Jaki rower wybrać
Zdjęcie autorstwa Jodie Louise z Pexels

Wraz z nadejściem długo wyczekiwanej wiosny wiele osób przesiadło się na rowery. Jednoślady posiadają wiele zalet. Dojeżdżając na nich do pracy, często oszczędzamy sporo czasu, który normalnie spędzilibyśmy, stojąc w korkach. Rower czyni nas niezależnymi od transportu zbiorowego, już nie musimy się spieszyć, aby zdążyć na autobus, który za chwilę odjedzie z przystanku. To także dobre rozwiązanie z punktu widzenia naszego zdrowia. Ruch na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazany, często jednak o nim zapominamy, a siedzący tryb życia sprzyja wielu chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości. Jaki rower wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower?

Na rynku można spotkać wiele ciekawych modeli rowerów. Nic dziwnego, że wielu z nas po odwiedzeniu sklepów online, nie wie, na co się zdecydować. Wybierając rower, niewątpliwie należy brać pod uwagę prowadzony przez nas tryb życia oraz cel, w jakim chcemy go kupić. Innego roweru będzie potrzebowała osoba, która chce na nim codziennie dojeżdżać do pracy niż ta, która marzy o pokonywaniu dalekich dystansów czy zdobywaniu górskich szlaków na jednośladzie. W niniejszym artykule omawiamy najpopularniejsze modele rowerów.

Ile pieniędzy przeznaczyć na zakup roweru?

Wiele osób pragnie kupić dobrej jakości rower, ale ma spore wątpliwości, zwłaszcza gdy spojrzy na przedział cenowy. Niektóre jednoślady kosztują kilkaset złotych, a inne nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy. Od czego zależy ich cena? Czy zawsze trzeba wydawać majątek, by być usatysfakcjonowanym z zakupionego roweru? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, do czego potrzebny jest ci rower.  Gdy chcesz na nim dojeżdżać do pracy, a weekendy  do lasu, aby odpocząć od zgiełku miasta, wystarczy ci tańszy model, nawet taki poniżej tysiąca złotych. Jeśli natomiast uprawiasz sport wyczynowy lub pragniesz zacząć, to tutaj ogromną rolę odgrywa jakość wykorzystanych części. Te swoje kosztują, co przekłada się na wyższą cenę. Rower do jazdy terenowej lub wycieczek po górskich szlakach to wydatek minimum kilku tysięcy złotych. Warto jednak zapłacić nieco więcej, aby cieszyć się wysokim komfortem jazdy. Nieco droższy rower stanowi też inwestycję na długie lata.

Dla kogo rower górski?

Rower górski stał się w Polsce niezwykle popularny już pod koniec lat 90. Wówczas wręczano go dzieciom jako prezent komunijny.  Rowery górskie, jak wskazuje sama ich nazwa, zostały pierwotnie zaprojektowane do jazdy terenowej. Na szczęście mają charakter na tyle uniwersalny, iż sprawdzą się w codziennym życiu, w tym także do celów rekreacyjnych (weekendowe wypady za miasto)  i przy dojazdach do pracy.  Rowery górskie  świetnie zdają egzamin, gdy chcemy jeździć po bezdrożach, w tym leśnych ścieżkach. Modele zaprojektowane z myślą o osobach dorosłych mają koła o średnicy 26-29 cali.  Rowery górskie wyróżniają się tym, iż posiadają szersze opony i głęboki bieżnik. Wspomniane cechy pozwalają korzystać z nich w bardziej wymagających warunkach. Co ciekawe, nieco droższe rowery górskie posiadają dwa dobrej klasy amortyzatory.

Rower górski damski Kross Lea F3 2015

Fotografia pochodzi ze strony GreenBike.pl

Kiedy zdecydować się na rower crossowy?

W sklepach znajdziesz też rower crossowy. Ten swoim wyglądem dość mocno przypomina model trekkingowy, niemniej trochę się od niego różni. Tym, co świadczy o jego odmienności, jest brak akcesoriów dodatkowych. W przypadku rowerów trekkingowych producenci często stawiają na bagażnik czy błotniki.  Po czym rozpoznamy wersję crossową? Po charakterystycznej ramie, o której zwykło się mówić, iż posiada bardziej agresywny charakter.  Rower crossowy został wyposażony w koła o średnicy  28 cali. W jego przypadku wykorzystuje się też szersze opony. Rower crossowy sprawdzi się zarówno przy codziennych dojazdach do pracy, jak i podczas weekendowych wypadów na leśne czy polne ścieżki.

Rower crossowy damski Kross Evado 6.0 2020

Fotografia pochodzi ze strony GreenBike.pl

Kto polubi rower miejski?

