Natura i eko Naturalne piękno

Młodsza skóra z owocem granatu

mlodsza-skora-z-owocem-granatu

Pierwsze wzmianki o owocu granatu znajdziemy już w starożytnych księgach takich jak Biblia, Sanskryt, Odyseja Homera czy Tora. Owoc ten jest także znany z malowideł greckich i egipskich. W nowożytności ozdabiano jego rysunkami książki z baśniami i opowieściami, jak również wykorzystywano do zdobień w architekturze.

Owoc granatu stał się z czasem symbolem miłości, młodości, piękna i różnorodności ze względu na dużą liczbę nasion. Niektórzy badacze sądzą nawet, iż zakazanym owocem z rajskiego ogrodu nie było jabłko lecz granat, dlatego symbolizuje on także młodą i piękną kobietę. W starożytnych pismach granat pojawia się jako owoc życia, dający rześkość i młodość, każdemu kto go spożywa. Już Hipokrates zalecał swoim pacjentom w ramach profilaktyki spożywać kilka nasion dziennie.

Co dają nam kosmetyki, w których skład wchodzi wyciąg z owocu granatu?

Oprócz samych owoców dostępnych w sklepach, mamy dziś możliwość czerpania ich wartości odżywczej w wielu produktach. W gamie kosmetyków z zawartością wyciągu z owocu granatu znajdziemy kremy, olejki, mydła, szampony, płyny do kąpieli oraz wiele innych. Jest w czym wybierać!

Owoc granatu ma szczególnie właściwości nawilżające i regenerujące. Z soku granatu, zwanego grenadiną produkuje się nie tylko wina, napoje, syropy i galaretki ale też kosmetyki zarówno typowo pielęgnacyjne i profilaktyczne jak i kosmetyki sprzedawane w aptekach, niekiedy też leki. Granaty zawierają 10 – 12% cukrów (głównie glukozy i fruktozy), 2–5% kwasów organicznych m. in. kwas cytrynowy, 1,5% białek oraz dużo witaminy C. Oprócz tego 30% owocu stanowią garbniki. 0,3–0,7% kory granatu (bo także kora jest lecznicza) stanowią alkaloidy. 100 gramów owocu dostarcza ok. 77 kalorii, czyli niedużo, gdyż owoc ten zawiera w sobie także wiele wody.

Kosmetyki z wyciągiem z owocu granatu odznaczają się szczególnie zawartością dwóch niezwykle cennych kwasów – elagowego i ursolowego, które działają silnie antyoksydacyjnie, wzmacniają ściany komórek, chronią skórę przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV.

ALNG

Pierwsze wzmianki o owocu granatu znajdziemy już w starożytnych księgach takich jak Biblia, Sanskryt, Odyseja Homera czy Tora. Owoc ten jest także znany z malowideł greckich i egipskich. W nowożytności ozdabiano jego rysunkami książki z baśniami i opowieściami, jak również wykorzystywano do zdobień w architekturze.

Oba kwasy działają również przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i chronią przed rakiem skóry. Ekstrakt z owocu granatu zarówno spożywany doustnie jak i stosowany przezskórnie ma liczne właściwości lecznicze, regeneracyjne i ochronne m. in. przyspieszanie gojenia ran i podrażnień, aktywacja procesów naprawiających skórę, zwiększa syntezę kolagenu i elastyny co powoduje wygładzenie zmarszczek oraz wzrost gęstości i elastyczności skóry, nawilżanie i ujędrnianie skóry, odżywianie i rewitalizowanie skóry zmęczonej lub przedwcześnie starzejącej się, ściąganie i zmniejszanie porów, działanie przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriostatycznie, poprawianie ukrwienia i kolorytu skóry a także łagodzenie blizn, zmian skórnych i stanów zapalnych skóry.

W owocach granatu występują również cenne kwasy Omega – Omega-9 (kwas oleinowy), Omega-6 (kwas linolowy) i duże ilości Omega-5 (kwas punikowy) o podobnych właściwościach odbudowujących jak kwasy cytrynowy, elagowy i ursolowy. Obok witaminy C w wyciągach z owocu granatu znajdziemy także witaminę E, znaną ze swych właściwości leczniczych, zwłaszcza jeśli chodzi o skórę. Kosmetyki z owocem granatu nie tylko nawilżają i odżywiają oraz reperują zniszczenia skóry ale też mogą być stosowane jako naturalne filtry przeciwsłoneczne chroniące przed uszkodzeniami i rakiem skóry.

ALNG

Komentarze (10)

Mindi

11 lat temu

Zaciekawił mnie artykuł, warto rozejrzeć się za owocami bo dawno nie jadłam. Poszukam też kremów z dodatkiem granatu skoro takie skuteczne. Jeszcze się zastanawiam czy można samemu zrobić maseczkę z owocu granatu, lubię takie naturalne, świeże kosmetyki.

GloriaVictis

12 lat temu

Uwielbiam granaty! Najbardziej bawi mnie właśnie ich konsumpcja- toż to niemal rytuał! Trzeba się do tego odpowiednio przygotować, znaleźć dłuższą chwilę, powydłubywać ziarenka. Bomba! 🙂

Emilly27k

12 lat temu

Słyszałam ,że granat ma pozytywne wartości odżywcze:) Każdy kosmetyk z dodatkiem kremu jest dobry o ile jest przyjemny zapach:)

pati25

12 lat temu

Jak dużo właściwości ma granat.I jakie cenne.Tak naprawdę to nie zdarzyło mi się używać kosmetyków z granatem.Również nie próbowałam tego owocu

linet

12 lat temu

Chętnie zajadałabym się granatami, bo lubię ich soczystość i orzeźwiający smak, gdyby nie trudnosci z konsumpcją. Po prostu bardzo przeszkadzają mi te drobne pesteczki, które nie chcą przejść przez gardło.
A masło do ciała i maseczkę Bielendy też używałam i byłam zadowolona.
Szczególnie z granatowego:) odcienia skóry.

drobina

12 lat temu

Ja z Bielendy stosuję krem regenerujący „Żeń-szeń”. Działa jak balsam odżywczy, regeneruje, wzmacnia i nawilża skórę już w momencie aplikacji i skutecznie pomaga dbać o jej młody wygląd i świetną kondycję. Jestem bardzo zadowolona.

summer

12 lat temu

A ja stosowałam i było to bardzo przyjemne:), dlatego mogę śmiało polecić (w moim przypadku był to peeling i masło do ciała z Bielendy). Nie ubyło mi co prawda zauważalnie lat po tych kosmetykach, ale skóra była dobrze nawilżona, bez podrażnień – prawdziwa uczta dla ciała!

ell@

12 lat temu

Bardzo interesujący tekst. Czytałam, że tradycja żydowska mówi, iż granat zawiera aż 613 nasion na podobieństwo 613 przykazań Tory.
Granat odgrywał też bardzo ważną rolę w obrzędach na Bliskim Wschodzie, gdzie uznawano go za symbol płodności (na pewno i w tym przypadku ze względu na liczbę nasion :)).
…chyba nie stosowałam jeszcze żadnych kosmetyków z wyciągiem z owocu granatu, a jeśli .. to nieświadomie.

Zostaw komentarz