Intymnie Problemy intymne kobiet

Kobieco, dojrzale, intymnie

kobieco-dojrzale-intymnie

Jesteśmy kobietami dojrzałymi. Choć życie nie raz już nas doświadczyło, wciąż istnieją tematy , o które boimy się lub wstydzimy zapytać.

Jednym z takich tematów jest sfera naszej intymności związana zarówno z naszą fizjologią jak z psychologią.Oto najważniejsze intymne pytania, na które odpowiedzi powinnaś znać.

Jakie jest prawidłowe środowisko pochwy?

Środowisko pochwy jest kwaśne, zasiedlane przez liczne kolonie bakterii ze szczepów Lactobacillus. Prawidłowe pH utrzymuje się w granicach 3,8 – 4,4. pH powyżej 4,5 to stan sprzyjający infekcjom, a dochodzące do 7,0 – świadczy o rozwijającej się chorobie. Można samodzielnie zbadać zakwaszenie pochwy dzięki testom dostępnym w aptekach. Aby utrzymać prawidłowe środowisko w pochwie warto używać płynów do higieny intymnej o niskim pH, uważać na perfumowane środki czystości i proszki do prania, nosić luźną bawełnianą bieliznę. Na ratunek przychodzi także preparat Profemin Intima{nofollow}, który wspomaga nasz organizm dostarczając 3 szczepy pałeczek kwasu mlekowego naturalnie występujących w prawidłowej mikroflorze dróg rodnych.

Wygląd narządów rodnych – czy ma znaczenie?

Nie ma jednego wzorca, według którego można ocenić budowę narządów rodnych. Ile kobiet, tyle różnych wagin. Różnią się od siebie wielkością warg sromowych, kolorem czy wielkością łechtaczki. O ile nie należy się przejmować kształtem swoich narządów rodnych, to warto obserwować zmiany, które na nich zachodzą. Zaczerwienienia, pękająca skóra, krostki, pęcherzyki czy obrzmienie – są powodem do wzmożonej czujności i wizyty u lekarza.

Milena L.

Jesteśmy kobietami dojrzałymi. Choć życie nie raz już nas doświadczyło, wciąż istnieją tematy , o które boimy się lub wstydzimy zapytać.

Jak wygląda normalny śluz z pochwy?

Wygląd śluzu zmienia się w zależności od dnia cyklu. Wydzielina jest produkowana przez gruczoły, które są sterowane hormonami. Śluz w pierwszej fazie cyklu (po miesiączce) może być żółtawy, skąpy, lekko pachnieć. W czasie owulacji staje się obfity, ciągnący się, przezroczysty a wyglądem przypomina kurze białko. W trzeciej fazie cyklu śluz gęstnieje, staje się lepki i zmienia kolor na biały lub żółtawy. W czasie miesiączki wydzielina jest zmieszana z krwią. Tuż przed lub tuż po krwawieniu wydzielina może mieć brązowawy kolor.

Upławy – jak je rozpoznać?

O upławach mówimy wtedy, gdy śluz ma nieprawidłowy kolor, zapach lub gęstość. Upławy świadczą o rozwijającej się infekcji. Należy się zaniepokoić, gdy wydzielina z pochwy ma zielony kolor, pieni się, jest podbarwiona krwią lub ropą i mocno cuchnie – to objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Z kolei gęste, białe upławy o serowej konsystencji świadczą o grzybicy. Gdy dochodzi do tego rybi zapach, a wydzielina jest biała lub żółta – to może być bakteryjne zakażenie pochwy. Z upławami trzeba udać się od razu do lekarza.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zauważymy u siebie świąd, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk czy ból w okolicy warg sromowych, do tego suchość pochwy, pękanie naskórka i ból podczas stosunku – nie można tego zignorować. Każda zauważalna zmiana w obrębie narządów płciowych jest potencjalnie niebezpieczna. Nie warto się wstydzić, każda kobieta przechodzi w swoim życiu intymne problemy. Lepiej bez zwlekania poradzić się lekarza.

Milena L.

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Mamy problem kiedy udać się do ginekologa.W tym artykule znajdziemy informacje na jakie niepokojące objawy zwrócić uwagę.

elle@elle

9 lat temu

Częśto bagatelizujemy niepokojące objawy biorąc je za fizjologię,np.upławy lub winna jest niedostateczna higiena intymna

Tess

9 lat temu

Kobiety mają problem z decyzją kiedy iść do lekarza gdy zaczynają się niepokojące objawy. Jest kilka wskazówek w artykule, które pomogą w tej decyzji.

Zostaw komentarz