ABC menopauzy Menopauza

Jak naturalnie złagodzić objawy menopauzy?

objawy menopauzy

Nadchodzi taki czas w życiu kobiety, kiedy organizm wkracza w okres kolejnych, intensywnych zmian. Po okresie dojrzewania, dojrzałości, przychodzi czas na przekwitanie. Objawy menopauzy są łatwe do zauważenia, gdy tylko się pojawią, czasem niezbędne jest ich łagodzenie.

Objawy menopauzy i hormony

Menopauza jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie. Wraz z wiekiem i postępowaniem przekwitania zanika estrogen. Jest to najważniejszy hormon żeński, którego brak powoduje zanik miesiączki oraz inne, liczne zmiany związane z elastycznością skóry, układem kostnym oraz krwionośnym. Zazwyczaj efekty uboczne związane z zanikiem estrogenu, w tym rozdrażnienie i nadmierną potliwość, leczy się tabletkami z odpowiednią dawką hormonu. Jednak nie wszystkie kobiety dobrze na nie reagują, a niektóre nie chcą przyjmować środków farmakologicznych. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się naturalne fitoestrogeny. Są to związki roślinne działające jak estrogeny, które mają zdolność zmniejszenia objawów menopauzy.

Fitoestrogeny można znaleźć w siemieniu lnianym, w soi, żeń-szeniu, cieciorce oraz soczewicy. Każdy z produktów można z powodzeniem włączyć w codzienny jadłospis.

Suplementacja wapnia w okresie menopauzy

Kobiety przechodzące menopauzę narażone są na choroby układu kostnego, w tym osteoporozę. Zaawansowana choroba sprawia, że kości stają się łamliwe. W zaawansowanym wieku nie jest to bezpieczne, ponieważ złamania goją się dłużej, niż w młodości.

Wapń można przyjmować w formie tabletek, lecz jak zawsze, lepsze jest suplementowanie go w naturalnych produktach. Dotyczy to przed wszystkim nabiału – kefirów, serów, maślanki. Aby mieć pewność, że wapń został wchłonięty w całości dobrze jest do jedzenia i kanapek dodawać olej kokosowy, wspomagający absorpcję wapnia.

łagodzenie objawów menopauzy

Witamina E w diecie kobiety w okresie przekwitania

Dietę warto wzbogacić również o witaminę E, która powoduje zmniejszenie problemów wywołanych zanikiem estrogenu. Są to problemy dotyczące serca, które traci naturalną ochronę, zapewnianą przez hormony, jak również skóry. Wraz z ubytkiem estrogenu pogarsza się stan skóry i jej elastyczność, natomiast witamina E, zwana  witaminą młodości pomaga w regenerowaniu komórek oraz zmniejszaniu zmarszczek.

Cenną witaminę można znaleźć w olejach roślinnych, produktach zbożowych i tłustych rybach, które dodatkowo wspierają układ krwionośny.

 

Napoje na objawy przekwitania

Dobrze sprawdzają się również napary ziołowe, które łagodzą uciążliwe objawy menopauzy. Na bezsenność oraz spadek nastroju wywołany zmianami ciała, przyda się dziurawiec pospolity. Należy stosować go zgodne z zaleceniami i nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to skutkować wysypką.

Poza dziurawcem, tak samo dobrze sprawdzi się herbata z koniczyny łąkowej. Może ona stanowić wsparcie dla terapii hormonalnej albo zastępczą terapię roślinną, ponieważ zawiera fitoestrogeny i potrafi zmniejszyć uciążliwe objawy menopauzy, zwłaszcza uderzenia gorąca.

Karolina Skrzek

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

Przydatne rady dla kobiet,które nie chcą lub nie mogą stosować środków farmakologicznych,w tym HTZ.Wystarczy do naszej diety włączyć odpowiednie składniki,zioła i możemy złagodzić przykre objawy menopauzy

sirena46

7 lat temu

Cenne rady dla osób z łagodnymi objawami klimakterium. Jednak jak kobieta ma mocne objawy klimakterium to niestety naturalne metody łagodzenia menopauzy nie wiele dają. 🙁

Zostaw komentarz