Eurowizja 2017 Styl życia

Eurowizja 2017. Slavko Kalezic – czy doprowadzi Czarnogórę do zwycięstwa?

slavko kalezic

Author: Dejan Milićević

Eurowizja 2017 odbędzie się w dniach 9-13 maja w Kijowie, do pierwszych prób technicznych pozostało zaledwie 26 dni! Slavko Kalezic to tegoroczny reprezentant Czarnogóry, który na scenie w stolicy Ukrainy wykona utwór Space. Artysta z Podgoricy wystąpi w I półfinale Eurowizji i będzie jednym z rywali Kasi Moś. Czy Slavko Kalezic ma duże szanse na awans do finału konkursu?

 

Czarnogóra na Eurowizji

Czarnogóra zadebiutowała na Eurowizji jako samodzielny kraj w 2007 roku. Wcześniej artyści z tego państwa reprezentowali Serbię i Czarnogórę, a w latach 80. bronili barw Jugosławii.  Największym sukcesem Czarnogóry na Eurowizji jest 13. miejsce w finale w 2015 roku, zajął je Knez z utworem Adio, który w całości został wykonany w języku ojczystym. Do dziś występ artysty cieszy się dużą popularnością wśród fanów konkursu. Knez wykonał na scenie w Wiedniu tradycyjną, bałkańską balladę, która została doceniona zarówno przez telewidzów, jak i jurorów. W zeszłym roku barw Czarnogóry broniła grupa Highway grająca muzykę z pogranicza rocka i metalu. Niestety, ten najmłodszy bałkański kraj nie awansował do finału Eurowizji. Czy Slavko Kalezic przyniesie swoim rodakom upragniony awans do finału konkursu?

Slavko Kalezic – wielki miłośnik teatru

Slavko Kalezic jest niezwykle kontrowersyjnym artystą tegorocznej Eurowizji. Wynika to z jego zamiłowania do sztuki, mężczyzna z wykształcenia jest aktorem.  Występuje zarówno na deskach teatru, jak w filmach pełnometrażowych. Jego występy muzyczne zawsze są niezwykle barwne i artystyczne.  Slavko Kalezic nagrał do utworu Space teledysk, w którym to tańczy, wymachując długim warkoczem.  Jego propozycja eurowizyjna wyróżnia się na tle stawki. To taneczny, zmysłowy utwór, który wpada w ucho już przy pierwszym przesłuchaniu. Slavko Kalezic zapowiedział, że w Kijowie przedstawi niezwykłe show. Na scenie zamierza połączyć nowoczesność z patriotyzmem. Artysta zadeklarował, że jego ubiór będzie nawiązywał do tradycji czarnogórskich. Slavko Kalezic deklaruje swoje poparcie dla inicjatyw prorównościowych, ponadto artysta jest wegetarianinem.

Space – dynamiczny utwór wybrany wewnętrznie

Czarnogóra pod koniec zeszłego roku ogłosiła, że jej barw bronić będzie Slavko Kalezic. Na prezentację eurowizyjnego utworu Space przyszło nam jednak poczekać do marca. Space, zgodnie z zapowiedziami artysty, to dynamiczny utwór.  To właśnie charakter owej piosenki może przesądzić o awansie Czarnogóry. Ten mały, bałkański kraj startuje w I półfinale, w którym aż roi się od ballad. Slavko Kalezic z pewnością wyróżni się na tle stawki, występuje bowiem po 4 balladach i poprzedza kolejny wolny utwór. We wtorkowym finale nie zobaczymy zbyt wielu tancerzy,  a Slavko Kalezic udowodnił podczas imprezy przedeurowizyjnej w Londynie, że potrafi się zmysłowo poruszać w rytm muzyki.

Szanse Czarnogóry na awans do finału Eurowizji 2017

Slavko Kalezic nie jest faworytem bukmacherów, ci nie dają Czarnogórze szans na awans, klasyfikując ją na 15. pozycji. Wprawdzie we wtorkowym półfinale ten mały, bałkański kraj nie ma zbyt wielu sprzymierzeńców punktowych, istnieją jednak spore szanse na dobry występ. Podczas ubiegłorocznej Eurowizji bukmacherzy pomylili się, wskazując zwycięzcę i państwa do awansu. Nikt nie przewidział, że faworyzowana Islandia zakończy swój udział w I półfinale. Bukmacherzy nie docenili też Michała Szpaka, który ostatecznie uplasował się na 8. pozycji. W tym roku niespodzianką może się okazać awans Slavka Kalezicia, do którego przyczynić mogą się też polscy widzowie.

Irmina Cieślik

Dodaj komentarz