Uroda

Dlaczego latem warto stosować kosmetyki z antyoksydantami?

Dlaczego latem warto stosować kosmetyki z antyoksydantami

Miriam Alonso z Pexels

Lato to ulubiona pora roku większości z nas, niestety to też czas, kiedy jesteśmy narażone na działanie promieni UV. Te  z jednej strony umożliwiają syntezę witaminy D w skórze, z drugiej wywołują fotostarzenie i sprzyjają powstawaniu przebarwień. Dlaczego latem warto stosować kosmetyki z antyoksydantami?

Spis treści:

  1. Jak promienie UV oddziałują na skórę?
  2. Czym są filtry biologiczne?
  3. Dlaczego latem warto stosować kosmetyki z antyoksydantami?
  4. Jakie zalety mają filtry biologiczne?
  5. Co wpływa na fotostarzenie? Jakie znaczenie ma ekspozom?
  6. Dlaczego potrzebne są nam antyoksydanty?
  7. Dieta ORAC czy kosmetyki z antyoksydantami?

Jak promienie UV oddziałują na skórę?

Silne działanie promieni UV destrukcyjnie wpływa na naszą skórę. Indukuje powstawanie wolnych rodników, czyli reaktywnych cząstek, które uszkadzają makromolekuły, w tym kolagen, elastynę i DNA. Na szczęście mamy tajną broń. Są nią antyoksydanty, czyli substancje neutralizujące wolne rodniki, zanim te poczynią poważne zniszczenia w obrębie komórek skóry.

Czym są filtry biologiczne?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się filtry biologiczne. Pod tym terminem kryją się antyoksydanty takie jak kwas ferulowy, witamina C, witamina E, resweratrol, antocyjany z roślin etc. Oczywiście wciąż zaleca się sięganie po filtry chemiczne i fizyczne. Kosmetyki przeciwsłoneczne powinny zapewniać wysoki stopień ochrony zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Filtry fizyczne odbijają promienie UV niczym lustro. Natomiast filtry chemiczne pochłaniają energię z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w niegroźną energię cieplną. Niestety kosmetyki przeciwsłoneczne nie zapewniają 100-procentowej ochrony. Poza tym wiele z nas nakłada ich za mało, a w ciągu dnia zapomina o ponownej aplikacji. W rezultacie ochrona przeciwsłoneczna jest dużo niższa od tej deklarowanej przez producenta. W związku z tym, iż część promieniowania słonecznego przenika w głąb skóry, potrzebne są filtry biologiczne.

Dlaczego latem warto stosować kosmetyki z antyoksydantami?

Jak wspominaliśmy wcześniej, kremy z filtrem przynoszą dobre rezultaty, lecz nie chronią w pełni przed zgubnym promieniowaniem słonecznym. Z tego powodu kosmetolodzy i dermatolodzy zalecają, aby przed nałożeniem kosmetyków do opalania zaaplikować serum z antyoksydantami. Dostarczy ono skórze przeciwutleniaczy, które zneutralizują wolne rodniki. Ich powstawanie jest nieuniknione, ponieważ żaden krem z filtrem nie jest w 100% skuteczny.

Jakie zalety mają filtry biologiczne?

Kosmetyki z antyoksydantami, czyli filtrami biologicznymi, mają jeszcze jedną zaletę. Każdego dnia pracujemy przed ekranem komputera, korzystamy ze smartfona, tabletu czy czytnika e-booków. Niestety każde ze wspomnianych urządzeń elektronicznych emituje promieniowanie czerwone i niebieskie. To z kolei także przyspiesza fotostarzenie. Aby powstrzymać ten niekorzystny proces, należy sięgać po kosmetyki z antyoksydantami. Zawarte w nich przeciwutleniacze zwalczą wolne rodniki powstałe wskutek korzystania z komputera czy smartfona.

Co wpływa na fotostarzenie? Jakie znaczenie ma ekspozom?

Okazuje się, że tempo starzenia się jest tylko po części zapisane w naszych genach. Nie mniej ważny jest ekspozom, czyli czynniki zewnętrzne, które na nas oddziałują. Mowa tutaj o zanieczyszczeniu środowiska, promieniach UV, wysokich temperaturach, naszej diecie etc. Krótko mówiąc, nawet osoba mająca dobre geny może przedwcześnie doświadczyć fotostarzenia, jeśli prowadzi niezdrowy tryb życia. Proces starzenia się można spowolnić, świadomie unikając czynników negatywnie oddziałujących na organizm.

Dlaczego potrzebne są nam antyoksydanty?

Czy wiesz, że wolne rodniki nie są niczym nowym? Powstają od zarania dziejów podczas procesów metabolicznych. Nasz organizm radzi sobie z nimi, wytwarzając naturalne antyoksydanty. Biorąc jednak pod uwagę dziurę ozonową, zanieczyszczone powietrze, wodę i żywność, musimy uzmysłowić sobie, że powstaje znacznie więcej wolnych rodników, niż nasz ustrój jest w stanie samodzielnie zneutralizować. W rezultacie musimy sięgać po antyoksydanty z zewnątrz.

Dieta ORAC czy kosmetyki z antyoksydantami?

Przeciwutleniacze znajdziemy nie tylko w żywności, ale też w kosmetykach. Aby spowolnić fotostarzenie należy spożywać owoce, warzywa, zioła i przyprawy, czyli produkty o najwyższej zawartości antyoksydantów. Warto jednak podkreślić, że te są w pierwszej kolejności kierowane do serca, płuc czy wątroby, czyli najważniejszych organów z punktu widzenia funkcjonowania organizmu. Dopiero na samym końcu trafiają do skóry. Ma to duże znaczenie. Pokazuje bowiem, że nawet dieta ORAC to za mało. Potrzebne są nam kosmetyki z antyoksydantami, które nakładamy bezpośrednio na skórę.

Dodaj komentarz