ręcznik dobrej jakości
Sanibell BV z Unsplash

Ręcznik należy do niezwykle przydatnych tekstyliów, które stanowią podstawę wyposażenia każdego domu. Używamy go w kuchni, łazience i na plaży. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, w które chcielibyśmy wyskoczyć nad wodę, pojawia się pytanie, jak wybrać ręcznik dobrej jakości. W naszym artykule udzielamy przydatnych wskazówek.

Spis treści:

  1. Ręczniki kąpielowe oraz małe – podstawa wyposażenia każdego domu
  2. Jak wybrać ręcznik dobrej jakości?
  3. Ręcznik na siłownię – postaw na mikrofibrę
  4. Gramatura ręcznika ma znaczenie
  5. Ręczniki kuchenne i łazienkowe jako element home decor

Ręczniki kąpielowe oraz małe – podstawa wyposażenia każdego domu

Ręcznik służy nam do osuszania ciała, twarzy i dłoni. Potrzebujemy mniejszego do kuchni i do powieszenia przy zlewie. Większy przyda nam się natomiast po kąpieli. Zarówno ręcznik kuchenny, jak i ręcznik kąpielowy powinien charakteryzować się wysoką chłonnością, wszak zależy nam na tym, aby dobrze osuszyć ciało. Ponadto warto postawić na ręcznik dobrej jakości, który nie zniszczy się przy pierwszym praniu i wciąż będzie zachwycał swoim designem.

Jak wybrać ręcznik dobrej jakości?

Materiał, z którego wyprodukowano ręcznik, ma ogromne znaczenie. Od rodzaju tkaniny zależy, czy będzie on przyjemny dla skóry czy drapiący. Materiał wpływa też na zdolność do pochłaniania wody, czas schnięcia i utrzymanie wyrobów tekstylnych w czystości. U alergików, lecz nie tylko, sprawdzi się ręcznik z bawełny ekologicznej. Ważne, aby do jego produkcji zostały wykorzystane bezpieczne barwniki. Osoby, które skarżą się na uczulenie, nie powinny oszczędzać na tekstyliach. Najtańszy ręcznik często został uszyty z bawełny zawierającej resztki nawozów oraz przy wykorzystaniu wątpliwej jakości barwników.

Ręcznik na siłownię – postaw na mikrofibrę

Wiele z nas stawia na dobrą kondycję fizyczną. Pomóc w jej osiągnięciu mają regularne ćwiczenia na siłowni. Jednak wysiłek fizyczny przyczynia się do intensywnej pracy gruczołów potowych. W rezultacie w trakcie treningu często jesteśmy zlani potem i potrzebujemy osuszyć kark czy twarz. Najlepszy ręcznik na siłownię to ten, który został wykonany z mikrofibry. Wspomniane włókno charakteryzuje się wysoką chłonnością.

Gramatura ręcznika ma znaczenie

Często specyfikacja techniczna wyrobów tekstylnych wydaje nam się mało interesującym zagadnieniem. Nie zgłębiamy jej jakoś specjalnie, przez co zdarza nam się kupić ręcznik, który nie spełnia naszych oczekiwań. Gramatura ręcznika ma ogromne znaczenie, wpływa bowiem na jego chłonność i czas schnięcia. Wyrażana jest symbolem GSM. Na metce ręcznika po tym skrócie znajdziecie konkretną wartość liczbową. Do osuszania ciała najlepiej sprawdzą się ręczniki o wysokiej gramaturze. To także idealne rozwiązanie na plażę. Mają jednak pewną istotną wadę. Schną stosunkowo długo, przez co nie odpowiadają wielu z nas. Najlepiej wybierać ręczniki o pośredniej wartości GSM.

Ręczniki kuchenne i łazienkowe jako element home decor

Czasy, w których ręczniki pełniły jedynie funkcję użytkową, już dawno się skończyły. Dziś wykorzystuje się je do celów dekoracyjnych jako element home decor. Bardzo modne są ręczniki z ozdobnymi haftami i przeszyciami. Możemy wybierać spośród wielu wzorów. W tym sezonie prym wiodą dwa trendy. Pastelowe ręczniki wysokiej jakości, które uspokajają, a zarazem poprawiają nastrój oraz ręczniki w żywych odcieniach (nurt dopamine dressing). Jeśli cenisz sobie minimalistyczne wnętrza w stylu skandynawskim, postaw na pastele. Natomiast gdy stawiasz na nowoczesność i czasem lubisz przemycić mocniejsze kolory, fuksja oranż czy słoneczny żółty stanowią ciekawe rozwiązanie.