naturalne sposoby na wzmocnienie paznokci

Każda z nas chciałaby mieć twarde i ładne paznokcie, niestety, nie wszystkie z nas zostały obdarzone przez naturę mocną płytką. Nawet osoby, które przez lata nie mogły narzekać  na jej stan, czasem miewają z nią problem.  U nas dowiesz się, jak wzmocnić paznokcie i przygotować je na świąteczny manicure.

Twoje paznokcie  wyglądają w miarę dobrze tylko wówczas, gdy są pokryte kilkoma warstwami kolorowego lakieru? Wystarczy jednak, że zmyjesz emalię, by po piętnastu minutach doczekać się pierwszych uszkodzeń. To znak, że powinnaś przystąpić do procesu regeneracyjnego i wzmocnić płytkę. Pomogą ci w tym naturalne, sprawdzone sposoby oraz unikanie błędów prowadzących do osłabienia paznokci.

Jak wzmocnić paznokcie? Postaw na kurację z cebulą!

Choć zapach cebuli u wielu z nas powoduje specyficzny grymas na twarzy, warto się do niej przekonać.  Przynosi ona świetne rezultaty w walce z nadmierną łamliwością paznokci.  Kuracja z wykorzystaniem cebuli jest bardzo prosta. Wystarczy przekroić ją na pół i pośrodku wydrążyć otwór, do którego następnie wkładamy paznokcie  na kwadrans. Następnie  dokładnie myjemy ręce najpierw zimną wodą – osłabia charakterystyczną woń, następnie ciepłą z dodatkiem mydła.  Ze względu na specyficzny charakter omawianego zabiegu i towarzyszące mu efekty zapachowe, łatwo odłożyć go na weekend, gdy  nie mamy zaplanowanych żadnych spotkań w gronie znajomych czy rodziny.

Czosnek wzmocni paznokcie

Innym rozwiązaniem, które przynosi równie dobre rezultaty w walce o mocne i zdrowe paznokcie, jest kuracja z wykorzystaniem czosnku.  Choć sam zabieg nie pachnie zbyt przyjemnie,  warto poświęcić się,  mając na uwadze przyszłe rezultaty.  W celu wzmocnienia płytki obieramy kilka ząbków czosnku, po czym zgniatamy je na papkę i wrzucamy do szklanki z wodą.  Następnie moczymy palce w powstałej miksturze przez kilkanaście minut. Czynność tę powtarzamy dwa razy dziennie przez okres co najmniej dwóch tygodni. W przypadku braku rezultatów lub gdy uzyskane efekty są niedostateczne, przedłużamy kurację.

jak wzmocnić paznokcie

Olejowanie paznokci

W walce o piękne i zdrowie paznokcie pomoże nam też ich regularne olejowanie. Do tego zabiegu można wykorzystać dowolny olej jadalny, który znajduje się w naszej lodówce, w tym oliwę z oliwek i olej słonecznikowy. 2 łyżki oleju nieznacznie podgrzewamy, po czym za pomocą płatków kosmetycznych nanosimy je na wszystkie paznokcie i czekamy tak długo, aż się wchłoną.

Naturalne sposoby na mocne paznokcie – aloes

Aloes to roślina znana z właściwości prozdrowotnych. Nic dziwnego, że znalazła ona zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i  spożywczym.  Kuracja z wykorzystaniem aloesu jest równie prosta jak olejowanie paznokci. Wymaga od nas tylko zakupu żelu aloesowego, znajdziemy go w sklepach z półproduktami kosmetycznymi.  Łyżkę wspomnianego żelu mieszamy z łyżką oliwy z oliwek, po czym powstałą miksturę nanosimy na wszystkie paznokcie i pozostawiamy do wchłonięcia. Zabieg ten warto powtarzać codziennie przez okres dwóch tygodni.  Powinnaś stosunkowo szybko dostrzec wyraźną poprawę.

Okłady ze skrzypu polnego

Skrzyp polny to roślina zielarska, która znana jest z dobroczynnego wpływu na stan skóry, włosów i paznokci. W związku z tym warto przygotować z niej specjalny balsam. W tym celu sporządzamy wywar z garści skrzypu polnego na szklankę wody. Kiedy mikstura ulegnie ostudzeniu, zanurzamy w niej paznokcie.

Wzmocnij paznokcie od wewnątrz

Żaden z wyżej opisanych sposobów nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie zadbamy o paznokcie od wewnątrz. Ich nadmierna łamliwość bardzo często sygnalizuje nam, że w naszym organizmie brakuje pewnych składników odżywczych.  Przy anemii, niedoborze cynku i wapnia płytka bardzo często staje się łamliwa i podatna na uszkodzenia. Aby temu zapobiec, należy zadbać o zbilansowaną dietę. Na naszym talerzu nie może zabraknąć owoców, warzyw, olejów roślinnych takich jak oliwa z oliwek i olej słonecznikowy oraz jaj i nabiału. Niewegetarianie powinni włączyć do swojej diety chude mięso pochodzące ze sprawdzonych hodowli.

Równie ważne jest wystrzeganie się pewnych błędów, które mogą mieć katastrofalny wpływ na nasze paznokcie.  Kobiety bardzo często zapominają o zakładaniu rękawiczek do sprzątania.  Na pierwsze rezultaty nie trzeba długo czekać, pod wpływem detergentów i wody płytka szybko staje się łamliwa i krucha. Dużym problemem jest również mycie rąk przy użyciu silnych, antybakteryjnych mydeł. Bardzo często wysuszają one paznokcie na wiór. Jeśli z racji wykonywanego zawodu musisz dezynfekować dłonie, powinnaś zadbać o ich odpowiednie nawilżenie poprzez systematyczne używanie kremów do rąk. Odtwarzają one naturalny płaszcz hydrolipidowy i chronią paznokcie przed uszkodzeniami.

Irmina Cieślik