Hormony a andropauza Męska Strefa
Dlaczego wysoki poziom testosteronu jest niebezpieczny dla mężczyzn?

Testosteron kojarzy nam się przede wszystkim z męskością. Jego nadmiar nie służy jednak mężczyznom.
Testosteron – męski hormon
Hormon zwany testosteronem odpowiada za budowę ciała oraz męską barwę głosu, czyli charakterystyczne cechy każdego faceta. Ten chemiczny związek napędza również libido. Odgrywa ważną rolę w aktywności seksualnej, pobudzając pracę narządów płciowych i produkcję nasienia przez całe życie mężczyzny. Wpływa na budowę mięśni, kości i wzrost włosów. To dzięki niemu panowie są pełni energii oraz bywają agresywni. Hormon ten w mniejszych ilościach posiadają także kobiety.
Nadmiar niesie ryzyko
Poziom testosteronu wpływa na powstawanie różnych chorób. Im jest wyższy, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na groźne choroby takie jak cukrzyca czy prostata. Wraz z wiekiem związek ten jest produkowany przez organizm w mniejszych ilościach. Niektórzy mężczyźni przechodzący andropauzę, czyli męski odpowiednik przekwitania stosują terapie hormonalne, dostarczając odpowiednie hormony. Naukowcy przestrzegają jednak przed możliwymi skutkami ubocznymi, które mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Wysoki poziom testosteronu – Więcej nie znaczy lepiej
Wysoki poziom testosteronu oddziałuje na cały organizm człowieka. Mimo pięknej sylwetki i siły panowie muszą liczyć się z mniej przyjemnymi skutkami zwiększonej obecności tego hormonu. Wraz z jego wzrostem spada odporność organizmu. Przez to zwiększa się podatność na różne choroby. Sytuacja pogarsza się gdy do tego dochodzą używki takie jak alkohol, papierosy czy tłuste jedzenie. Mężczyźni gorzej radzą sobie wtedy z wszelkiego rodzaju infekcjami a nawet depresją.
Testosteron w normie
Poziom testosteronu bada się poprzez analizę laboratoryjną próbek krwi. Całkowita norma dla mężczyzny mieści się w granicach 5-10 nmol/l. Zbyt agresywne zachowania oraz wzmożony popęd płciowy mogą świadczyć o wysokim poziomie tego hormonu. Leczenie polega na wyrównaniu tego stanu za pomocą odpowiednich środków takich jak zastrzyki czy substancje doustne. W razie jakichkolwiek objawów należy zgłosić się do specjalistów – urologa i androloga, którzy zlecą odpowiednie badania oraz terapię.
Katarzyna Antos
« Przekwitanie bez tajemnic. Nie taka menopauza straszna
filodendron
8 lat temu
Mój mąż dba o swoje zdrowie i całej rodziny , bardziej niż ja
dopinguje do badań kontrolnych i przypomina nam o terminach.
pati25
8 lat temu
Mężczyźni często na wspomnienie swoich partnerek -idź do lekarza- udają,że tego nie słyszą albo odpowiadają -mi nic nie jest ,więc po co mi lekarz-.To błąd
sirena46
8 lat temu
Mężczyźni niestety nie lubią się badać i to my kobiety powinniśmy ich do tego zmobilizować i namówić.
Artykuł pomocny właśnie dla nas kobiet, abyśmy były czujne, gdy tylko zauważymy jakieś objawy nadmiaru testosteronu 🙁
Ja teraz będę wyczulona na wszelkie podejrzane zachowania u mojej brzydszej połowy i jak będzie trzeba to pójdę nawet z nim do badań 🙂
drobina
8 lat temu
Mindi: mężczyźni z reguły nie palą się do jakichkolwiek badań:-X Mam wrażenie, że są w tym samym miejscu, w którym były kobiety , gdy zaczynało się propagowanie badań mammograficznych czy cytologicznych. Panie niezbyt chętnie zgłaszały się na nie. Dziś oczywiście to się zmieniło, bo większość kobiet pilnuje terminów badań. Myślę, że mężczyźni też wkrótce „dorosną” do takich decyzji:-X
Mindi
8 lat temu
Zaskakujące jak natura potrafi być groźna dla człowieka. Zastanawiam się na tym, że skoro wiemy, że wysoki poziom męskich hormonów jest groźny to dlaczego nie robi się profilaktycznych badań naszym panom.
dulcynea
8 lat temu
Ciekawy artykuł , dowiedziałam się nowych dla mnie informacji. Muszę doradzić mężowi kontrolę poziomu tego hormonu:-X
pati25
8 lat temu
Interesujący artykuł.Widać,,że nawet testosteron w nadmiarze szkodzi.Panowie,badajcie poziom testosteronu a unikniecie groźnych chorób
Tess
8 lat temu
Zaskakujące informacje. Teraz wiem, że mój mąż chorował głównie przez nadmiar tego męskiego hormonu.
Danusiate
8 lat temu
Znów dowiedziałam się czegoś nowego. Nie ma żartów z testosteronem…
drobina
8 lat temu
Ciekawy artykuł. Wiedziałam, że podwyższony poziom testosteronu może powodować kłopoty z prostatą, ale nie myślałam, że może wystąpić tak duże prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę.