menopauza

Menopauza to naturalny etap życia każdej kobiety. Jej objawy często powodują spadek dobrego samopoczucia i atrakcyjności. Ale przekwitanie to nie koniec świata. Czy musisz czuć, że wyglądasz gorzej?

Menopauza – kolejny etap życia kobiety

Zmiany to słowo klucz, którym w prosty sposób możemy określić przekwitanie. Menopauza to okres wielu zmian, zachodzących w organizmie i tym samym życiu kobiety. Ciało kobiety funkcjonuje w taki sposób, że nadchodzi moment, w którym pewne procesy zwalniają. Organizm wytwarza coraz mniejszą ilość hormonów. Dochodzi do ostatniej miesiączki, co jest sygnałem zaprzestania pracy jajników. Do zmian dochodzi po osiągnięciu określonego wieku przez kobietę. Choć to kwestia indywidualna, na którą wpływają różne czynniki, menopauza zwykle przychodzi między 45. a 55. rokiem życia. To ważny czas dla kobiety, nie tylko ze względów fizycznych, ale przede wszystkim psychicznych.

Czy musisz czuć, że wyglądasz gorzej?

Kobiety obawiają się zmian związanych z menopauzą. Złe samopoczucie, rozdrażnienie i inne dolegliwości nie stwarzają kolorowej wizji, kolejnego etapu życia. Ale czy kobieta musi czuć się źle? Absolutnie nie. Menopauza to nie choroba, to naturalny aspekt życia. Kobieta ma prawo, że zawsze czuć się dobrze i komfortowo, bez względu na menopauzę. Gdy nadchodzi ten czas, mogą pojawić się nocne poty czy uderzenia gorąca, ale wtedy warto zastosować odpowiednie środki, które pomogą się ich pozbyć. Naturalne sposoby w postaci ziół czy zmiany diety oraz farmakologiczne środki, dostępne także bez recepty odmienią nasz los. Objawy znikną, a my poczujemy się o niebo lepiej. Panie coraz częściej decydują się na hormonalną terapię zastępczą. Forma leczenia menopauzy w postaci hormonów może niekorzystnie odbić się na naszej wadze. Co możemy wtedy zrobić? Dodatkowe kilogramy znikną, jeśli rozpoczniemy aktywny tryb życia. Nie dość, że dzięki ćwiczeniom odzyskamy smukłą sylwetkę, to będziemy przepełnione szczęściem i energią do działania. Każdy sport jest idealnym motorem endorfin. Uprawiając fitness, taniec, zumbę czy jazdę na rowerze zapomnimy, że gnębi nas menopauza i będziemy czuć się jak nowo narodzone. Rzucenie palenia będzie równie dobrym pomysłem. W okresie menopauzy warto zadbać o swoje zdrowie, regularnie wykonując badania i prowadząc aktywny tryb życia. Bardzo często zapominamy o tym, pędząc za pracą i karierą. Spokojni o swoje zdrowie, będziemy w lepszym nastroju. Chęci do życia to coś, czego nie może nam zabraknąć podczas przekwitania. Czas zmian powinien być nowym początkiem. Złe samopoczucie przekłada się na wygląd kobiety, ale ten z kolei zawsze możemy poprawić. Makijaż czy nowe ubranie od razu poprawi nam humor. Menopauza to okazja do metamorfozy. Być może nowa, modna fryzura czy zmiana stylu okaże się idealnym rozwiązaniem.

przekwitanieMenopauza czeka każdą kobietę. Jej objawy wcale nie muszą nas spotkać. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości w okresie przekwitania. Ale my też możemy czuć się jak szczęściary, o ile będziemy pamiętać o skutecznych sposobach radzenia sobie z problemami menopauzy. Pozytywne nastawienie, zdrowa dieta i aktywność fizyczna pomogą przezwyciężyć każdą przeszkodę na drodze naszego życia. Wtedy nie ma mowy o gorszym wyglądzie czy samopoczuciu. W końcu jesteśmy kobietami i damy radę pokonać wszystko.

Katarzyna Antos