dlaczego-wysoki-poziom-testosteronu-jest-niebezpieczny-dla-mezczyzn

Testosteron kojarzy nam się przede wszystkim z męskością. Jego nadmiar nie służy jednak mężczyznom.

Testosteron – męski hormon

Hormon zwany testosteronem odpowiada za budowę ciała oraz męską barwę głosu, czyli charakterystyczne cechy każdego faceta. Ten chemiczny związek napędza również libido. Odgrywa ważną rolę w aktywności seksualnej, pobudzając pracę narządów płciowych i produkcję nasienia przez całe życie mężczyzny. Wpływa na budowę mięśni, kości i wzrost włosów. To dzięki niemu panowie są pełni energii oraz bywają agresywni. Hormon ten w mniejszych ilościach posiadają także kobiety.

Nadmiar niesie ryzyko

Poziom testosteronu wpływa na powstawanie różnych chorób. Im jest wyższy, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na groźne choroby takie jak cukrzyca czy prostata. Wraz z wiekiem związek ten jest produkowany przez organizm w mniejszych ilościach. Niektórzy mężczyźni przechodzący andropauzę, czyli męski odpowiednik przekwitania stosują terapie hormonalne, dostarczając odpowiednie hormony. Naukowcy przestrzegają jednak przed możliwymi skutkami ubocznymi, które mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Wysoki poziom testosteronu – Więcej nie znaczy lepiej

Wysoki poziom testosteronu oddziałuje na cały organizm człowieka. Mimo pięknej sylwetki i siły panowie muszą liczyć się z mniej przyjemnymi skutkami zwiększonej obecności tego hormonu. Wraz z jego wzrostem spada odporność organizmu. Przez to zwiększa się podatność na różne choroby. Sytuacja pogarsza się gdy do tego dochodzą używki takie jak alkohol, papierosy czy tłuste jedzenie. Mężczyźni gorzej radzą sobie wtedy z wszelkiego rodzaju infekcjami a nawet depresją.

Testosteron w normie

Poziom testosteronu bada się poprzez analizę laboratoryjną próbek krwi. Całkowita norma dla mężczyzny mieści się w granicach 5-10 nmol/l. Zbyt agresywne zachowania oraz wzmożony popęd płciowy mogą świadczyć o wysokim poziomie tego hormonu. Leczenie polega na wyrównaniu tego stanu za pomocą odpowiednich środków takich jak zastrzyki czy substancje doustne. W razie jakichkolwiek objawów należy zgłosić się do specjalistów – urologa i androloga, którzy zlecą odpowiednie badania oraz terapię.

Katarzyna Antos