Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Kobieta? Mało ambitne stworzenie….

kobieta-malo-ambitne-stworzenie

Traktowanie kobiety niepoważnie, zarzucanie jej brak ambicji i zalecenie siedzenia w domu i zajmowania się kuchnią i dziećmi tylko dlatego, że była kobietą – było kiedyś całkowicie normalne. Nic tak nie podsycało w nas kobietach chęci do walki o równouprawnienie jak odbieranie nam szansy na rozwój i samorealizację oraz niszczenie naszej motywacji. Czy obecnie w XXI wieku takie zachowania w stosunku do kobiet jeszcze się zdarzają?

Nie sposób zaprzeczyć temu, że obecnie nadal wiele kobiet na świecie rzeczywiście funkcjonuje jak „mało ambitne stworzenie”. Nie mają dostępu do edukacji, rozwijania zainteresowań i pasji, realizowania planów zawodowych czy pracy poza domem. Skąd się bierze taki stan rzeczy? Czy to wina mężczyzn, czy może nas samych?

Chciałabym przypomnieć wszystkim kobietom, które korzystają z pełni życia, realizują się, uczą, pracują, rozwijają, aby nie oceniały innych kobiet, które nie umieją wyrwać się z okowów stereotypów i patriarchatu. Rolę Pani domu, czy potocznie mówiąc kury domowej często narzuca im środowisko, w którym żyją. Czasem kobiety są już na tyle zinternalizowane, że wierzą, iż faktycznie są mniej zdolne, mniej inteligentne i mniej predestynowane do zarabiania pieniędzy. Wówczas zamiast krytyki powinny one dostać od innych kobiet wsparcie i szansę na wyjście z impasu.

Wyjście owo zaś rozpoczyna się zawsze od pracy nad sobą. Najpierw musimy przełamać swoje ograniczenia, a następnie stereotypy istniejące w naszym otoczeniu. Bez tego nie możemy mówić o zmianie. Jeśli czujesz się oszukana tym stanem rzeczy, jeśli żyjesz w dysonansie, w którym otoczenie oczekuje tylko spełniania ról typowo kobiecych – sama możesz rozpocząć zmianę świadomości tych, którzy są zamknięci na nową, jakość. Najpierw zacznij od siebie, potem stopniowo wprowadzaj zmiany w swoim środowisku, innych ludziach lub podejmij jeszcze szersze, edukujące działania.

Do odważnych świat należy– mówi przysłowie- a tylko takie kobiety będzie stać na przełamanie krzywdzącego, społecznego tabu. Droga do wielkich zmian zaczyna się od każdej z nas. Powodzenia!

Joanna P.

Komentarze (11)

Tess

10 lat temu

Jak w każdym temacie tyle opinii ile ludzi. Co to znaczy ambitny, czy rozumiemy tylko osoby robiące karierę? A może taka kobieta, która podoła pracy i obowiązkom rodzinnym jest bardzo ambitna bo zdecydowała się godzić tak różne obowiązki, często kosztem siebie. A kobieta, która potrafi stworzyć prawdziwy dom rodzinny, poświęca swój czas dzieciom, mężowi a często też rodzicom ? Dla mnie to wszelkie objawy wielkich ambicji. Jeśli chodzi o panów to więcej spotkałam tych nieambitnych, niestety. Co to ani w domu ani w pracy się nie wysilają.

pati25

10 lat temu

Nie wierzę…Kto tu mówi o tym ,że kobieta jest mało ambitna…O nie ! Kobiety pełnią takie funkcje w pracy co mężczyźni,codziennie podejmuują wiele decyzji.Niejeden facet nie dorównuje kobiecie

babka

11 lat temu

Na to stwierdzenie mam tylko jeden pomysł, mianowicie proszę się zamienić z kobietą na jej rolę i przejąć jej obowiązki. Wtedy pogadamy. Mało który mężczyzna podoła obowiązkom, które ma na swoich barkach kobieta. Kobiety są twórcze, pomysłowe, samodzielne, zorganizowane, pracowite, ambitne, odpowiedzialne, odważne, wytrzymałe i wiele jeszcze innych przymiotników można by dodać.
Denerwuje mnie takie stwierdzenie , jak w tytule artykułu.

