kura-domowa-postanawia-zostac-orlem

Do tej pory zajmowałaś się głównie domem – to było najważniejsze. Ukochany mężczyzna, dzieci i relacje z bliskimi. Na drugim miejscu praca – być może zawodowa, być może w domu… Poza tym – niewiele, bo i niby kiedy?

Kiedyś…

Teraz masz to już za sobą – dzieci odchowane, relacje stabilne, pracy o wiele mniej. I właśnie Ci się przypomniało, że ostatnio, kiedy miałaś dla siebie czas, było zupełnie inaczej. Po pierwsze – byłaś dziewczynką. Poza tym kochałaś sport, grałaś na instrumencie, malowałaś. Trochę szkoda, że w pewnym momencie trzeba było wszystko rzucić, bo przyszły rzeczy ważniejsze. A przecież dawało Ci to tyle przyjemności…

Czas na wszystko

Być może chciałaś się uczyć, ale wtedy brakło Ci czasu. Chciałaś zrobić prawo jazdy, skończyć szkołę, pójść na studia, zapisać się na kurs tańca, zaliczyć szkolenie umiejętności dodatkowych. Być może obiecywałaś sobie, że w tym okresie życia będziesz podróżować, bo zawsze o tym marzyłaś; a wcześniej nie było ani dość czasu, ani pieniędzy. Jak do tego wrócić? Od czego zacząć? No i czy ciągle warto?

Dobrze się przygotuj

Przede wszystkim zdecyduj co tak naprawdę w głębi serca chciałabyś robić w wolnym czasie. To czego pragniesz to wszystko to, co da Ci satysfakcję. Jeżeli już masz pomysł postaraj się o organizację zaplecza: zgromadź fundusze, ustal harmonogram zajęć, porównaj dostępne oferty, przedyskutuj je ze znajomymi lub z internautami on-line .

Porozmawiaj z bliskimi

Ponieważ podjęcie nowej aktywności będzie zmianą w dotychczasowym funkcjonowaniu, nie tylko Twoim, ale i Twoich bliskich – porozmawiaj na ten temat z rodziną. Omówcie razem to, co się zmieni, wytłumacz im swoje motywacje, postaraj się o zrozumienie i zachęć ich do podjęcia własnych działań, dzięki którym ruszą własne plany. Dzięki temu będziesz mogła realizować się bez poczucia winy i wzajemnych pretensji między bliskimi.

Znajdź wsparcie

Poszukaj osób, które robią to, co Ty. Działania podejmowane w małych grupach są dużo trwalsze i dają więcej satysfakcji.

Dzięki temu poznasz nowych ludzi, którzy dzielą Twoją pasję. Poszerzenie grona znajomych to korzyść sama w sobie; taki pozytywny efekt uboczny podjętych działań.

Nie blokuj sama siebie!

Nie myśl o sobie stereotypowo. To właśnie teraz jest najlepszy czas, by podjąć różne aktywności. Nie jest prawdą, że nie wypada statecznej kobiecie uczyć się nowych rzeczy. W Europie zachodniej takie zachowanie od dawna “jest modne”, a usługodawcy na trwałe wprowadzają do swoich ofert zajęcia dla grup wiekowych 40+, 50+,60+.

Na pytanie czy było warto odpowiesz sobie sama. Tego procesu nie da się bowiem wyprzedzić. Jak mówi stare powiedzenie “jak nie spróbujesz to się nie dowiesz”. A ostatecznie, co masz do stracenia?

Joanna P.