HTZ Przeciwwskazania

Kto może stosować HTZ?

kto-moze-stosowac-htz

Hormonalna terapia zastępcza wciąż budzi spore kontrowersje. Kiedy kobieta powinna korzystać z jej dobrodziejstw? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania HTZ?

Z przeprowadzonych badań wynika, iż 600 tysięcy Polek korzysta z hormonalnej terapii zastępczej. Dla porównania 8 milionów naszych rodaczek powoli wkracza w etap przekwitania. Większość pań nie stosuje HTZ. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne.

HTZ – objawy

Niektóre kobiety nie decydują się na hormonalną terapię zastępczą w obawie o zdrowie. Wyniki badań naukowych sprzed kilku lat wzbudzają niepokój. Niektórzy naukowcy twierdzą, że stosowanie HTZ zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu piersi.

Hormonalna terapia zastępcza – przeciwwskazania

Nie wszystkie panie mogą stosować hormonalną terapię zastępczą. Do przeciwwskazań zalicza się:
krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie

  • ciąża
  • choroba niedokrwienna serca
  • zakrzepica żył głębokich
  • ostra niewydolność wątroby
  • rozpoznany rak sutka
  • rozpoznany rak trzonu macicy.

Indywidualny charakter objawów menopauzy

Warto pamiętać, iż nie wszystkie kobiety muszą korzystać z HTZ. Przekwitanie i związane z nim dolegliwości przybierają różny charakter. Czasem objawy menopauzy są na tyle łagodne, iż stosowanie leków hormonalnych nie ma uzasadnienia.

Irmina

Hormonalna terapia zastępcza wciąż budzi spore kontrowersje. Kiedy kobieta powinna korzystać z jej dobrodziejstw? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania HTZ?

Niedobór hormonów płciowych

W życie kobiety wpisana jest menopauza. W pewnym momencie w naszym organizmie zmniejsza się synteza hormonów płciowych. Ich niedobór odbija się niekorzystnie na samopoczuciu kobiet. Wiele pań skarży się na uderzenia gorąca, suchość pochwy, huśtawkę nastrojów i bezsenność. Warto jednak zaznaczyć, iż nie każda kobieta zmaga się z tymi dolegliwościami. Z przeprowadzonych badań wynika, iż 30% pań rzeczywiście męczy się z objawami menopauzy.

HTZ – wskazania

Osoby, które nie potrafią normalnie funkcjonować ze względu na niedobór estrogenów, powinny rozważyć stosowanie HTZ. To rozwiązanie powinny wziąć pod uwagę panie, u których pojawiły się pierwsze objawy osteoporozy.

Hormonalna terapia zastępcza – mechanizm działania

Celem HTZ jest uzupełnienie niedoboru hormonów płciowych. To rozwiązanie łagodzi uciążliwe objawy menopauzy. Warto jednak pamiętać, iż hormonalna terapia zastępcza nie zatrzyma zmian, które dokonują się w organizmie kobiety. HTZ nie przedłuża wieku reprodukcyjnego, jednocześnie nie stanowi metody antykoncepcyjnej.

Czas trwania terapii

Z przeprowadzonych badań wynika, iż stosowanie HTZ nie powinno trwać dłużej niż 5 lat. Przedłużając terapię, musimy liczyć się z tym, że hormony wyrządzą więcej szkody niż pożytku.

HTZ – rozpoczęcie kuracji

Wiele kobiet odwiedza ginekologa wówczas, gdy uciążliwe objawy menopauzy nie pozwalają normalnie funkcjonować. Warto pamiętać, iż HTZ stosuje się, zanim klimakterium „wkroczy” w decydującą fazę.

Hormonalna terapia zastępcza okazała się wybawieniem dla kobiet, które dotkliwie przechodzą menopauzę. Warto jednak pamiętać, iż nie należy nadużywać medykamentów. Nie każda kobieta musi korzystać z ich dobrodziejstw.

Irmina

Komentarze (2)

pati25

9 lat temu

Ja nie mam przeciwwskazań.Stosuję HTZ w plasterkach.Zaskoczył mnie fakt,że terapia HTZ nie powinna trwać dłużej niż 5 lat.Jeżeli wykonuje się regularnie badania to nie ma co się obawiać HTZ

mejgosia

9 lat temu

jestem w tej sytuacji,że objawy meno mnie męczą, a ze względu na przytkane tę tnice, HTZ nie mogę zastosować!:( Wspomagam różnymi suplementami, ale skutki są marne, powoli uczę się żyć z menopauzą , bo cóż mi innego pozostało?:-d

Zostaw komentarz