seks i menopauza

Istnieje przekonanie, że kobiety w pewnym wieku przestają interesować się seksem. Co na temat zainteresowania sferą seksu w okresie menopauzy mówią badania? Czy lubimy się kochać i czy sprawia nam to jeszcze przyjemność?

Czy kobiety w średnim wieku są aktywne seksualnie?

Kobiety, bez względu na wiek, lubią uprawiać seks i uważają miłość fizyczną za istotną część swojego życia i związku z partnerem. Większość pań w średnim wieku jest aktywna seksualnie i czerpie z tego powodu satysfakcję. Do czynników, które przyczyniają się do odczuwania większej przyjemności z kontaktów fizycznych zalicza się stan zdrowia, zarówno fizyczny, jak i psychiczny (emocjonalny). Menopauza może mieć bardzo silny wpływ na funkcje seksualne kobiet starzejących się. W czasie przekwitania dochodzi do szeregu zaburzeń, zarówno w aspekcie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, które mogą skutecznie zablokować czerpanie przyjemności z seksu.

Jak poprawić swoje libido?

Do najczęściej wymienianych dolegliwości okresu menopauzalnego, które mają wpływ na jakość życia seksualnego, należą: suchość pochwy, nietrzymanie moczu, spadek libido. Kobiety jednak nie są skazane na życie w celibacie i porzucenie myśli o satysfakcjonującym seksie. Od wielu lat naukowcy badają przyczyny tych dolegliwości i szukają na nie sposobu. Dziś już wiemy, że głównym czynnikiem wywołującym najwięcej problemów w organizmie kobiety, jest nierównowaga hormonalna. Ratunkiem dla libido i atrofii pochwy są różne formy hormonalnej terapii, która skutecznie poprawia jakość życia seksualnego po menopauzie. Panie mogą nadal cieszyć się aktywnością seksualną i nie muszą rezygnować z intymnej bliskości ze swoim partnerem.

M. Witczak