jak ją przetrwać

Dla wielu kobiet menopauza jest trudnym okresem, pełnym dokuczliwych objawów i niepotrzebnego stresu. Jak ją przetrwać?

Menopauza to nie choroba

Przekwitanie to jeden z naturalnych etapów życia kobiety. Menopauza to nie choroba, więc nie należy się jej obawiać. Jeśli nie jest chorobą, to wcale nie wymaga leczenia, choć dolegliwości, które jej towarzyszą można niwelować za pomocą środków farmakologicznych. Nieprzyjemnie objawy mogą skutecznie uprzykrzyć życie kobiety.

Jak ją przetrwać?

To pytanie zadają sobie kobiety na całym świecie. Menopauza nie zawsze jest łaskawa. Czasem atakuje objawami, które pozbawiają nas energii i radości z codziennego życia. Odpowiednia strategia przetrwania tego okresu zapewni nam spokojny czas, bez niepokojących objawów i zmartwień. Potraktujmy więc menopauzę jak wyzwanie, któremu warto stawić czoła.

Równowaga hormonalna

Zrównoważona gospodarka hormonalna odpowiada nie tylko za prawidłową pracę naszego organizmu ale także za samopoczucie. Gdy nasze ciało pracuje inaczej niż zwykle, czujemy się źle, co przekłada się na nastrój. W okresie menopauzy dochodzi do zaburzenia pracy hormonów. Lekarze mają jednak rozwiązanie tego problemu. Równowagę hormonalną może przywrócić hormonalna terapia zastępcza. Farmakologiczne środki skutecznie uzupełnią hormony, poprawiając samopoczucie i komfort życia. O dusznościach czy uderzeniach gorącach będziemy mogły zapomnieć szybciej, niż się tego spodziewałyśmy.

Naturalne ukojenie

Kobiety, które obawiają się stosowania sztucznych hormonów mogą sięgnąć po naturalne środki. Sposobem na przetrwanie menopauzy mogą okazać się fitoestrogeny. Hormony roślinne to naturalne wyciągi, które zniwelują uderzenia gorąca równie skutecznie, co tradycyjne hormony. Najlepiej zacząć od zmiany diety. Zamiana niezdrowych przekąsek na owoce i warzywa, szczególnie te strączkowe takie jak soja, wyjdzie nam tylko na dobre.

Aktywny  tryb życia

okres menopauzyAktywna kobieta to także szczęśliwa kobieta, pełna energii do działania. W okresie menopauzy warto zadbać o swoją sprawność fizyczną. Nie tylko nasze ciało poczuje się wtedy lepiej, ale zaczną uwalniać się endorfiny, odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Codzienna porcja ćwiczeń sprawi, że podejmiemy się każdego życiowego wyzwania, a wtedy nawet menopauza przestanie być taka straszna.

Każda kobieta jest w stanie przetrwać menopauzę. Duża dawka optymizmu oraz sprawdzone sposoby pomogą w przejściu tego okresu. Jak się okazuje, nowy etap życia to okazja do zdrowych zmian, dzięki którym możemy pełnymi garściami czerpać z jego wszystkich uroków.

Katarzyna Antos