytykuj, nie zalewaj pretensjami – bo efekt, jaki osiągniesz będzie odwrotny odzamierzonego.

Daj czas i bądź cierpliwa. Zaczynajcie od rzeczy małych i błahych. Wybieraj tematy, w których Twój partner czuje się ekspertem. Dużo pytaj – to najlepsza technika aktywizacyjna w rozmowie.
Na końcu tej drogi życzę Ci odnalezienia klucza do duszy Twojego mężczyzny, a potem niekończących się rozmów do białego rana.

Joanna P.