kiedy-on-chrapie-cz-i

Jeśli Twój partner śpi, jak przysłowiowy niedźwiedź, chrapiąc głośno nie powinnaś tego lekceważyć. Nocne „koncerty” mogą oznaczać poważne kłopoty zdrowotne oraz utrudniać codzienną aktywność.

Chrapanie jest objawem występowania przeszkody na drodze przepływającego powietrza. W Polsce problem ten dotyczy 8 mln osób. Ponad połowa mężczyzn po 40-tym roku życia chrapie!

Życie to nie bajka

Każdy z nas kojarzy bajki, w których bohaterowie smacznie śpiąc chrapali – to świadczyło o tym, że smacznie i zdrowo śpią. Tymczasem okazuje się, że dźwięki wydawane przez chrapiącego mogą świadczyć o czymś zupełnie innym – chrapanie wręcz uniemożliwia prawidłowy odpoczynek. Problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku, choć najgłośniej i najczęściej chrapią panowie po 40-tym roku życia. Wraz z upływem wieku odsetek chrapiących rośnie, zarówno wśród panów, jak i pań. Kobiety zaczynają chrapać w okresie menopauzy i po niej – mówi dr Wróbel. Chrapią także dzieci, u których diagnozuje się w następstwie rodzicielskiego zaniepokojenia trzeci migdał.

Chrapanie jest uciążliwe w życiu małżeńskim i partnerskim. O ile nasz partner jest w stanie jakoś to wytrzymać, o tyle duże problemy pojawiają się, kiedy osoba chrapiąca ze względu na charakter pracy wyjeżdża w delegacje lub po prostu jedzie na wczasy. Osoby chrapiące chronicznie mogą być uciążliwe nie tylko dla osób, które śpią w ich pokoju, ale nawet dla śpiących w sąsiednich pomieszczeniach. Zdarza się, że właśnie z takich powodów trafiają do lekarzy szukając pomocy.

Chrapanie to wierzchołek góry lodowej

Chrapanie jest objawem upośledzenia drożności górnych dróg oddechowych. Jeżeli to zjawisko narasta, dochodzi to takiego zwężenia dróg oddechowych, że następuje istotne zmniejszenie przepływu powietrza. Prowadzi to do groźnego spadku ilości dostarczanego do organizmu tlenu. Tłumaczy specjalista z Scanmed Multimedis: mówimy wówczas o zespole bezdechów sennych, który niesie ze sobą liczne zagrożenia dla zdrowia – wtedy mamy już do czynienia z problemem zdrowotnym.
Klasycznym objawem bezdechów sennych jest przewlekłe poczucie zmęczenia – chory budzi z bólem głowy, jest zmęczony, rozdrażniony. Organizm w czasie bezdechów po prostu nie śpi. Osoby te najczęściej podsypiają w ciągu dnia – mogą zasnąć za kierownicą!

  • Osoba dotknięta problemem chorobliwego chrapania ma trudności w:
  • skupieniu uwagi
  • zaburzeniach pamięci
  • wydłużonym czasie reakcji

W drugiej części artykułu dowiesz się o tym jak leczyć chrapanie.

Gabriela Kózka