Cukrzyca

Kąpiele słoneczne zapobiegają otyłości i cukrzycy?

kapiele-sloneczne-zapobiegaja-otylosci-i-cukrzycy

Nadwaga stanowi zmorę naszych czasów, z utrzymaniem prawidłowej masy ciała problem ma już co drugi Polak. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, iż światło słoneczne zmniejsza ryzyko otyłości i cukrzycy.

Co przyczyniło się do wyciągnięcia tak sensacyjnych wniosków? Naukowcy przeprowadzili badania na myszach, zwierzętom podawano żywność obfitującą w tłuszcze, po czym część z nich wystawiano na działanie promieniowania ultrafioletowego. Gryzonie, do których promienie słoneczne docierały w umiarkowanych ilościach, były szczuplejsze od tych, które przebywały w ciemności.

Słońce chroni przed otyłością i cukrzycą

Wyniki badań przeprowadzonych przez angielskich i australijskich naukowców są obiecujące. Światło słoneczne wpływa pozytywnie na gryzonie zagrożone otyłością i cukrzycą. Mimo iż wszystkim myszom dostarczono produkty wysokotłuszczowe, niektóre z nich przybrały na wadze w mniejszym stopniu niż pozostałe. W celu sprawdzenia, czy promieniowanie ultrafioletowe zmniejsza ryzyko cukrzycy, naukowcy przyjrzeli się insulino oporności oraz zbadali ciśnienie krwi. To ostatnie było niższe u zwierząt, które zostały wystawione na umiarkowane działanie promieni słonecznych.

Tlenek azotu kontra zbędne kilogramy

Badacze zaintrygowani zaskakującymi wynikami badań, postanowili ustalić mechanizm, dzięki któremu ryzyko rozwoju cukrzycy i otyłości uległo zmniejszeniu. Początkowo myśleli, iż za korzystny efekt odpowiada witamina D, syntetyzowana skórze pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Wyniki badań jednak tego nie potwierdziły. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze zostaje uwolniony tlenek azotu, który to chroni myszy zagrożone otyłością i cukrzycą przed wystąpieniem tych chorób.

Choć najnowsze doniesienia naukowe wskazują na pozytywne oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, nie oznacza to, iż możemy wylegiwać się na słońcu bez żadnych ograniczeń. Zanim zaczniesz opalać się na gorącej plaży, zabezpiecz skórę kremem z filtrem. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka i przyspiesza procesy starzenia się skóry.

Irmina

Komentarze (10)

elle@elle

7 lat temu

niestety ostatnio okóazalo sie ze mam tradzik różowaty i nie moge sie opalac a wrecz mam unikac slonca i stosowac kremy z wysokimi filtrami ,troche zaluje ale mus to mus !

pati25

8 lat temu

Wątpię w to,aby opalając się zapobiec cukrzycy czy otyłości.
Gdyby tak było to tyle osób nie chorowałoby na cukrzycę i otyłość

drobina

8 lat temu

Nie wyobrażam sobie leżenia plackiem na słońcu. Owszem, lubię sloneczko, ale z umiarem. Jakoś trudno mi uwierzyć, że kąpiele słoneczne zapobiegają otyłości i cukrzycy:-X

filodendron

8 lat temu

Ja od lat unikam kąpieli słonecznych , nudzą mnie i męczą. Nie uwierzę w to ,że chronią przed cukrzycą, bo osobiście znam osoby uwielbiające słońce , które mają cukrzycę i nic im się nie zmniejszyła a wprost przeciwnie.

Tess

8 lat temu

Akurat słonko świeci, trzeba korzystać z kąpieli dopóki się da. Cieszą mnie te wyniki badań, ale zamierzam być ostrożna z ilością czasu na słońcu.

dulcynea

8 lat temu

Uwielbiam taką profilaktykę:-X
Kąpiele słoneczne to co lubię najbardziej,
zabezpieczę się w kremy z wysokim filtrem i będę zapobiegać otyłości i cukrzycy.

Zostaw komentarz