kapiele-sloneczne-zapobiegaja-otylosci-i-cukrzycy

Nadwaga stanowi zmorę naszych czasów, z utrzymaniem prawidłowej masy ciała problem ma już co drugi Polak. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, iż światło słoneczne zmniejsza ryzyko otyłości i cukrzycy.

Co przyczyniło się do wyciągnięcia tak sensacyjnych wniosków? Naukowcy przeprowadzili badania na myszach, zwierzętom podawano żywność obfitującą w tłuszcze, po czym część z nich wystawiano na działanie promieniowania ultrafioletowego. Gryzonie, do których promienie słoneczne docierały w umiarkowanych ilościach, były szczuplejsze od tych, które przebywały w ciemności.

Słońce chroni przed otyłością i cukrzycą

Wyniki badań przeprowadzonych przez angielskich i australijskich naukowców są obiecujące. Światło słoneczne wpływa pozytywnie na gryzonie zagrożone otyłością i cukrzycą. Mimo iż wszystkim myszom dostarczono produkty wysokotłuszczowe, niektóre z nich przybrały na wadze w mniejszym stopniu niż pozostałe. W celu sprawdzenia, czy promieniowanie ultrafioletowe zmniejsza ryzyko cukrzycy, naukowcy przyjrzeli się insulino oporności oraz zbadali ciśnienie krwi. To ostatnie było niższe u zwierząt, które zostały wystawione na umiarkowane działanie promieni słonecznych.

Tlenek azotu kontra zbędne kilogramy

Badacze zaintrygowani zaskakującymi wynikami badań, postanowili ustalić mechanizm, dzięki któremu ryzyko rozwoju cukrzycy i otyłości uległo zmniejszeniu. Początkowo myśleli, iż za korzystny efekt odpowiada witamina D, syntetyzowana skórze pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Wyniki badań jednak tego nie potwierdziły. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze zostaje uwolniony tlenek azotu, który to chroni myszy zagrożone otyłością i cukrzycą przed wystąpieniem tych chorób.

Choć najnowsze doniesienia naukowe wskazują na pozytywne oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, nie oznacza to, iż możemy wylegiwać się na słońcu bez żadnych ograniczeń. Zanim zaczniesz opalać się na gorącej plaży, zabezpiecz skórę kremem z filtrem. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka i przyspiesza procesy starzenia się skóry.

Irmina