Kosmetyki w kostce
Aurélia Dubois z Unsplash

Kosmetyki w kostce zyskują na popularności w ostatnich latach. Niegdyś w tej formie można było kupić jedynie mydło. Jednak jego płynna wersja szybko wyparła pierwowzór. Mydło w kostce stało się passe. Niektórzy uważali, że gromadzą się na nim bakterie, skoro dotyka je wielu domowników, mając brudne ręce. Dziś kosmetyki w kostce niejedno mają imię. W tej nietypowej formie kupimy balsam do ciała, peeling do twarzy, odżywkę do włosów czy szampon.

Spis treści:

  1. Kosmetyki w kostce, czyli filozofia zero waste
  2. Szampon w kostce zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny
  3. Balsam w kostce możesz zabrać ze sobą w podróż
  4. Zalety kosmetyków w kostce – wysoka wydajność
  5. Jak stosować odżywkę w kostce?

Kosmetyki w kostce, czyli filozofia zero waste

Co sprawiło, że w XXI wieku, kiedy stawiamy na innowacyjność, kosmetyki w kostce nagle zaczęły masowo pojawiać się w popularnych drogeriach? Świadomość ekologiczna, która wzrasta zwłaszcza wśród osób z wyższym wykształceniem, nakazuje nam szukać rozwiązań, które w możliwie najmniejszym stopniu obciążają środowisko naturalne. W praktyce oznacza to, iż wybieramy kosmetyki w kostce, ponieważ te są bardziej ekologiczne. Powstają zgodnie z filozofią zero lub less waste. Możemy kupić je zapakowane w papier, który łatwo można poddać recyklingowi. Z kolei wielkie, plastikowe opakowania po mydle w płynie czy balsamie trafiają na wysypiska śmieci, gdzie rozkładają się przez długie lata. Stanowią zatem spore obciążenie dla naszej planety. Nie mamy zbyt wiele czasu, musimy zacząć działać i przestać zanieczyszczać Ziemię, ponieważ zmiany klimatyczne, niedobór wody pitnej i wzrost zachorowalności na raka staną się faktem.

Szampon w kostce zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny

Jakie są jeszcze zalety kosmetyków w kostce? Okazuje się, że na ich korzyść przemawia również fakt, iż zajmują niewiele miejsca w łazience. Wiele z nas ma to pomieszczenie niezbyt rozbudowane. Często jesteśmy zmuszeni zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. W małej łazience nie zmieścimy zbyt wielu kosmetyków. Dobrze więc, gdy te zajmują niewiele miejsca.

Balsam w kostce możesz zabrać ze sobą w podróż

Balsam w kostce czy szampon w kostce to kosmetyki, które zajmują stosunkowo niewiele miejsca także w naszej kosmetyczce. Ważą niewiele, więc można zabrać je ze sobą w podróż, umieszczając je nawet w bagażu podręcznym. Wiele z nas często podróżuje. Weekendy lubimy spędzać poza domem, do tego dochodzą wakacyjne wyjazdy i delegacje. Dobrze więc sięgać po kosmetyki w kostce, które w przeciwieństwie do miniaturek w plastikowych opakowaniach nie zanieczyszczają planety i nie kosztują majątku.

Zalety kosmetyków w kostce – wysoka wydajność

Czy wiesz, że kolejnym atutem kosmetyków w kostce jest ich wysoka wydajność? Tego typu produkty charakteryzują się wysokim stopniem koncentracji. W rezultacie malutka kosteczka szamponu, która waży kilkadziesiąt gram, może wystarczyć nam na dłużej niż wielka butla szamponu.

Jak stosować odżywkę w kostce?

Kosmetyki w kostce są bardzo modne w krajach zachodnich. W Niemczech chętnie korzysta z nich wiele osób. W Polsce wciąż jednak budzą obawy ze względu na swą nietypową formę. Wiele z nas nie wie, jak ich używać. Na szczęście ich stosowanie nie przysparza większych trudności. Teraz udzielimy ci kilku przydatnych wskazówek. Szampony w kostce możesz zetrzeć na tarce, a następnie startą część umieścić w słoiczku i dodać do niego odpowiednią ilość wody.  Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, dodaj nieco więcej wody, wówczas otrzymasz roztwór o niższym stężeniu, a zatem mniej drażniący. Tak rozpuszczony produkt posłuży ci do mycia głowy. Analogicznie postępujemy w przypadku odżywki do włosów, tylko tutaj dodajemy mniej wody, aby uzyskać bardziej treściwą konsystencję. Peeling w kostce można rozpuścić w dłoniach. Bazuje on na naturalnych olejach i masłach, przez co upłynnia się pod wpływem ciepła ludzkich palców. Oprócz wyżej wspomnianych składników zawiera też drobinki pełniące rolę ścierniwa. Są to sproszkowane łupiny orzecha, pestki owoców, cukier czy sól.  Balsam w kostce także rozpuszczamy w dłoniach i rozsmarowujemy go na ciele. Tego typu kosmetyki także zawierają masła i oleje roślinne, przez co nawilżają i odżywiają skórę.