Menopauza Menopauza w umyśle

Menopauza, czyli nowy początek

menopauza

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który   w świadomości społecznej zapisał się jako coś negatywnego.  Wiele osób utożsamia przekwitanie z końcem i przemijaniem, tymczasem klimakterium należy traktować jako nowy początek.  Jakie pozytywne zmiany niesie ze sobą menopauza?

Nie można powiedzieć, że menopauza w ogóle nie rzutuje na życie kobiety,  ponieważ wiąże się ze stopniowym wygasaniem czynności jajników, które wytwarzają żeńskie hormony płciowe. Niedobór estrogenów i progesteronu wpływa na nasze samopoczucie, płodność i wygląd zewnętrzny.  Kobiety, które menopauzę mają już za sobą, nie mogą mieć więcej dzieci. Nierzadko skarżą się też na dokuczliwe dolegliwości takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy huśtawki nastroju.  Niedobór estrogenów znajduje też odzwierciedlenie w wyglądzie naszej skóry, która stopniowo traci elastyczność.  Na szczęście menopauza to nie tylko zamknięcie pewnego etapu w życiu, ale też początek nowego.

Objawy menopauzy – jak się ich pozbyć?

Dokuczliwe objawy menopauzy można złagodzić, korzystając z dobrodziejstw hormonalnej terapii zastępczej. Polega ona na przyjmowaniu środków zawierających syntetyczne estrogeny i gestageny. Uzupełniając niedobór żeńskich hormonów płciowych, wiele kobiet odzyskuje dobre samopoczucie. Niestety, nie wszystkie panie mogą stosować hormonalną terapię zastępczą. W ich przypadku mogą sprawdzić się suplementy diety na bazie fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych, które budową są zbliżone do żeńskich estrogenów.  Najczęściej przy produkcji suplementów diety na menopauzę wykorzystuje się izoflawony sojowe i lignany lniane.  Firmy farmaceutyczne prześcigają się w opracowywaniu nowych formuł i zwiększaniu biodostępności fitoestrogenów. Wśród suplementów diety na menopauzę cieszących się dużą popularnością wymienia się Climea Forte, Ligunin, Soyfem  i Klimadynon.

Seks po menopauzie sporo zyskuje

Łagodząc dokuczliwe objawy menopauzy, warto otworzyć się na dobre strony, jakie niesie ze sobą przekwitanie.  Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim kobiety, które ostatnią miesiączkę mają już za sobą, mogą na nowo odkrywać radość płynącą z seksu.  Pomimo iż dysponujemy nowoczesnymi środkami antykoncepcyjnymi, które charakteryzują się wysoką skutecznością, wiele  z nas odczuwa stres podczas zbliżeń.  Strach najczęściej wywołuje myśl o nieplanowanej ciąży.  Po menopauzie możemy pozbyć się tych lęków i całą swoją uwagę skoncentrować na bliskości partnera.  Wreszcie bez obaw możesz poddawać się czułym pieszczotom.

Menopauza, czyli koniec z bolesną miesiączką

Panie, które od czasów liceum borykały się z bolesnymi miesiączkami, z pewnością uciesz brak dolegliwości bólowych.  Menopauza oznacza dla nich koniec  cyklicznie nawracającego cierpienia.  Wreszcie można cieszyć się życiem przez cały miesiąc! Dla wielu kobiet menstruacja jest tak bolesnym okresem, że niemożliwe staje się normalne funkcjonowanie. Trudno skupić się na pracy czy dobrej zabawie, gdy ból sprawia, że nasze ciało zgina się wpół.  Gdy kolejne tabletki okazują się nieskuteczne, a krwawienie tak silne, iż po raz kolejny prowadzi do anemii, myśl o zbliżającej się menopauzie nie martwi, lecz zaczyna cieszyć.

 

Pożegnaj się z anemią!

