Czy wiesz że...? Zdrowie

Nieswoiste zapalenie jelit – czynniki ryzyka

nieswoiste zapalenie jelit

Choroby układu pokarmowego charakteryzują się objawami, które są dla wielu osób bardzo dokuczliwe i wstydliwe. Specyfikę choroby łatwiej zrozumieć, poznając czynniki ryzyka. Jak wyglądają one w przypadku schorzenia, jakim jest nieswoiste zapalenie jelit?

Nieswoiste zapalenie jelit

Nieswoiste zapalenie jelit to określenie przewlekłych chorób zapalnych układu pokarmowego. Dotyczą one głównie jelita cienkiego i grubego. Schorzenia te są bardzo uciążliwe przez swoje objawy, trudności w rozpoznaniu oraz leczeniu. Do chorób tej grupy należy m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Niestety to nieuleczalne schorzenia, które charakteryzują się okresami remisji i nawrotów, co nie do końca udaje się wyjaśnić, nawet najlepszym specjalistom z zakresu medycyny.

Nieswoiste zapalenie jelit – czynniki ryzyka

Co do czynników ryzyka, wciąż nie do końca poznano aspekty, które mogłyby przyczynić się do rozwoju choroby. Badając specyfikację schorzenia, można odnaleźć znaczenie czynników genetycznych. Osoby, u których w rodzinie wystąpiła tego typu choroba układu pokarmowego, ryzyko zachorowania wzrasta. Wśród czynników ryzyka, możemy wziąć pod uwagę także lokalizację. Rozmieszczenie geograficzne również wpływa na ilość osób chorych, na danym terenie. Badacze wskazują też na zaburzenia immunologiczne. To właśnie problemy odporności, być może są odpowiedzialne za rozwój choroby. Wówczas czynnikiem przyczynowym mogłaby być infekcja lub bakteria. Możliwości jest wiele. Co ciekawe, palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Crohna. Taki stan rzeczy wzmaga także picie napojów typu cola czy jedzenie czekolady.

nieswoiste zapalenie jelitWciąż trudno określić dokładne czynniki ryzyka rozwoju nieswoistego zapalenia jelit. Lekarze podkreślają rolę stylu życia oraz przyzwyczajeń. To właśnie one mogą przyczynić się do powstania choroby i uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

Jelita odgrywają ważną funkcję dla organizmu.Trzeba o nie dbać.Przeprowadzać badania,dbać o dietę,aby nie dopuścić do poważnych chorób jelit

filodendron

7 lat temu

Jelita to życie, właśnie one są droga do całego organizmu, prez nie przechodzą wszelkie substancje zjedzone przez człowieka, gdy jelita nie zadziałają to chory jest cały organizm. Dlatego wszelkie stany zapalne jelit są tak bardzo groźne, wielką rolę odgrywa stres, który także jest czynnikiem złej pracy jelit.Trzeba dziłac kompleksowo leczyć jelita i nerwy.

Zostaw komentarz