Rique

12 lat temu

A według mnie, kobiety są często bardziej ambitne od mężczyzn. I przecież na co dzień robią rzeczy (chociażby w domu), które facet traktowałby jako pracę, i bez płacy ich nie robił. Uważam, że naprawdę kobiety są ambitne, stawiają sobie wysokie cele, i może przez to bardziej odczuwają życiowe porażki, ale powinny nadal podnosić głowę do góry i walczyć.

GloriaVictis

12 lat temu

A mnie wkurza inny stereotyp- że jak kobieta siedzi w domu to znaczy, że jest mało ambitna, mniej inteligentna i to mówią o niej… inne kobiety! No bo jak w XXI wieku kobieta może chcieć zajmować się domem, jak może nie pracować zawodowo?
Rzadko mówi się o tym, że część kobiet z własnej, nieprzymuszonej woli zostaje w domu z dziećmi, bo spełniając się jako matki i żony spełniają się też jako kobiety. Jeśli mogą sobie na to pozwolić (np.materialnie) to dlaczego odbiera się im prawo do podjęcia takiej decyzji o swoim życiu, dlaczego dzisiaj jedyną słuszną drogą życia kobiety ma być praca zawodowa, a rodzina ma być tylko dodatkiem?

karoligrz

12 lat temu

kobiety odgrywają coraz większa rolę w życiu, I to faceci tracą dla nas głowy, biegają za nami jak psy. To my możemy nimi manipulować. Bo przecież w którym domu (naszym małym przedsiębiorstwie) kobieta nie rządzi????? I nie chodzi mi tu o mycie garów itp, ale o podejmowanie ważnych decyzji

picola

13 lat temu

Myślę, że w Polsce zaczyna się zmieniać stereotypowe myślenie o roli kobiet w życiu społecznym i w domu. Znam wiele małżeństw, gdzie oboje zajmują się domem, oboje pracują, oboje wychowują AKTYWNIE dzieci. Myślę, że z czasem będzie jeszcze lepiej i trzymam kciuki za wszystkie kobiety, które odważą się robić coś również dla siebie

gwolska

13 lat temu

Kobieta? Mało ambitne stworzenie….
Takie stwierdzenie mogli wymyślić tylko mężczyźni i oni ten swój pogląd powielają niemal pokoleniowo. To jest bardzo przykre dla kobiet, ale mężczyźni poprzez swoje kompleksy utrwalają to, bojąc się zdominowania przez kobiety.

Emilly27k

13 lat temu

Kobiety zawsze bedą inteligentne na swój sposób.Czasem giną w tłumie przez mężczyzn.Praca nad samym sobą jest bardzo istotna w każdej fazie życia.

Emilly27k

13 lat temu

Kobieta zawsze będzie inteligentna i taka pozostanie. Nie ma znaczenia czy posiada menopauzę czy nie.Jest kobietą i tyle.Jasne ze do odważnych świat należy.

Annagata

13 lat temu

Szczerze powiedziawszy denerwują mnie stwierdzenia,że kobieta to mało ambitne stworzenie.Te czasy kiedy coś takiego mogło funkcjonować już dawno minęły.Ale i też nie uważam,żeby kiedyś kobiety były mało ambitne.Polecam wszystkim panom zamianę swoich obowiązków z paniami na miesiąc,a wtedy okaże się gdzie jest męska ambicja .Bardzo chciałam być muzykiem i tak się stało,w tym się realizuję i jest mi dobrze.Czy nie jestem ambitna konkurując z dyrygentami płci męskiej?Żadną miarą!!!

Zostaw komentarz