kobieco-dojrzale-intymnie

Jesteśmy kobietami dojrzałymi. Choć życie nie raz już nas doświadczyło, wciąż istnieją tematy , o które boimy się lub wstydzimy zapytać.

Jednym z takich tematów jest sfera naszej intymności związana zarówno z naszą fizjologią jak z psychologią.Oto najważniejsze intymne pytania, na które odpowiedzi powinnaś znać.

Jakie jest prawidłowe środowisko pochwy?

Środowisko pochwy jest kwaśne, zasiedlane przez liczne kolonie bakterii ze szczepów Lactobacillus. Prawidłowe pH utrzymuje się w granicach 3,8 – 4,4. pH powyżej 4,5 to stan sprzyjający infekcjom, a dochodzące do 7,0 – świadczy o rozwijającej się chorobie. Można samodzielnie zbadać zakwaszenie pochwy dzięki testom dostępnym w aptekach. Aby utrzymać prawidłowe środowisko w pochwie warto używać płynów do higieny intymnej o niskim pH, uważać na perfumowane środki czystości i proszki do prania, nosić luźną bawełnianą bieliznę. Na ratunek przychodzi także preparat Profemin Intima{nofollow}, który wspomaga nasz organizm dostarczając 3 szczepy pałeczek kwasu mlekowego naturalnie występujących w prawidłowej mikroflorze dróg rodnych.

Wygląd narządów rodnych – czy ma znaczenie?

Nie ma jednego wzorca, według którego można ocenić budowę narządów rodnych. Ile kobiet, tyle różnych wagin. Różnią się od siebie wielkością warg sromowych, kolorem czy wielkością łechtaczki. O ile nie należy się przejmować kształtem swoich narządów rodnych, to warto obserwować zmiany, które na nich zachodzą. Zaczerwienienia, pękająca skóra, krostki, pęcherzyki czy obrzmienie – są powodem do wzmożonej czujności i wizyty u lekarza.

Milena L.