Choć nie można powiedzieć, że wraz z przekwitaniem całkowicie znika ryzyko anemii, to jednak z ustaniem krwawień menstruacyjnych wyraźnie spada.  Kobiety często zmagają się z niedokrwistością, chociaż w przeciwieństwie do mężczyzn przywiązują większą wagę do zdrowej, zbilansowanej diety. Niestety, w ich przypadku  co miesiąc dochodzi do utraty krwi, u niektórych pań ilość jest tak duża, że dochodzi do omdleń i zawrotów głowy. Kobiety,  które dawniej często zmagały się z anemią, mają szansę pożegnać się z nią wraz z ostatnią miesiączką.

zalety menopauzy

Więcej czasu dla siebie

Panie, które wkraczają w okres przekwitania, zazwyczaj mają odchowane dorosłe dzieci, toteż mogą znaleźć w końcu czas na swoje pasje.  Jogging, kurs flamenco czy kurs makijażu w końcu znajdują się w ich zasięgu.  Możliwość poświęcenia czasu sobie i drobnym przyjemnością, to niezwykle atrakcyjna perspektywa. W związku z tym zmień sposób myślenia. To nieprawda, że wszystko, co najlepsze, już dawno za tobą. Każdego dnia możesz odkrywać świat na nowo. Zawsze chciałaś zobaczyć na żywo monstrualną figurę Jezusa górującą nad Rio de Janeiro? Teraz jest ku temu doskonała okazja. Gdy dzieci są odchowane, możesz skupić się na spełnianiu własnych marzeń.

Choć słowo menopauza wciąż jest nacechowane negatywnie, warto spojrzeć na przekwitanie  z innej perspektywy. Klimakterium otwiera przed nami nowe możliwości  i pozwala pozbyć się czynników, które do tej pory nas ograniczały – bóle menstruacyjne, osłabienie spowodowane anemią. W związku z tym otwórz się na nowe doznania i korzystaj z życia!

Irmina Cieślik

Komentarze (7)

filodendron

7 lat temu

Przyznam, że dla mojego zdrowia ten czas jest raczej nie za dobry. Psychicznie nic sobie nie robię z menopauzy, jest to okres naturalny,ale mój organizm bardzo ucierpiał z powodu różnych dolegliwości, ktore akurat mi sie przytrafiłły.

Tess

7 lat temu

Dobrze, że te zmiany w organizmie mam za sobą. U mnie były przykre, dla mnie a ja byłam chyba nerwowa i rodzina to też odczuła. Teraz jestem zadowolona, ale dlatego, że nie jestem zmęczona i potrafię się cieszyć od czasu gdy dzieci są na swoim.

pati25

7 lat temu

Co tan menopauza.Nawet nie wiem,że ją mam.Bo nie mam żadnych przykrych objawów z nią związanych.Na nic nie narzekam,jestem zadowolona,szczęśliwa.:)

Danusiate

7 lat temu

Te nieprzyjemne strony menopauzy mam już za sobą (chociaż u mnie nie były nawet takie tragiczne) – teraz została tylko radość z braku comiesięcznych boleści. No i oszczędzam na podpaskach, tamponach, antykoncepcji 🙂 W dzisiejszych czasach wiedza na temat menopauzy jest dużo większa, można też zaopatrzyć się w różne preparaty łagodzące dolegliwości, więc na pewno jest nam łatwiej niż naszym babciom. No i mamy nasz portal 🙂

dulcynea

7 lat temu

Takie artykuły są bardzo pożyteczne. Z zainteresowaniem przeczytałam go i cieszę się z tego , że nazywa się ją nowym początkiem. Kiedyś zawsze myślałam , że to już koniec. A dziś dzięki portalowi nie mam takich mrocznych myśli , a poza tym inne użytkowniczki portalu ,które już przeszły albo przechodzą ten etap życia dodają otuchy ,nie straszą .
Ja jestem w okresie okołomenopauzalnym i już nie odczuwam lęku 🙂

Mindi

7 lat temu

To wszystko prawda co napisano w artykule. Jestem teraz w kiepskim momencie i mam te wszystkie nieprzyjemne dolefliwości. HTZ musialam przerwać a suplementu jeszcze lekarz mi nie zalecił. Jednak wierzę, że przejdę ten etap w moim życiu i jeszcze dużo przede mną dobrych dni 🙂

sirena46

7 lat temu

Zgadzam się z artykułem w 100%. Czas biegnie nieubłaganie i pewnie każda z nas jeszcze parę lat temu mówiła sobie co tam do menopauzy jeszcze daleko. Ale czas szybko biegnie i …..menopauza się pojawiła.
Dla mnie to nie jest koniec świata i ma swoje plusy i minusy.
Jedno na co mogę narzekać to ostatnio ciągły brak czasu. Po za tym już niczego nie muszę, ale chcę.
A zdrowie wiadomo każda z nas ma jakieś choroby czy dolegliwości, a czym człowiek starszy tym jest gorzej.
Ale ogólnie menopauza nie jest straszna wiem bo mam ją już kilka lat i da się z nią żyć. 🙂 ♥

Zostaw komentarz