W ostatnich latach rower miejski zyskał w Polsce ogromną popularność. Model ten po raz pierwszy został wyprodukowany w Amsterdamie, gdzie większość mieszkańców, w tym także rodzina królewska,  przemieszcza się jednośladami, unikając tym samym zanieczyszczania środowiska spalinami. Holenderskie rozwiązanie stało się inspiracją dla wielu producentów. Kształt roweru miejskiego został zaczerpnięty z amsterdamskiego pierwowzoru. Ten model często bywa oferowany przez miejskie wypożyczalnie rowerów. Co czyni go unikatowym?  Rower miejski wykazuje znaczne różnice, jeśli zestawimy go z jednośladami wypoczynkowymi czy rekreacyjnymi. Na uwagę zasługuje inny typ ramy oraz takie usytuowanie siodełka i kierownicy, które pozwala jeździć z wyprostowaną sylwetką. Dzięki temu rozwiązaniu nie obciążamy tak mocno swojego kręgosłupa. Rowery miejskie mogą pochwalić się stosunkowo dużymi kołami o rozmiarze 29 cali. To właśnie one umożliwiają rozwinięcie wysokiej prędkości podczas dojazdu do pracy. W tylnej części koła znajdziemy dość nietypowe rozwiązanie, jakim jest przerzutka planetarna.  Za jej sprawą możemy zmieniać  biegi, gdy stoimy z rowerem, chociażby czekając na zielone światło, nie brudząc przy tym napędu.  Rowery miejskie często posiadają  dodatki takie jak duże błotniki, bagażnik, kosz na zakupy, oświetlenie czy stopka. Na szczególną uwagę zasługuje model Kellys Avery 90 2021. Jest on dostępny w sklepie internetowym GreenBike.pl. To jeden z najlepszych rowerów miejskich, które służą do rekreacji. Dzięki wykorzystaniu ramy aluminiowej, która jest stosunkowo lekka, na tym jednośladzie możemy poruszać się dość dynamicznie, zachowując komfort i wygodną pozycję. Wśród zalet roweru miejskiego  Kellys Avery 90 2021 należy wymienić amortyzowany widelec Suntour, 7 biegów w piaście Shimano Nexus, hamulce V-brake, wygodne siodło żelowe i wzmacniane aluminiowe koła o średnicy 28 cali. Jest to rower miejski, który charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do komfortu i jakości.

Rower miejski Kellys Avery 90 2021

Fotografia pochodzi ze strony GreenBike.pl

U kogo sprawdzi się rower trekkingowy?

Choć rower trekkingowy wykazuje wysokie podobieństwo do crossowego, to pomiędzy tymi modelami występują pewne istotne różnice. Przede wszystkim wersja trekkingowa posiada węższe opony, dzięki czemu lepiej nadaje się do poruszania po drogach asfaltowych.  Jeśli istnieje taka potrzeba, ponieważ wybierasz się na ścieżki szutrowe czy polne, możesz wymienić je na szersze.  Rower trekkingowy posiada też elementy dodatkowe, których nie znajdziemy w modelu crossowym. Mowa o błotnikach, bagażniku, stopce czy oświetleniu dynamo.  Dodatki te przydają się w kontekście pierwotnego zastosowania roweru trekkingowego, jakim jest wyprawa.  Rower trekkingowy umożliwia jazdę z wyprostowaną sylwetką, to zasługa odpowiedniej geometrii kół oraz ułożenia siodełka w stosunku do kierownicy.

Rower trekkingowy damski Kross Trans 1.0 2021

Fotografia pochodzi ze strony GreenBike.pl

Dla kogo rower szosowy okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Rower szosowy został zaprojektowany z myślą o jeździe po powierzchni pokrytej asfaltem. Z tego modelu korzystają zawodowi kolarze.  Za sprawą dużych, 28-calowych kół i wąskich opon, rower szosowy pozwala uzyskać sporą prędkość, co sprawdza się przy różnego rodzaju wyścigach. Cechą charakterystyczną rowerów szosowych jest zagięta kierownica. Hamować i zmieniać przerzutki można tutaj za pomocą dłoni.

rower szosowy

Zdjęcie autorstwa Munbaik Cycling Clothing z Pexels

Gdzie kupić rower?

Jak widać, oferta rowerów jest szeroka. Wiele ciekawych modeli w dobrej cenie znajdziesz na stronie internetowej GreenBike.pl. Nawigacja została tutaj mocno ułatwiona. Możesz wejść w zakładkę z konkretnym modelem rowerów, jeśli wiesz, że interesuje cię np. wersja miejska. Jeśli chcesz, możesz też szukać jednośladu po jego przeznaczeniu, klikając „jeżdżę w górach”. Sklep internetowy GreenBike.pl posiada rowery na każdą kieszeń.  Znajdziesz tutaj zarówno modele za kilkaset złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych.  Wszystko zależy od tego, jak wysokiej jakości jednośladu potrzebujesz i do jakich celów zamierzasz go wykorzystywać. Na stronie internetowej GreenBike.pl znajdziesz wiele praktycznych informacji, w tym instrukcję składania roweru, dokręcania pedałów czy kierownicy.  Wspomniany sklep internetowy stawia na rowery najlepszych producentów,  dlatego kupując jednoślad nawet za kilkaset złotych, zyskujesz gwarancję, iż jazda na nim będzie przebiegała w warunkach komfortowych.