nieudane życie seksualne

Choć menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, przekwitaniu towarzyszy szereg zmian, które zmieniają nasze dotychczasowe życie.  Dolegliwości takie jak suchość pochwy, nietrzymanie moczu  czy atrofia pochwy rzutują negatywnie na nasze życie erotyczne.  Jak rozwiązać problemy z seksem, które bardzo często pojawiają się w okresie menopauzy?

Za niedogodności, które towarzyszą przekwitaniu, odpowiadają zmiany, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej. Menopauza wiąże się ze stopniowym wygasaniem czynności jajników, w rezultacie wytwarzają one coraz mniej estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, które oddziałują na wiele procesów zachodzących w organizmie kobiety. Mianem atrofii określamy zmiany zanikowe. W przypadku kobiet w okresie menopauzy dotyczą one pochwy, macicy, cewki moczowej, jajowodów oraz piersi. Zmiany atroficzne wpływają negatywnie na komfort życia kobiety oraz powodują problemy z seksem.

Atrofia pochwy w okresie menopauzy

Wskutek niedoboru estrogenów zmienia się błona śluzowa pochwa.  W miarę zmniejszenia się ilości żeńskich hormonów płciowych staje się ona cienka i blada, jednocześnie traci elastyczność.  Równolegle zmniejsza się ilość wytwarzanego kwasu mlekowego, który zapewnia pochwie kwaśne pH i tym samym chroni przed szeregiem infekcji intymnych.  Gdy dochodzi do nadmiernego namnażania drożdżaków i bakterii, pojawiają się takie dokuczliwe dolegliwości jak świąd, pieczenie i zaczerwienienie sromu.  Jeśli w porę nie podejmiemy stosownego leczenia, infekcja pochwy może rozprzestrzenić się nawet na pęcherz moczowy. Zmianom atroficznym bardzo często towarzyszy też ból podczas oddawania moczu oraz problem związany z jego niekontrolowanym wyciekiem.  Za tę ostatnią przypadłość odpowiada osłabienie mięśni dna miednicy, do którego dochodzi wskutek przebytych porodów, ciężkiej pracy fizycznej oraz niedoboru estrogenów.

seks w okresie menopauzy

Nietrzymanie moczu w okresie przekwitania

Szacuje się, że co czwarta kobiet w okresie menopauzy boryka się z problemem nietrzymania moczu.  Brak kontroli nad mikcją wciąż stanowi temat tabu, o którym panie niechętnie rozmawiają nawet ze swoim lekarzem. Tymczasem to żaden powód do wstydu, a konsultacja ze specjalistą może poprawić komfort życia.  Nietrzymanie moczu to przypadłość, którą aktualnie leczy się przy użyciu lasera. Efekty takiej kuracji przynoszą całkiem dobre rezultaty. Kobiety, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, powinny w sposób szczególny zadbać o codzienną higienę. W miarę możliwości należy podmywać się po każdym incydencie mimowolnego wycieku moczu. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie produkty chłonne. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wkładek urologicznych, toteż żadna kobieta nie powinna mieć problemu ze znalezieniem odpowiednich produktów chłonnych.

Menopauza a problemy z seksem

Menopauza a problemy z seksem to temat znany wielu parom. Do spadku libido dochodzi z wielu powodów.  Niedobór estrogenów odbija się negatywnie na stanie naszej skóry, włosów i paznokci.  Cera traci jędrność, pojawiają się kolejne zmarszczki i przebarwienia. Włosy zmieniają odcień na siwy, a paznokcie stają się suche i łamliwe. Na dodatek wiele kobiet w okresie menopauzy zmaga się ze spadkiem nastroju, toteż  aktywne życie seksualne jest ostatnią rzeczą, o której myślą.  Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze suchość pochwy, czyli dolegliwość, która często towarzyszy paniom w okresie przekwitania.  Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają rozwiązać problemy z seksem. W przypadku problemów z cerą, skórą i paznokciami, warto zainwestować w odpowiednie suplementy diety oraz kosmetyki przeciwzmarszczkowe.  Nowa, seksowna bielizna również doda ci pewności siebie. Z kolei w walce z suchością pochwy pomogą ci globulki dopochwowe o działaniu nawilżającym.  Warto też wziąć sprawy w swoje ręce i powiedzieć mężowi wprost, jakie pieszczoty sprawiają ci najwięcej przyjemności.

Irmina Cieślik