łysienie androgenowe

Każda kobieta marzy o gęstych, długich włosach, które pozwalałyby jej na eksperymenty fryzjerskie. Niestety,  nie każda może sobie pozwolić na fantazyjny splot. Problemem są zbyt rzadkie włosy.  Co powoduje wypadanie włosów u pań? Przyczyny łysienia mogą być różne, począwszy od niedoborów odżywczych, na nowotworach skończywszy.  Czasem odpowiedzialność za przerzedzanie się fryzury u pań ponosi testosteron. Czym jest łysienie androgenowe u kobiet i jak je powstrzymać?

Testosteron – hormon wytwarzany przez kobiety i mężczyzn

Choć może to wydawać się zaskakujące, nie tylko mężczyźni wytwarzają testosteron. Ten męski hormon płciowy syntetyzuje też organizm kobiet. Kluczową rolę odgrywa jednak stężenie testosteronu w organizmie. Jego nadmiar powoduje łysienie androgenowe u kobiet, nadmierne owłosienie twarzy i trądzik.

Przyczyny androgenowego łysienia u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet to powód do niepokoju. Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o względy estetyczne – żadna z nas nie chce mieć pustych placków na głowie, utrata włosów może bowiem być jednym z objawów poważnej choroby.  Warto dokładnie przyjrzeć się, dlaczego pacjentka gubi włosy, ponieważ dzięki szczegółowej diagnostyce można rozpoznać zmiany nowotworowe we wczesnej fazie.

U kobiet androgeny, w tym testosteron, są wytwarzane przez nadnercza. Gdy jesteśmy zdrowe, ilość estrogenów i progesteronu trzyma w ryzach  testosteron, w rezultacie nie obserwujemy zaburzeń miesiączkowania czy łysienia. Wystarczy jednak, że z powodu pewnych zaburzeń w organizmie, np. guza nadnercza, testosteron jest wytwarzany w nadmiernej ilości  lub jajniki syntetyzują za mało żeńskich hormonów płciowych, a pojawiają się problemy z cerą i włosami.

Łysienie androgenowe u kobiet – podłoże genetyczne

Łysienie androgenowe u kobiet, podobnie jak u mężczyzn, jest spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na DHT – substancję zaliczaną do androgenów. Gdy oddziałuje ona na mieszki, cykl życiowy włosa ulega skróceniu, na dodatek włosy w miejscach ubytku odrastają bardzo powoli.  Wśród przyczyn nadmiernego stężenia testosteronu w organizmie kobiet wymienia się nadczynność kory nadnerczy, nowotwory nadnerczy, zespół policystycznych jajników i zmiany nowotworowe w obrębie jajników.

Wypadanie włosów w tabletki antykoncepcyjne

Ponadto łysienie androgenowe występuje u kobiet w okresie menopauzy, w trakcie ciąży, a także po usunięciu jajników.  Co ciekawe, do problemu z nadmiernym wypadaniem włosów doprowadzić może również stosowanie niektórych tabletek antykoncepcyjnych. Część pigułek bowiem wykazuje aktywność androgenową.  U części pań łysienie androgenowe ma jednak podłoże genetyczne. U takich kobiet nie obserwuje się podwyższonego poziomu androgenów, ich stężenie na ogół utrzymuje się w normie. Problem stanowi nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny, które normalnie występują w organizmie.

Łysienie androgenowe u kobiet na ogół występuje u pań po 30. roku życia. Wypadanie włosów spowodowane przez męskie hormony płciowe ma dość charakterystyczny przebieg. U pań dotkniętych tą przypadłością wzdłuż linii czoła występują włosy, ubywa ich natomiast pośrodku głowy, przez co w tej części tworzą się puste placki.

Jak leczyć androgenowe łysienie?

Leczenie androgenowego łysienia u kobiet różni się w zależności od przyczyny wypadania włosów. Czasem wystarczy zmienić tabletki antykoncepcyjne na wolne od androgenów. W przypadku zmian nowotworowych kory nadnerczy konieczna jest operacja. Aby ubytki wypełniły się nowymi włosami, można zaaplikować na skórę głowy preparaty zawierające minoksidil. Związek ten stymuluje porost włosów.  Pacjentkom z androgenowym łysieniem zaleca się przyjmowanie doustnych preparatów zawierających pochodne estrogenów.  Dużą popularnością cieszą się także techniki przeszczepiania włosów. Do korzystania z ich dobrodziejstw przyznały się niektóre gwiazdy muzyki i kina.  Warto jednak podkreślić, iż przeszczep cebulek włosów jest zabiegiem stosunkowo kosztownym.

Irmina Cieślik