Gorący temat! Lifestyle, czyli o tym się mówi Styl życia

Książka papierowa czy e-book?

książka papierowa

Książka papierowa zdaniem niektórych już dawno miała odejść do lamusa, tymczasem wiele wskazuje na to, że w Polsce wciąż jest dużo popularniejsza niż e-book.  Owszem, część klientów księgarń odpłynęła, ponieważ zaczęli oni czytać powieści w wydaniu elektronicznym, ale wciąż istnieje spora grupa osób niezainteresowanych tym nowoczesnym rozwiązaniem. Jakie zalety ma książka papierowa, a jakie niesie ze sobą e-book.

W Polsce, do czasu aż nie zostanie wprowadzona zmiana w prawie, nie grozi nam śmierć papierowych książek. E-book jest bowiem objęty wyższą stawku podatku VAT niż ta sama powieść w wersji papierowej. Nie dziwi zatem fakt, iż  choć elektroniczna książka powinna być tańsza od swojego tradycyjnego odpowiednika, w rzeczywistości można ją nabyć w zbliżonej cenie. A to z kolei sprawia, że czytanie e-booków staje się nieopłacalne.

E-book wymaga zakupu urządzenia mobilnego

Aby przeczytać e-book, potrzebujemy urządzenia elektronicznego. Tego typu książki można czytać na tablecie, komórce, laptopie lub specjalnym czytniku.  Niestety, każde tego typu urządzenie kosztuje, a nie zawsze zapewnia dostateczny komfort. Czytanie książki liczącej 400 stron na niewielkim ekranie smartfona niesie ze sobą spory dyskomfort. Ponadto należy pamiętać o regularnym ładowaniu baterii urządzenia.

 

Książki elektroniczne zajmują mniej miejsca

E-book jednak w przeciwieństwie do książki papierowej praktycznie w ogóle nie zajmuje miejsca.  Wielu miłośników dobrej literatury ma ogromny problem ze stosem przeczytanych powieści. Z jednej strony nie chcemy się ich pozbywać, z drugiej dysponujemy ograniczonym metrażem.  Prędzej czy później jesteśmy zmuszeni do podzielenia książek na często używane, bardzo dobre, przeciętne i kiepskie. Tych ostatnich na ogół pozbywamy się w pierwszej kolejności, oddając je do biblioteki lub przekazując swoim znajomym. E-book zajmuje jedynie pamięć urządzenia mobilnego, po jego przeczytaniu można go zgrać na dysk zewnętrzny o ogromnej pojemności, po czym zakupić nową książkę elektroniczną, która nie zbiera kurzu. Tradycyjna biblioteczka wiąże się z koniecznością częstego sprzątania, stanowi również mało komfortowe rozwiązanie dla alergików, ponieważ papier zbiera wilgoć, ponadto osadzają się na nim roztocza obecne w powietrzu.

Książka papierowa jako dekoracja

Książka papierowa jest jednak niezastąpiona dla osób, którym marzy się okazała biblioteczka.  Jeśli chcesz kolekcjonować przeczytane książki i traktować je jako swego rodzaju dekorację, e-booki raczej się nie sprawdzą w twoim przypadku.  Ponadto książka papierowa stanowi mniejsze obciążenie dla wzroku niż jej elektroniczny odpowiednik. E-book musi być wyświetlany na urządzeniach elektronicznych, w tym komputerach, tabletach, które oddziałują niekorzystnie na nasze oczy.  Ponadto nie jest wskazane długotrwałe przebywanie w polu elektromagnetycznym, a wieczorne czytanie powieści na tablecie utrudnia zasypianie, ponieważ zakłóca syntezę melatoniny. Ponadto wielu osobom nic nie zastąpi kontaktu z papierową książką, dotyku kolejnych stron powieści, zapachu papieru i zakładek, którymi zaznacza się miejsce, na którym zakończyliśmy lekturę.

Tak naprawdę wybór między tradycyjną książką a e-bookiem należy do każdego z nas.  Warto kierować się przede wszystkim swoimi odczuciami i potrzebami.  W przypadku e-booków nie wycinamy lasów, ale z drugiej strony tablet, na którym czytamy książkę elektroniczną po kilku latach zasili elektrośmieci. Już dziś mamy problem z utylizacją tego rodzaju odpadów, ponieważ stanowią one bogate źródło toksyn, w tym metali ciężkich.

 

Irmina Cieślik

Komentarze (6)

pati25

6 lat temu

Uwielbiam książki papierowe.Zapach nowych książek,szelest kartek.Lubię mieć je ładnie poustawiane w biblioteczce na półkach.Czytając książki papierowe mniej męczy się wzrok.Mogę czytać godzinami.

Emilly27k

6 lat temu

Zdecydowanie wybieram wersję papierową książki. Widzę tekst, mam go przed sobą. Robię wyjątki kiedy nie mam danej pozycji książki to czytam ją w wersji pdf po przerobieniu sobie z notatki na plik.

Danusiate

6 lat temu

Na pierwszym miejscu zawsze były i będą u mnie książki papierowe. Nie lubię czytać z ekranu. Zdarza mi się natomiast słuchać audiobooków, np. kiedy prasuję czy sprzątam – przyjemnie wtedy mija czas.

filodendron

6 lat temu

Wolę książki papierowe ,maja one swój urok. Na pewno jeszcze przez długi czas książce papierowej nic nie zagraża. Jednak , gdy nasza generacja sie skończy, telefonowe pokolenie chyba będzie czytało z czytników.

dulcynea

6 lat temu

Z pewnością wybieram książki papierowe . Choć posiadam czytnik e-booków , jednak częściej się po tradycyjną książkę.
Ale na urlop tylko czytnik , bo mam tam spory zapas książek.
Myślę , że książce papierowej nic nie zagraża 🙂

Mindi

6 lat temu

Dla mnie tylko książka papierowa. Dostałam czytnik od dzieci, tylko raz czytałam w czasie długiej wycieczki autokarowej. Nie twierdzę, że jest całkiem zła ale ja wolę papierową, w której lubię zapach, dotyk oraz szatę graficzną. Syn czyta e-book, cieszę się, że w ogóle czyta 🙂

Zostaw komentarz