Kobieta na rynku pracy Psychologia

Jak wrócić do pracy po długiej przerwie?

jak-wrocic-do-pracy-po-dlugiej-przerwie

Urlop macierzyński, długa choroba, zwolnienie lub dobrowolna rezygnacja z pracy – jest wiele powodów, dla których kobiety mają długą przerwę w CV. Czy po długiej nieobecności możliwy jest jeszcze powrót na rynek pracy?

Trudne powroty

Powrót na rynek pracy po kilkudziesięciu, a nawet kilku latach nieobecności, to prawdziwe wyzwanie. Nie ukrywajmy – pracodawcy nie lubią, kiedy w zawodowym życiorysie kandydata znajduje się zbyt dużo białych plam.

Nie lubią także przerw spowodowanych długotrwałymi chorobami, choć to przecież z reguły nie jest wina pracownika, tylko wypadek losowy. Mimo wszystko powrót do pracy nie jest niemożliwy. Wymaga jedynie więcej czasu i poświęcenia.

Nastawienie na pracę

Najważniejsze w powrocie do pracy jest pozytywne nastawienie. Czasami pomimo szczerych chęci pracodawcy nie odzywają się nawet miesiącami. Wiele osób szukających pracy po prostu poddaje się i przestaje wysyłać kolejne CV. Długotrwale bezrobotni czują się mniej wartościowi, niepotrzebni lub po prostu uważają, że ich działania są bezcelowe.

Mimo wszystko nie wolno się poddawać. Jest wiele dróg poszukiwania pracy: internet, gazety, urzędy pracy. Każde wysłane CV i każda odbyta rozmowa kwalifikacyjna to kolejne cenne doświadczenie.

Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse u pracodawcy?

M. Witczak

Urlop macierzyński, długa choroba, zwolnienie lub dobrowolna rezygnacja z pracy – jest wiele powodów, dla których kobiety mają długą przerwę w CV. Czy po długiej nieobecności możliwy jest jeszcze powrót na rynek pracy?

Idź na bezpłatne szkolenia – wypadłaś z rynku pracy tak dawno temu, że nie wiesz jak obsługiwać kasę fiskalną czy komputer? Szkolenia dofinansowane z Unii Europejskiej pomagają zdobyć dodatkowe kompetencje i kwalifikacje całkowicie za darmo.

Zadbaj o własny wygląd – zmień fryzurę, zrób manicure, kup kilka naprawdę eleganckich ubrań. Zaprezentuj się jako kobieta sukcesu, a nie gospodyni domowa.

Poszukaj swoich mocnych stron i wpisz je do CV – nawet jeśli od kilku lat siedziałaś w domu i wychowywałaś dzieci, nauczyłaś się mnóstwa nowych, bardzo przydatnych rzeczy. Twoim atutem jest multitasking (robienie kilku rzeczy jednocześnie), kreatywność, świetna organizacja pracy itd.

Nie ukrywaj, że szukasz pracy – daj znać przyjaciołom i znajomym. Dziś częściej można znaleźć pracę z polecenia, niż bez niego.

Poszukaj pracy na miarę twoich kompetencji – wspaniale gotujesz? Zrób odpowiednie uprawnienia i pomyśl o pracy w kuchni. Z powodzeniem zajmowałaś się dziećmi? Zrób kurs i spróbuj szczęścia jako niania.

Zamiast czekać na odzew ze strony pracodawców, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Wystarczy trochę cierpliwości i aktywności na rynku pracy.

M. Witczak

Komentarze (2)

Zostaw komentarz