ABC menopauzy Menopauza

Upławy po menopauzie – czy świadczą o nieprawidłowościach?

upławy

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, różniąca się od normalnego śluzu barwą, konsystencją i zapachem. Przejrzysta i bezwonna wydzielina typowa jest dla pań w okresie rozrodczym. U przekwitających kobiet przestaje być wytwarzana. Niedobór estrogenów w okresie przekwitania staje się przyczyną suchości pochwy, atrofii jej nabłonka oraz podatności na infekcje intymne. Czy upławy w tym czasie zawsze świadczą o nieprawidłowościach?

Nieprawidłowym upławom często towarzyszy pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych. Mogą świadczyć o alergii, infekcjach lub chorobach w obrębie narządów rodnych. U kobiet po menopauzie ich przyczyną może być suchość pochwy lub zapalenie błony śluzowej macicy. Jak rozpoznać i leczyć te dolegliwości?

Prawidłowa wydzielina a upławy

Prawidłowa wydzielina u pań w okresie rozrodczym jest bezwonna i przejrzysta. Jej właściwości różnią się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. W dni płodne jest ciągliwa i ma za zadanie osłaniać plemniki przed kwaśnym środowiskiem pochwy. Po owulacji staje się kłaczkowata i gęsta. Chroni wtedy okolice intymne przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Śluz ma za zadanie ułatwić zapłodnienie i utrzymać nawilżenie dróg rodnych. Z tego powodu przestaje być wydzielany po menopauzie. Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest niedobór żeńskich hormonów płciowych, które przestają być wydzielane przez jajniki. Zarówno u kobiet w wieku rozrodczym oraz po menopauzie upławy są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Jest to nieprawidłowa wydzielina, która różni się od normalnego śluzu obfitością, zabarwieniem, zapachem i konsystencją. Może towarzyszyć jej pieczenie, ból i swędzenie okolic intymnych. Takie objawy zawsze powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa.

Upławy jako symptom infekcji intymnej

Infekcje pochwy są wywołane przez chorobotwórcze drobnoustroje: bakterie, grzyby, wirusy lub pierwotniaki. Zakażeniom towarzyszą upławy, które w zależności od przyczyny mają inne właściwości. Dla grzybicy pochwy typowa jest biała, gęsta i serowata wydzielina o słodkawym zapachu. Towarzyszy jej silne swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Choroba ta wywołana jest przez drożdżaki z rodzaju Candida i ma tendencje do nawracania. Szarobiałe upławy o rybim zapachu świadczą o waginozie, czyli bakteryjnym zapaleniu pochwy. Pojawiają się zwłaszcza po stosunku i wymagają przyjmowania antybiotyków. Pierwotniakowe zakażenie charakteryzuje się pienistą, żółtozieloną i cuchnącą wydzieliną. Jest wywoływane przez rzęsistka pochwowego. Zaniepokoić powinny nas także ropne i śluzowate upławy. Są one objawem choroby wywołanej przez bakterie z gatunku Chlamydia trachomatis. W przebiegu chlamydiozy pojawić się mogą również krwawienia międzymiesiączkowe oraz uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu.

Upławy po menopauzie a suchość i atrofia pochwy

upławy po menopauzie

Suchość pochwy to dolegliwość, która charakteryzuje się zbyt małym nawilżeniem pochwy i sromu. Jest bardzo uciążliwe dla pań, ponieważ towarzyszy mu pieczenie okolic intymnych i ból podczas stosunku. Po menopauzie schorzenie to jest konsekwencją braku estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Hormony te u kobiet w okresie rozrodczym regulują cykl menstruacyjny. Odpowiadają także między innymi za syntezę kolagenu, regulację gospodarki lipidowej czy wytwarzanie śluzu przez gruczoły szyjki macicy. W okresie przekwitania i po nim nabłonek pochwy i sromu staje się coraz cieńszy oraz mniej ukrwiony. Jego suchość sprzyja otarciom i infekcjom intymnym. Stopniowo u pań rozwija się atrofia pochwy, dla której charakterystyczne są wodniste upławy, świąd i pieczenie. Pochwa ulega skróceniu i spłyceniu, a jej warstwa mięśniowa powoli przeistacza się w włóknistą. W efekcie współżycie staje się bolesne, a panie skarżą się na obniżone libido.

Upławy po menopauzie – leczenie dolegliwości

Upławy po menopauzie świadczą o nieprawidłowościach, które mogą znacząco obniżyć komfort życia kobiety. Infekcje intymne wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Nieprawidłowa wydzielina powinna skłonić nas do wizyty u ginekologa. Na podstawie wywiadu klinicznego i badania zapisze nam on właściwe farmaceutyki. Nie warto zwlekać, próbując domowych sposobów czy licząc, że choroba sama minie. Infekcja może przenieść się na inne narządy układu moczowo-płciowego, wywołać groźne dla zdrowia konsekwencje. Upławy wywołane suchością pochwy także wymagają konsultacji z lekarzem. Niekiedy proponuje on hormonalną terapię zastępczą, która polega na uzupełnianiu niedoboru estrogenów sztucznymi preparatami hormonalnymi. HTZ przynosi jednak skutek jedynie u połowy pań. Skuteczne są za to globulki lub kremy z estrogenem stosowane dopochwowo. Zapobiegają one zarówno suchości, jak i atrofii pochwy. Warto sięgnąć także po preparaty nawilżające w formie żeli czy kremów, czyli lubrykanty. Powinny one zawierać kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz glikogen.

Karolina Solga

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Upławy po menopauzie świadczą o jakiejś chorobie,jakiejś infekcji.Dobrze,że ukazał się ten artykuł.Bo wiele wyjaśnia

Tess

6 lat temu

Przeczytałam ten artykuł bo miewam czasem dziwne upławy. Teraz będę wiedziała, które są bardziej niepokojące. Chyba każda kobieta miewa takie kłopoty zdrowotne.

filodendron

6 lat temu

To bardzo interesujący mnie temat. Rzadko można przeczytać artykuły na ten temat, dlatego bardzo dziękuję za jego podjęcie.Często zdarza się,że kobiety po menopauzie sa bardzo zdziwione, dlaczego maja upławy. Dobrze wiedzieć dlaczego one są i jakie są ich powody.

Zostaw komentarz