problemy z orgazmem u kobiet
Zdjęcie autorstwa Olya Kobruseva z Pexels

Każda z nas inaczej przeżywa orgazm, niekoniecznie tak, jak ukazują to filmy erotyczne. Nie należy też zapominać o tym, że nie ma dwóch takich samych kobiet. Jedne lubią ostrzejsze pieszczoty, drugie preferują delikatne. Dla jeszcze innych kluczową rolę odgrywają francuskie pocałunki. Nie istnieje jeden powszechnie obowiązujący model seksualności. Skąd biorą się problemy z orgazmem u kobiety?

Spis treści:

  1. Obowiązkowy orgazm
  2. Udany seks, czyli jaki?
  3. Problemy z orgazmem u kobiety. Zaburzenia hormonalne i problemy zdrowotne
  4. Przemoc seksualna a brak orgazmu
  5. Brak intymnej więzi z partnerem
  6. Brak poczucia bezpieczeństwa a anorgazmia
  7. Brak dobrej komunikacji a brak orgazmu
  8. Stres a problemy z orgazmem
  9. Na problemy z orgazmem dłuższa gra wstępna
  10. Orgazm waginalny to rzadko spotykane zjawisko

Obowiązkowy orgazm

Przez lata potrzeby seksualne kobiet były marginalizowane. Zbliżenie miało stanowić źródło przyjemności dla mężczyzny, a dla kobiety stanowiło małżeński obowiązek lub czynność o charakterze prokreacyjnym. Czasy na szczęście się zmieniły, dziś seks ma być dla kobiety źródłem rozkoszy. Niemniej media nierzadko popadają w hedonistyczne skrajności.  Zewsząd atakuje nas obowiązkowy orgazm. Seks bez niego się nie liczy. Tak brzmi w dużym skrócie przekaz medialny. W rezultacie kobiety traktują orgazm jako kolejny punkt do odhaczenia na swojej długiej liście obowiązków. Czują się zestresowane tym, aby uzyskać erotyczny szczyt i go nie zdobywają. Obierają bowiem niewłaściwą drogę do celu.

Udany seks, czyli jaki?

Udany seks powinien stanowić połączenie przyjemności fizycznej z bliskością duchową. Może się on zakończyć orgazmem, jest to mile widziane, ale nie musi. To nie kolejny obowiązek do odhaczenia z naszej długiej listy zobowiązań.  Jeśli podchodzimy do zbliżenia na luzie, po prostu się bawimy i cieszymy obecnością partnera, udany seks jest w zasięgu ręki. Gdy za bardzo skupiamy się na tym, aby dobrze wypaść, to orgazm staje się jedynie marzeniem. Jego brak natomiast rodzi frustrację.

Problemy z orgazmem u kobiety. Zaburzenia hormonalne i problemy zdrowotne

Brak orgazmu może mieć charakter pierwotny oraz wtórny. W pierwszym przypadku dana osoba nigdy nie wspięła się na erotyczny szczyt. W drugim potrafiła osiągać orgazm, ale utraciła tę cenną umiejętność. Problemy z orgazmem u kobiety często mają podłoże zdrowotne. Zdarza się bowiem, że ból pleców, depresja, zaburzenia hormonalne czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu, w tym nasze życie seksualne. Czasem pojawia się też ból podczas stosunku, też może być objawem suchości pochwy, wad w budowie anatomicznych lub zmian nowotworowych w obrębie macicy. Niewątpliwie problemów z orgazmem nie należy lekceważyć, ponieważ mogą stanowić jeden z pierwszych objawów poważniejszej choroby.

anorgazmia

Zdjęcie autorstwa Katerina Holmes z Pexels

Przemoc seksualna a brak orgazmu

Anorgazmia miewa też podłoże psychiczne. Problemy z orgazmem u kobiety mogą pojawić się jako skutek przemocy seksualnej. Nie ma przy tym znaczenia, że sprawca od lat nie żyje, a do nadużyć doszło, gdy partnerka była dzieckiem. Przemoc seksualna dokonuje ogromnych zniszczeń w naszej psychice.  W takiej sytuacji pomocna może okazać się psychoterapia i konsultacja z seksuologiem.

Brak intymnej więzi z partnerem

Dla kobiety kluczową rolę odgrywa wartość relacji z partnerem. Jeśli brakuje w niej bliskości, ponieważ druga połówka pozostaje niedostępna emocjonalnie, nie potrafi rozmawiać na poważne tematy, unika deklaracji, nie okazuje miłości, to mogą pojawić się problemy z orgazmem. Zbliżenie dla kobiety będzie pozbawione istotnego pierwiastka. To także znak, że należy popracować nad relacją z partnerem.

Brak poczucia bezpieczeństwa a anorgazmia

Trudno osiągnąć orgazm, gdy relacji z partnerem towarzyszy brak poczucia bezpieczeństwa. Ten problem często pojawia się w przypadku relacji, w których partner bywa nieprzewidywalny, nadużywa alkoholu, lubi wszczynać kłótnie, krzyczeć na partnerkę. Nie bez znaczenia pozostaje także status relacji. Gdy pozostaje on niezdefiniowany, kobieta nie wie, czy jest sens angażować się w tę znajomość. W rezultacie pojawiają się problemy z orgazmem.

brak orgazmu

Zdjęcie autorstwa Radu Florin z Pexels

Brak dobrej komunikacji a brak orgazmu

Często kuleje u nas komunikacja podczas seksu. Wstydzimy się powiedzieć, jaka forma pieszczot nam odpowiada, a jaka niekoniecznie. Wiele z nas ma opory, by wyznać partnerowi, że nie cierpi, gdy ten w ramach gry wstępnej od razu wkłada palce do pochwy. Gdy jest się nierozgrzaną, takie pieszczoty są bardzo bolesne. Na dodatek wiele z nas nie wie, jakie pieszczoty są orgazmogenne. Nawet gdy dysponujemy tą wiedzą, nierzadko powstrzymuje nas wstyd. Boimy się, że zostaniemy uznane za nieprzyzwoite albo wyśmiane.

Stres a problemy z orgazmem

Stres, gdy ma charakter przewlekły, stanowi największą przeszkodę do udanego seksu. Gdy martwimy się problemami w pracy, kłótnią z koleżanką, przyszłością naszej relacji, nie potrafimy czerpać przyjemności ze zbliżenia. Brak orgazmu jest wtedy zjawiskiem często spotykanym.

Na problemy z orgazmem dłuższa gra wstępna

Kobiety nie rozbudzają się tak szybko jak mężczyźni. Wielu z nich kończy, zanim ich partnerka w ogóle zdąży się rozgrzać. Dobra gra wstępna niezwiązana z penetracją powinna trwać co najmniej 50 minut. Inaczej kobieta nie będzie dostatecznie podniecona i pojawi się ból podczas stosunku. Ten może skutecznie zniechęcić do erotycznych igraszek. Dłuższa gra wstępna pozwala kobiecie uzyskać odpowiedni poziom podniecenia i lubrykacji, dzięki czemu nie występuje tarcie.

Orgazm waginalny to rzadko spotykane zjawisko

Choć większość mężczyzn zakłada, że klucz do sukcesu stanowi penetracja, to orgazm waginalny stanowi dość spotykane zjawisko. Potrafi go osiągnąć jedyne 30%  kobiet. Pozostałe 70% pań potrzebuje pieszczot łechtaczki podczas stosunku.