Styl życia

Jak wybrać firanki do salonu?

firanki do salonu

Zdjęcie autorstwa Max Vakhtbovych z Pexels

Wydawało się, że firanki zostaną wyparte przez rolety. Te drugie stały się bowiem szalenie popularne. Dziś można spotkać je w wielu domach. Jednak, jak pokazuje życie, w naszych mieszkaniach wciąż jest miejsce na firanki. Te bardzo często wykorzystujemy w naszych oknach równolegle z firankami. Gdy odsłonimy roletę, częściowo chronimy swoją prywatność za sprawą firanek. Co warto o nich wiedzieć? W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać firanki do salonu.

Spis treści:

  1. Urządzanie salonu – o czym warto pamiętać?
  2. Białe firanki – dlaczego są tak popularne?
  3. Jak wybrać firanki do salonu?
  4. Styl salonu a firanki

Urządzanie salonu – o czym warto pamiętać?

Salon to niewątpliwie jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To właśnie w nim podejmujemy gości, spędzamy wolny czas po pracy, usiłując się zrelaksować. W związku z tym warto zadbać, aby prezentował się estetycznie i zachęcał do przebywania w nim. Tutaj właśnie do głosu dochodzi aranżacja wnętrz. Warto zwrócić uwagę na to, aby poszczególne elementy dekoracyjne współgrały z naszymi meblami oraz indywidualnymi preferencjami. Wszystkie składowe powinny tworzyć spójną całość. Co ciekawe, wygląd salonu można szybko odmienić, sięgając po firanki.

Białe firanki – dlaczego są tak popularne?

Większość z nas, gdy myśli o firankach, oczyma wyobraźni widzi te białe, ewentualnie kremowe. To niewątpliwie zasługa wychowania. Jako dzieci przywykliśmy do klasycznych rozwiązań w naszych domach. Dziś nie tylko białe firanki, lecz również kolorowe pojawiają się w oknach. Oczywiście ich odcień należy dobrać, uwzględniając mocne i słabe strony swojego mieszkania. Firanki do salonu powinny być jasne, jeśli ten może się poszczycić stosunkowo niewielkim metrażem. Dzięki temu prostemu trikowi rozjaśnisz pomieszczenie i je optycznie powiększysz. Natomiast żywe, np. czerwone czy ciemnofioletowe firanki lepiej sprawdzają się w przypadku większych pokoi. Ważne też, aby do pastelowego wnętrza nie wprowadzać nagle firanek czy zasłonek utrzymanych w soczystej fuksji.

Białe firanki
Zdjęcie autorstwa Max Vakhtbovych z Pexels

Jak wybrać firanki do salonu?

Firanki do salonu powinny współgrać z zasłonami. Nie powinniśmy łączyć matowych firan z połyskującymi zasłonami. Tak samo niewskazane jest zestawienie gładkich tkanin ze strukturyzowanymi.  Starajmy się zachować spójność, wówczas harmonia salonu udzieli się także nam i poczujemy wewnętrzny spokój.

Styl salonu a firanki

Wybór firanek powinien też uwzględniać charakter salonu. Nie ma nic gorszego od połączenia przypadkowych elementów, które tworzą uczucie chaosu i sprawiają, że nasi goście mogą odnieść wrażenie, iż mamy kiepski gust. Elegancki salon świetnie wygląda w połączeniu z długimi, białymi firankami wykonanymi z koronki.  Natomiast minimalistyczne wnętrze dobrze współgra z prostymi, gładkimi firankami wolnymi od ozdób. Klasyczny salon świetnie komponuje się z prostymi, białymi firankami z motywem kwiatowym. Natomiast jeśli stawiasz na nowoczesny styl, postaw na kolor, ciekawe marszczenie lub geometryczny motyw.

Dodaj komentarz