lysienie-androgenne

Obecnie spora część społeczeństwa, niezależnie od płci, zmaga się z problemem wypadania włosów. Wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, przeważnie spowodowanymi chorobami skóry. W znacznym stopniu łysienie jest uwarunkowane genetycznie.

Do spotęgowania tego zjawiska może przyczynić się niewłaściwa dieta, uboga w świeże produkty, będące źródłem witamin i minerałów, stres, nieodpowiednio wykonane zabiegi kosmetyczne, takie jak niewłaściwe czesanie, suszenie czy źle położona farba.
Częściej z problemem łysienia borykają się mężczyźni, mniejszym stopniu kobiety. Natomiast najczęstszym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe, stanowiące 95% wszystkich przypadków.

Łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie oraz jest zależne od rasy, częściej występuje u mężczyzn rasy białej. Charakteryzuje się przerzedzeniem włosów w okolicach skroni, tworząc tzw. zakola, w poszczególnych przypadkach jednocześnie obserwuje się również cofanie linii czoła. Za ten rodzaj łysienia odpowiedzialny jest męski hormon DHT, który powstaje na skutek przekształcenia się pierwotnego testosteronu. DHT oddziałuje na genetycznie wrażliwe mieszki włosowe, powodują ich stopniowe słabnięcie, włosy w tych okolicach staja się coraz słabsze oraz przerzedzone, aż do całkowitego zaniku.

Borys