Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Obraz dojrzałej kobiety a stereotypy

obraz-dojrzalej-kobiety-a-stereotypy

Stereotypy będą istnieć zawsze, ponieważ są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą kategoryzować, upraszczać i oceniać.

Najważniejsze jest jednak to, byś Ty sama znała stereotypy na temat kobiecej dojrzałości i umiała odróżnić je, od tego, co jest prawdziwym, słusznym przekonaniem. Nic bowiem, co ogólnie negatywne, zgeneralizowane, prawdziwe w odniesieniu do każdego indywiduum danej grupy społecznej – nie może być prawdziwe.
Przyjrzyjmy się zatem najczęściej występującym stereotypom, które dotykają kobiet dojrzałych:
-nie są atrakcyjne dla mężczyzn
-nie powinny zachowywać się spontanicznie, ekstrawagancko, bo pewne rzeczy już im nie przystoją
-po “przekwitaniu” są niepełnowartościowymi kobietami
-nie wypada im prowadzić życia seksualnego
-nie są zdolne do uczenia się nowych rzeczy
-“kobieta dojrzała powinna poświęcić się rodzinie – dzieciom, wnukom”:/psyche/menopauza_w_zwierciadle_spolecznym/wyzwania_wspolczesnej_babci/zawodowa_babcia_8.html

Ich fałszywość polega na tym, że są wypatrzone, nazbyt zgeneralizowane, uproszczone. Są przekonaniami którymi bezwiednie karmi się zbiorowość i które są przekazywane z pokolenia na pokolenie bez podejmowania refleksji. Refleksja nad stereotypem rozumiana jako próba wyperswadowania błędnych przekonań i zaszczepienia adekwatnych jest z resztą zadaniem dość karkołomnym, bo wiąże się z wysiłkiem poznawczym i poddaniem w wątpliwość swojego (i całego otoczenia) dotychczasowego stanowiska.

Powyższe stereotypy na Twój temat, niezgodne i nieadekwatne do Twojej osoby i Twojego zachowania powstały w czyjejś głównie na skutek uogólnienia pewnej znanej im, dojrzałej kobiety na populację wszystkich dojrzałych kobiet.

Prześledźmy więc tworzenie się jednego z wymienionych stereotypów, niech to będzie przykładowo “ kobieta dojrzała nie jest atrakcyjna dla mężczyzn”. Jeśli w mojej głowie istnieje ten stereotyp to sądzę, ponieważ w otoczeniu mam 3 dojrzałe kobiety; sąsiadkę, która zawsze otwiera drzwi w podomce i papilotach, sprzedawczynię w warzywniaku w brudnym fartuchu i trwałą ondulacją rodem z minionego ustroju, oraz nauczycielkę w szkole: ekscentryczną starą pannę w grubych rogowych oprawkach okularów. Dochodzę więc do wniosku, że kobiety dojrzałe jako grupa społeczna mają “tę” cechę, że są nieatrakcyjne. Jeśli raz nabrałam tego przekonania, to od teraz będę go bronić, przez co będę bardziej skłonna do spostrzegania w moim otoczeniu tych kobiet, które realizują stereotyp i pomijaniu tych, które mu przeczą. Może się też okazać, że mam jakieś negatywne doświadczenie z dojrzałą kobieta (np. moim szefem) i wówczas następuje przemieszczenie agresji (częsta przyczyna stereotypów) na całą grupę społeczną. Ponieważ poglądy takie przynoszę do domu, miejsca pracy i gdziekolwiek się pojawię moje otoczenia także podlega tego typu indoktrynacji i wpływowi. Jest on szczególnie zaznaczony, jeśli chodzi o dzieci, które za pewnik przyjmują kategoryzacje formułowane przez dorosłych.

Oto i stereotyp gotowy. Nasza wycinkowa wiedza i fałszywe przekonania sprawiają, że pokrzywdzone stają się całe grupy wiekowe, społeczne, etniczne, narodowościowe, zawodowe i wiele innych. Należy też powiedzieć, że niestety nie jest to jedyny owoc stereotypizacji, że obok negatywnej oceny prowadzi ona także do dyskryminacji, a nawet ludobójstwa. I dzieje się to tylko dlatego, że nie mieliśmy dość odwagi, by sprzeciwić się szablonowemu myśleniu.

Joanna P.

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Wiele jest stereotypów,które krzywdzą kobiety,w pewien sposób je obrażają.Bo czyż kobieta dojrzała już nic nie może.A właśnie,że może 🙂

Rique

9 lat temu

Osobiście uważam, że stereotypy są bez sensu i to nie tylko jeżeli chodzi o kobiety dojrzałe. Mam nadzieję, że same kobiety nie będą ulegać stereotypom i nadal będą czerpać radość z życia, bo przecież w życiu chodzi o to by być szczęśliwym i w miarę możliwości dawać to szczęście innym. STEREOTYPY ODRZUCAMY!

GloriaVictis

9 lat temu

A ja myślę, że prawdą jest to co napisano w artykule- wypowiadamy jakieś twierdzenia bez jakiejkolwiek refleksji. Bo gdybyśmy zastanowili się choć przez chwilę to w większości przypadków doszlibyśmy do wniosku, że to jednak nie jest prawda.

irysek7

9 lat temu

o tak, stereotypy wymienione w artykule są dla kobiet bardzo krzywdzące. Uważam, że tak myślą ludzie, którzy mają wąskie spojrzenie na Świat i nie widzą nic poza czubkiem własnego nosa.

karoligrz

9 lat temu

to jest właśnie dziwne, że jak ktoś usłyszy o dojrzałej kobiecie prowadzącej aktywne życie sexualne to czuje jakie obrzydzenie. Ja napewno nie zamierzam na starość stopować:) póki mi zdrowie pozwoli:)

Zostaw komentarz