Menopauza Menopauza a choroba

Menopauza – czy musisz czuć, że wyglądasz gorzej?

menopauza

Menopauza to naturalny etap życia każdej kobiety. Jej objawy często powodują spadek dobrego samopoczucia i atrakcyjności. Ale przekwitanie to nie koniec świata. Czy musisz czuć, że wyglądasz gorzej?

Menopauza – kolejny etap życia kobiety

Zmiany to słowo klucz, którym w prosty sposób możemy określić przekwitanie. Menopauza to okres wielu zmian, zachodzących w organizmie i tym samym życiu kobiety. Ciało kobiety funkcjonuje w taki sposób, że nadchodzi moment, w którym pewne procesy zwalniają. Organizm wytwarza coraz mniejszą ilość hormonów. Dochodzi do ostatniej miesiączki, co jest sygnałem zaprzestania pracy jajników. Do zmian dochodzi po osiągnięciu określonego wieku przez kobietę. Choć to kwestia indywidualna, na którą wpływają różne czynniki, menopauza zwykle przychodzi między 45. a 55. rokiem życia. To ważny czas dla kobiety, nie tylko ze względów fizycznych, ale przede wszystkim psychicznych.

Czy musisz czuć, że wyglądasz gorzej?

Kobiety obawiają się zmian związanych z menopauzą. Złe samopoczucie, rozdrażnienie i inne dolegliwości nie stwarzają kolorowej wizji, kolejnego etapu życia. Ale czy kobieta musi czuć się źle? Absolutnie nie. Menopauza to nie choroba, to naturalny aspekt życia. Kobieta ma prawo, że zawsze czuć się dobrze i komfortowo, bez względu na menopauzę. Gdy nadchodzi ten czas, mogą pojawić się nocne poty czy uderzenia gorąca, ale wtedy warto zastosować odpowiednie środki, które pomogą się ich pozbyć. Naturalne sposoby w postaci ziół czy zmiany diety oraz farmakologiczne środki, dostępne także bez recepty odmienią nasz los. Objawy znikną, a my poczujemy się o niebo lepiej. Panie coraz częściej decydują się na hormonalną terapię zastępczą. Forma leczenia menopauzy w postaci hormonów może niekorzystnie odbić się na naszej wadze. Co możemy wtedy zrobić? Dodatkowe kilogramy znikną, jeśli rozpoczniemy aktywny tryb życia. Nie dość, że dzięki ćwiczeniom odzyskamy smukłą sylwetkę, to będziemy przepełnione szczęściem i energią do działania. Każdy sport jest idealnym motorem endorfin. Uprawiając fitness, taniec, zumbę czy jazdę na rowerze zapomnimy, że gnębi nas menopauza i będziemy czuć się jak nowo narodzone. Rzucenie palenia będzie równie dobrym pomysłem. W okresie menopauzy warto zadbać o swoje zdrowie, regularnie wykonując badania i prowadząc aktywny tryb życia. Bardzo często zapominamy o tym, pędząc za pracą i karierą. Spokojni o swoje zdrowie, będziemy w lepszym nastroju. Chęci do życia to coś, czego nie może nam zabraknąć podczas przekwitania. Czas zmian powinien być nowym początkiem. Złe samopoczucie przekłada się na wygląd kobiety, ale ten z kolei zawsze możemy poprawić. Makijaż czy nowe ubranie od razu poprawi nam humor. Menopauza to okazja do metamorfozy. Być może nowa, modna fryzura czy zmiana stylu okaże się idealnym rozwiązaniem.

przekwitanieMenopauza czeka każdą kobietę. Jej objawy wcale nie muszą nas spotkać. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości w okresie przekwitania. Ale my też możemy czuć się jak szczęściary, o ile będziemy pamiętać o skutecznych sposobach radzenia sobie z problemami menopauzy. Pozytywne nastawienie, zdrowa dieta i aktywność fizyczna pomogą przezwyciężyć każdą przeszkodę na drodze naszego życia. Wtedy nie ma mowy o gorszym wyglądzie czy samopoczuciu. W końcu jesteśmy kobietami i damy radę pokonać wszystko.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Menopauza to nie koniec naszej kobiecości..To nie powód do rezygnowania.Podczas menopauzy możemy czuć się wyśmienicie.Czuć się atrakcyjnie.Wystarczy odpowiednia dieta,aktywność fizyczna,,dobre samopoczucie.Dużo uśmiechu i pozytywne nastawienie

Tess

7 lat temu

W czasie menopauzy mój wygląd nie pogorszył się. Przestałam pracować, mniej zmęczenia i nerwów, odpowiednia ilość snu. Niestety zdrowie już pogorszyło się, nie jestem tak samo sprawna ale dbam o siebie, chodzę na rehabilitację, dobrze się odżywiam i dostaję komplementy, że dobrze wyglądam, mniej niż mam lat.

drobina

7 lat temu

Menopauza dopadła mnie dopiero na emeryturze. Nie mam z nią wielkich problemów i śmiało mogę powiedzieć, że czuję się szczęściarą, bo wcale o niej nie myślę – nie mam na to czasu. Właśnie w tym okresie solidnie wzięłam się za siebie. Wróciłam do aktywności fizycznej, radykalnie zmieniłam dietę i włączyłam pozytywne myślenie. Żyję w biegu i to mnie nakręca. Może to paradoks, ale im więcej mam na głowie, tym bardziej jestem zorganizowana. Chodzę na pływalnię i siłownię, jeżdżę na rowerze i prawie codziennie pełnię obowiązki babci, chociaż już nie przez 9-10 godzin, bo wnuk chodzi do przedszkola. Ha! Ja też tam czasami wpadam na dłużej, bo…udzielam się w przedszkolnym teatrzyku (fajna zabawa), albo czytam dzieciom bajki. Może trochę za mało śpię i bywam zmęczona. Wtedy wpadam do fryzjera i zmęczenie zamieniam na dobry humor 😉 Od wiosny do jesieni dochodzi jeszcze działka, ale co tam…w końcu jestem kobietą i dam radę pokonać wszystko 🙂

Mindi

7 lat temu

Wszystko zależy od stanu zdrowia. Znam kobiety, któe w okresie menopauzy wyglądają pięknie. Mają więcej czasu, są zadbane i zadowolone z życia. Chcę wierzyć, że mnie także to będzie dotyczyć. Trzeba pamiętać, że to jednak nie osiemnastka, zwolnić tempo i poświęcić sobie więcej czasu. Zdrowie najważniejsze, trzeba badać się, dobrze odżywiać się i pamiętać o gimnastyce.

dulcynea

7 lat temu

Ja także uważam , że menopauza to nie koniec kobiecości.
Bardziej boję się starości, że będę nieporadna, niesprawna .
A menopauza to czas by zadbać o siebie , bo obowiązków jakby mniej.
A podstawa to dobre nastawienie 🙂

filodendron

7 lat temu

Na pewno poozytywne nastawienie, zdrowa dieta i aktywny tryb życia pomoga przetrwać menopauze i nie tylko nia ,ale także dalsze etapy jak np. starzenie się organizmu. Musimy te etapy zaakceptować, bo co nam pozostało. Nie możemy się tym zamartwiać, bo to droga do depresji i chorób. Powiem szczerze, że sama miewam problem ze starzeniem się i trudno mi ten fakt zaakceptować, panie które myśla ,że menopauza to koniec wszystkiego bardzo sie mylą – wystarczy zacząć o siebie dbać i będzie dobrze. Menopauza to piskuś, np. przy demencji w starości . To dopiero jest problem i to nieodwracalny.

Zostaw komentarz