Terapie manualne
Antonika Chanel z Unsplash

Terapie  manualne stały się ostatnio bardzo modne jako zabieg anti aging. Okazuje się, że nie tylko zapewniają młody wygląd skóry, ale też uspokajają po dniu pełnym wrażeń i usprawniają proces krążenia oraz przepływ limfy. Ta ostatnia często zawiera toksyny, które muszą zostać usunięte z organizmu. Jej zastój oddziałuje negatywnie na organizm, generując wolne rodniki i przyspieszając procesy starzenia się. Terapie manualne a młody wygląd skóry – co warto o nich wiedzieć?

Spis treści

  1. Do czego prowadzi brak dotyku?
  2. Uspokajające działanie dotyku
  3. Masaż twarzy a usuwanie toksyn z organizmu
  4. Terapie manualne i ich działanie anti aging
  5. Masaż twarzy – jak podejść do niego w sposób holistyczny?
  6. Zioła jako wsparcie terapii manualnych
  7. Przeciwwskazania do masażu twarzy
  8. Terapia manualna w domu

Do czego prowadzi brak dotyku?

Czy wiesz, że dotyk odgrywa kluczową rolę w rozwoju człowieka? Już małe dziecko potrzebuje go do przeżycia. Psycholodzy zauważyli, że niemowlęta pozbawione czułego dotyku mają niższą odporność i częściej umierają. Z tego powodu nie należy im go odmawiać. Wraz z odkryciami naukowymi zmieniło się też podejście do dzieci z domów dziecka. Coraz więcej maluchów zaczęto przekazywać do rodzin zastępczych, aby zapewnić im nie tylko jedzenie czy opiekę, ale też czuły dotyk, który zapewnia prawidłowy rozwój psychofizyczny.

Uspokajające działanie dotyku

Czy wiesz, że dotyk, w tym terapie manualne, wykazuje działanie uspokajające. Koi skołatane nerwy. Wiele z nas przeżywa dziś ogromny stres. Martwi nas sytuacja polityczna, gospodarcza, ale też mocno obciążają naszą psychikę problemy w pracy i w życiu prywatnym. Nic więc dziwnego, że musimy znaleźć sposób na rozładowanie napięcia nerwowego. Do sprawdzonych metod zaliczamy masaż twarzy. Dzięki niemu napięte mięśnie mogą ulec rozkurczeniu, przez co łagodnieją rysy twarzy.

Masaż twarzy a usuwanie toksyn z organizmu

Każdego dnia w naszym organizmie powstają toksyny. Stanowią one uboczny produkt reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Na dodatek wiele toksyn przedostaje się do naszego ustroju wraz z zanieczyszczoną żywnością, wodą czy powietrzem. Musimy je na bieżąco wydalać, podobnie jak komórki nowotworowe, które nasz organizm wyłapuje. Te są odprowadzane z komórek i narządów wraz z limfą. Często jednak obserwujemy jej zastój, co sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które uszkadzają komórki i tym samym zwiększa ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Zastój limfy jest niekorzystny dla naszego zdrowia i wyglądu.  Terapie manualne usprawniają przepływ limfy oraz wpływają korzystnie na proces krążenia.

Terapie manualne i ich działanie anti aging

Czy wiesz, że masaż twarz ujędrnia skórę? Dzieje się tak, ponieważ zmusza ją do regeneracji. Z wiekiem synteza kolagenu czy kwasu hialuronowego zdecydowanie spada. Na szczęście można ją pobudzić poprzez terapie manualne. Masaż twarzy usprawnia także proces krążenia, przez co skóra jest lepiej odżywiona.

Masaż twarzy – jak podejść do niego w sposób holistyczny?

Na pierwsze rezultaty masażu twarzy nie trzeba czekać zbyt długo. Te pojawiają się już przy pierwszej wizycie. Warto jednak podejść do zagadnienia w sposób holistyczny. Terapie manualne należy potraktować jako jedną składową zdrowego stylu życia. Należy także postawić na zdrowe odżywianie i spokojny sen. Nie mniej ważna jest regularna aktywność fizyczna.

Zioła jako wsparcie terapii manualnych

Masaż twarzy można połączyć z użyciem ziół o określonym działaniu. Warto uwzględnić, jakie dobroczynne substancje zawierają poszczególne rośliny zielarskie. Skrzyp i pokrzywa zawierają krzem. Z kolei rumianek odbudowuje naskórek, a arnika koi zaczerwienienia i redukuje siniaki.

Przeciwwskazania do masażu twarzy

Czy istnieją przeciwwskazania do terapii manualnych? Okazuje się, że tak, ale jest ich naprawdę niewiele. Masaż twarzy nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zagrożonej ciąży, stanu zapalnego organizmu, wysokiej gorączki. Nie powinno się go przeprowadzać także tuż po ekstrakcji zęba.

Terapia manualna w domu

Terapie manualne warto powierzyć specjaliście, który wie, jak masować twarz. Z czasem jednak można podpatrzyć u niego niektóre techniki i stosować je samodzielnie w domu w te dni, gdy akurat nie udajemy się do profesjonalisty.