czy-to-juz-ostatni-okres

Medyczna definicja menopauzy to jeden pełny rok bez miesiączkowania. Jednak czas, który poprzedza ten rok – a u każdej kobiety może być on różny (różnice sięgają nawet 15 lat) – jest traktowany jako okres premenopauzy.

Wszystkie zmiany, które mają miejsce pod koniec okresu płodności kobiety, zwykło się określać terminem menopauza. W rzeczywistości słowo menopauza oznacza po prostu „ostatnią miesiączkę”. Nikt więc nie jest w stanie to powiedzieć, kiedy to się zdarzy, póki nie minie rok od ostatniego krwawienia.

Menopauza pojawia się średnio w wieku 51 lat, ale może wystąpić pomiędzy 46. A 66. rokiem życia. Jeżeli wystąpi przed 40. rokiem życia, określa się ja jako przedwczesną.
Dopiero po upływie 12 miesięcy od ostatniej menstruacji, kobieta może precyzyjnie określić datę rozpoczęcia swojej menopauzy.
Krwawienia w tym czasie są uważane za nieprawidłowe i zaleca się w przypadku ich wystąpienia szczegółowe badania – napiszemy o tym wkrótce.

Klimakterium

Właściwa nazwa okresu obejmującego pięć lat od ostatniego krwawienia miesiączkowego brzmi „klimakterium”. Termin ten obejmuje czas, gdy zaczyna wahać się poziom hormonów, co prowadzi do problemów z adaptacją.

Trzy etapy menopauzy

Wokół terminów opisujących okres menopauzy panuje pewne zamieszanie. Czas uporządkować tę wiedzę.

  • Premenopauza
    Oznacza czas, kiedy menstruacje są jeszcze regularne, nim poziom hormonów zacznie się obniżać. Niektórzy słowem tym określają okres perimenopauzy przed ostatnia miesiączką.
  • Perimenopauza
    To czas przed i po ostatniej aktualnej miesiączce – kiedy poziom hormonów zaczyna się wahać, choć nie ma jeszcze żadnych innych objawów z tym związanych. Zamiennie używa się słowa klimakterium.
  • Postmenopauza
    Zaczyna się następnego dnia po wystąpieniu ostatniego krwawienia w życiu kobiety. Mówi się wtedy, że kobieta znajduje się w okresie postmenopauzalnym, pod warunkiem, że od ostatniej miesiączki upłynął rok.
    U 90% kobiet w okresie postmenopauzalnym, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy nie wystąpi krwawienie, nie wystąpi ono już nigdy.

Gdy nadchodzi ten czas

Cykl będzie najprawdopodobniej dłuższy lub krótszy niż zazwyczaj. Pierwszym symptomem perimenopauzy jest niemal zawsze zmiana charakteru menstruacji. Najwcześniejszym objawem jest skrócenie cyklu. U większości kobiet tuz po 40-stce cykl jest krótszy, niż wtedy, gdy miały 20 lat. Później, w czasie perimenopauzy, cykl wydłuża się, a krwawienie jest mniej obfite. Część kobiet jednak ma dłuższy cykl i bardzo obfite krwawienie, część krótki cykl i skąpe krwawienie, a te najbardziej pechowe – krótki cykl i bardzo obfite krwawienie.

Źródło: Menopauza. Poradnik dla kobiet, dr Robin N. Phillips, wyd. Muza

Zuzanna Górka