menopauza nie pozwala zasnąć

Menopauza nie zostanie przyjaciółką kobiety, choćby przez wzgląd na dokuczliwe objawy, które jej podsuwa. Co zrobić, kiedy menopauza nie pozwala zasnąć?

Menopauza i jej objawy

Okres przekwitania to głównie zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety. To naturalny proces, gdy spada produkcja żeńskich hormonów. Zmiany te prowadzą do całkowitego wygaśnięcia pracy jajników, a co za tym idzie, braku możliwości zapłodnienia u kobiety. Menopauza to czas, gdy kobiecie mogą doskwierać różne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy uczucie rozdrażnienia. Tego typu objawy przeszkadzają w komfortowym funkcjonowaniu. Podczas menopauzy mogą pojawić się także problemy z zasypianiem, co przekłada się na samopoczucie pań. Nieprzespane godziny powodują uczucie zmęczenia w ciągu dnia, zły wygląd cery czy brak energii do działania. Bezsenność bywa dość uciążliwa, szczególnie dla aktywnych kobiet. Co zrobić, kiedy menopauza nie pozwala zasnąć?

Hormonalna terapia zastępcza

Bezsenność w okresie menopauzy ma ścisły związek ze zmianami hormonalnymi. Poziom hormonów pomoże wyregulować hormonalna terapia zastępcza. Panie, które zdecydują się na terapię hormonalną, mogą liczyć na skuteczne efekty. Taką decyzję należy skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę leku. Hormony zniwelują nocne poty i uderzenia gorąca, znacząco poprawiając jakość snu.

Zachowania okołosenne

Przygotowanie do snu jest niezwykle ważne, ponieważ przekłada się na jego jakość. Przed snem zjedzmy lekki posiłek. Tłuste potrawy czy alkohol nie sprzyjają zaśnięciu, dlatego starajmy się unikać takiego jedzenia na kolację. Gorącą kąpiel czy wieczorny trening także zaplanujmy na przynajmniej 3 godziny przed zaśnięciem. Przed snem postarajmy się wyciszyć i zrelaksować.

Spacer przed snem

Wieczorny spacer bardzo dobrze robi na sen. Świeże powietrze zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu a odrobina ruchu aktywność, która pozwala na regenerację organizmu. Dzięki temu zaśniemy szybciej i będziemy spali znacznie głębszym oraz spokojniejszym snem.

Zioła na dobry sen

zioła na dobry senKobiety w okresie menopauzy mogą wykorzystać moc ziół. Roślinne wyciągi pomogą złagodzić objawy menopauzy i ułatwią zaśniecie. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele preparatów ziołowych, dedykowanych kobietom przechodzącym przez menopauzę.

Katarzyna Antos