czy to już menopauza

Każda z nas obserwuje swoje ciało, więc może zauważyć wszelkie zmiany, które w nim zachodzą. Co zrobić, kiedy okres się spóźnia? Czy to już menopauza?

Kiedy okres się spóźnia…

Zmiany, które zachodzą w naszym organizmie mają swoje wytłumaczenie medyczne. Nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego warto obserwować swoje ciało. Przyczyny braku miesiączki mogą być różne. Gdy spóźnia się okres, coś nie tak może dziać się z naszym zdrowiem. Pojawienie się miesiączki po terminie, może być wynikiem stresu czy zmiany klimatu. Organizm kobiety różnie reaguje na wszelkie czynniki, dlatego cykl miesięczny może zostać zaburzony. Stres powoduje zwiększoną produkcję prolaktyny. Hormon ten może blokować owulację. Częstym powodem spóźniającego się okresu są wszelkiego rodzaju diety. Odchudzanie może prowadzić do zaburzeń pracy organizmu, Zbyt intensywne ćwiczenia czy brak składników odżywczych nie służą zdrowi, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, zanim zaczniemy przygodę z odchudzaniem. Innym przypuszczeniem będzie odstawienie pigułek antykoncepcyjnych. Wtedy hormony muszą mieć czas, by wrócić do normalnego cyklu. Jednym z powodów okazać się może ciąża. Tego najbardziej obawiają się kobiety, szczególnie te, które nie planowały dziecka. Współżycie bez zabezpieczenia zawsze niesie ryzyko zajścia w ciąże. W takiej sytuacji warto wykonać testy ciążowy i zgłosić się do ginekologa, który potwierdzi nasze obawy lub nie. Brak okresu to także jeden z objawów chorób tarczycy. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy to problem zwłaszcza młodych kobiet. Badanie hormonów pozwoli na rozpoznanie choroby.

Czy to już menopauza?

Spóźniający się okres może zwiastować menopauzę. Kobiety po 45. roku życia mogą zastanawiać się, czy to już, czy właśnie rozpoczęły przekwitanie. Wraz z pierwszymi objawami menopauzy i zachodzącymi zmianami hormonalnymi, cykl przestaje być regularny. Miesiączki mogą być obfite lub bardzo skąpe. Nieregularne miesiączki to nie wszystko. Towarzyszyć mogą im objawy wypadowe, czyli uderzenia gorąca, rozdrażnienie, zmęczenie. Zaburzenia cyklu są bowiem skutkiem spadku produkcji żeńskich hormonów płciowych takich jak estrogen i progesteron. Objawy można zniwelować, stosując odpowiednie środki. Kobiety rozpoczynające menopauzę mogą stosować fitoestrogeny, czyli naturalne hormony roślinne, które łagodzą dolegliwości. okres się spóźniaRozwiązaniem jest także hormonalna terapia zastępcza, którą zleca lekarz. Menopauza to okres wielu zmian, dlatego kobieta powinna odwiedzać ginekologa, który w razie potrzeby przepisze właściwie środki.

Kiedy okres się spóźnia, najlepiej odwiedzić ginekologa, który pomoże ustalić przyczynę takich zmian. Nieregularne miesiączki mogą mieć poważne źródło. Nie zawsze oznaczają nadejście menopauzy, ale na pewno nie należy ich bagatelizować.

Katarzyna Antos